Żeby Poznań był bardziej zielony

– To po prostu z zamiłowania – mówi Elwira Cebulska, zdobywczyni jednego z pierwszych miejsc w konkursie Zielony Poznań. To samo mniej więcej powtarzają inny laureaci, a dzięki im zamiłowaniu Poznań z roku na rok staje się coraz piękniejszy.

Konkurs Zielony Poznań, czyli konkurs na najpiękniejsze i najbardziej zielone ogrody przydomowe,  balkony, zieleńce i działki na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych, w tym roku został rozstrzygnięty już dziewiętnasty raz.

– Gdy powstawał, nie do końca zdawaliśmy sobie sprawę, że to przerodzi się w tak poważną imprezę  – mówił prezydent Ryszard Grobelny przed wręczeniem nagrody laureatom Konkursu. – Dotąd przecież wzięło w nim udział prawie 50 tysięcy poznaniaków! Teraz to prawdziwa gala…

Dokładnie rzecz biorąc, w dotychczasowych edycjach wzięło udział 49 502 uczestników. Rosnąca liczba mieszkańców, instytucji oraz podmiotów gospodarczych zgłaszających do konkursu: zieleńce-kwietniki, balkony-loggie, ogrody przydomowe, działki na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych i pasy zieleni. To ważne, bo jak zauważył prezydent, kto dba o swoją zieleń, to dba o zieleń w ogóle i dzięki temu miasto staje się piękniejsze i bardziej zadbane nie tylko tam, gdzie znajdują się nagrodzone ogródki.

W tej edycji konkursu do rywalizacji zgłoszono 4804 obiekty w tym: 164 zieleńce, 579 balkonów, 612 ogrodów przydomowych, 3442 działek na terenach ROD i 7 pasów zieleni. Wybór był trudny, ale ostatecznie komisji konkursowej udało się wyłonić 12 laureatów i przyznać 4 wyróżnienia.

Za najpiękniejszy ogród uznano ogród Elwiry Cebulskiej z ulicy Turniowej.
– To po prostu z zamiłowania – mówi pani Elwira. – Nie jestem ogrodnikiem z wykształcenia, ale po prostu to lubię.

Praca w ogrodzie zaczęła się 11 lat temu – wtedy rosły tam głównie drzewa, a ogród był stary i mocno zaniedbany.
– Drzewa trzeba było wyciąć – wspomina pani Elwira. – I tak co roku, stopniowo, przybywało coś nowego. Teraz są iglaki, krzewy ozdobne, oczko wodne, a co roku sadzę nowe jednoroczne kwiaty. Zawsze przecież chce się coś zmienić. Ja patrzę na swój ogród i wiem, co zrobię nowego…

Pani Elwira nie zamierzała zgłaszać swojego ogrodu do konkursu, chociaż panie z Rady Osiedla Górczyn namawiały ją do tego od kilku lat. W tym roku wreszcie się zgodziła – i okazało się, że radne miały doskonałe wyczucie, bo jej ogród od razu zajął pierwsze miejsce w kategorii Ogród Przydomowy.

Ogrodem z zupełnie innej kategorii jest również nagrodzony pierwszym miejscem zieleniec przy Malta Ski. Stworzenie wyjątkowego zieleńca nad Malta jest bardzo trudnym zadaniem – i to wcale nie ze względu na fakt, że Malta jest większa niż największe ogrody.

– Niełatwo, bo Malta jest miejscem wyjątkowym – mówi Konrad Tuszewski z Malta Ski, który odebrał nagrodę. – Jest też w dużej mierze już zagospodarowana. Ale myslę, że to kwestia wizji, to, co dostawca ma do zaoferowania, inspiruje: rosliny, modny teraz naturalny kamień. Kwestia dobrze przystrzyżonego trawnikai czterech choinek już jest za nami…

Ogrody Malty z pewnością nie są trawnikiem z choinkami – o tym wie każdy, kto chociaż raz wybrał się tam na spacer. Ale już mało kto poza spoecjalistami z branzy zdaje sobie sprawę, ile pracy i pomysłowości, nie mówiąc już o przygotowaniu technicznym, wymagała budowa chocby zielonych dachów.
– To było niebagatelne wyzwanie – przyznaje Konrad Tuszewski. – Zwłaszcza że przecież chodziło o to, żeby było widać zieleń, a nie technikę. To, co jest zadbane, wzbudza większy szacunek, jak powiedział pan prezydent, więc warto inwestować w zieleń.

Konradowi Tuszewskiemu marzy się jeszcze aleja, taka, jaką widział w Nowym Jorku: gdzie ludzie sadzili drzewa upamiętniające tych, którzy umarli, by w ten sposób żyli nadal. Każde drzewo było opatrzone tabliczką wyjaśniającą, że to dar kogoś, kto już odszedł z tego świata. Może i ten pomysł kiedyś uda się zrealizować – i dostać za to nagrodę w konkursie Zielony Poznań?

A oto nagrodzeni:

W kategorii ogrody przydomowe pierwsze miejsce: Elwira Cebulska, ul. Turniowa, drugie: Ewa Grzeszak, ul. Rugijska, trzecie: Hanna Krępuła, ul. Zimowa.

W kategorii balkony pierwsze miejsce Janina Jurdzińska, ul. Warszawska, drugie: Janina i Hieronim Szymańscy, os. Piastowskie, trzecie: Alina Kasprzak, os. Wichrowe Wzgórze.

W kategorii zieleńce pierwsze miejsce Malta Ski Sp. z o.o., drugie: Przedszkole nr 174 im. Królewny Śnieżki, os. Jana III Sobieskiego 108, trzecie: Dom Pomocy Społecznej, ul. Bukowska 27/29.

W kategorii działki na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych pierwsze miejsce: Bogumiła i Aleksander Baraniak, ROD im. 2 Armii Wojska Polskiego, drugie: Marian Joachimiak, ROD im Wichrowa, trzecie: Zygmunt Kasperski, ROD im. J. Mazurka oraz Danuta i Jerzy Chrapkowscy, ROD im. Międzylesie.