30. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza „Ale Kino”

Jubileuszowa, 30. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! odbędzie się w dniach 2-9 grudnia w dwóch kinach: Multikinie 51 oraz Multikinie Stary Browar.

Przez 8 dni odbędzie się 106 sensów filmowych, w trakcie których widzowie obejrzą 136 filmów (86 krótkometrażowych oraz 50 pełnometrażowych) z 34 krajów. Będą wśród nich filmy polskie i europejskie, ale również produkcje z krajów, których kinematografia jest nieco mniej znana w Polsce (m.in. Kolumbia, Azerbejdżan czy Kazachstan).

W konkursie widzowie zobaczą 86 filmów, w tym 65 krótkometrażowych i 21 pełnometrażowych. Będą wśród nich 3 pełnometrażowe filmy polskie: „Felix, Net i Nika oraz teoretycznie możliwa katastrofa”, reż. Wiktor Skrzynecki, „Być jak Kazmierz Deyna”, reż. Anna Wieczur-Bluszcz oraz koprodukcja polsko-niemiecko-izraelska „Igor i powrót żurawia”, reż. Evgeny Ruman.

Pozostałe filmy będą prezentowane w sekcjach: PANORAMA MŁODYCH, PANORAMA DZIECI, ALE KINO! Z PIŁKĄ, ALE KINO! ALE HISTORIA! ALE KINO! Z RODZINĄ oraz jubileuszowe pokazy PRZED PÓŁWIECZEM.

W trakcie festiwalu odbędą się również wydarzenia specjalne, na które szczególnie zapraszamy:

– Wielka Przygoda z Filmem, pokaz filmów zrealizowanych przez uczniów poznańskich szkół w ramach kilkumiesięcznych warsztatów filmowych Centrum Sztuki Dziecka (4 grudnia., godz. 12.00, Multikino51)

– PRZED PÓŁWIECZEM – trzy wydarzenia specjalne związane z jubileuszem festiwalu: Bajki i Muzyka, pokaz filmów krótkometrażowych z 1962 roku z muzyką na żywo (Piątek, 7 grudnia, godz. 12.00 i 17.00, Multikino 51); „I ty zostaniesz Indianinem”, pokaz filmu Konrada Nałęckiego (Środa, 5 grudnia, godz. 12.00, Multikino Stary Browar)

– Rok Janusza Korczaka: „Bankructwo małego Dżeka”, reż. Agnieszka Glińska (Piątek, 7 grudnia, godz. 12.00, Multikino 51); „Korczak”, reż. Andrzej Wajda (Piątek, 7 grudnia, godz. 12.00, Multikino Stary Browar)

– PLATYNOWE KOZIOŁKI: Misie Pana Wilkosza, spotkanie autorskie ilustrowane filmami Tadeusza Wilkosza (Piątek, 9 grudnia, godz. 9.30, Multikino Stary Browar); „Korczak”, reż. Andrzej Wajda (Piątek, 7 grudnia, godz. 12.00, Multikino Stary Browar)

– GALA FESTIWALU ALE KINO! Sobota, 8 grudnia, godz. 18.00, Multikino 51

W pierwszy weekend festiwalu (2 grudnia) projekcje będą się odbywały w obu kinach o godzinie: 14.00, 16.00, 18.00, 20.00. W tygodniu, od poniedziałku do piątku, pokazy filmowe będą rozpoczynały się w obu kinach już od rana: 9.30, 12.00, 17.00 i 19.30. W drugi festiwalowy weekend seanse odbędą się:

– Sobota, 8 grudnia, godz. 10.00, 12.30, 18.00 oraz 20.00 w Multikinie 51 oraz 10.00, 17.30, 20.00 w Multikinie Stary Browar

– Niedziela, 9 grudnia, godz. 10.00, 12.30 oraz 17.30 w obu kinach (Multikino 51 i Multikino Stary Browar).

Jury międzynarodowe

Filmy aktorskie: Dorota Kędzierzawska, Petri Kotwica, Olivier Singer, Gert Hermans, Jaroslava Hynštová, Lina Paulsen

Filmy animowane: Dorota Kędzierzawska, Petri Kotwica (Finlandia), Oliver Ringer (Francja), Gert Hermans (Belgia), Jaroslava Hynštová (Czechy), Lina Paulsen (Niemcy), Andrzej Gosieniecki (Polska), Janet Perlman (Kanada), Richard Despres (Francja),

Główną nagrodą Festiwalu są Złote Koziołki, przyznawane przez jury międzynarodowe w następujących kategoriach:

– najlepszy pełnometrażowy film aktorski dla dzieci
– najlepszy krótkometrażowy film aktorski dla dzieci

– najlepszy pełnometrażowy film aktorski dla młodzieży
– najlepszy krótkometrażowy film aktorski dla młodzieży

-najlepszy film animowany dla dzieci
– najlepszy film animowany dla młodzieży.

Jury młodych

W jury młodych zasiądą młodzi krytycy filmowi, filmoznawcy, organizatorzy niezależnych przeglądów filmowych. Filmy aktorskie będą oceniali: Monika Majkowska (studentka I roku organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej w Łódzkiej Szkole Filmowej), Kamil Skibiński (student filmoznawstwa na UAM w Poznaniu), Karol Kućmierz (laureat III Nagrody im. K. Mętraka), Karol Komorowski (zajmuje się fotografią i filmem, uczeń operatora Krzysztofa Tusiewicza). Filmy animowane będą oceniali: Paulina Wyrt, Szymon Adamczak, Tomasz Borczyk.

Jury Młodych przyznaje nagrodę Marcina w następujących kategoriach:

-najlepszy pełnometrażowy film aktorski dla młodzieży
– najlepszy krótkometrażowy film aktorski dla młodzieży
– najlepszy film animowany dla młodzieży.

Jury dziecięce

Filmy dla dzieci będzie oceniało jury dziecięce, w którym zasiądą zwycięzcy konkursu na jurora Ale Kino! przeprowadzonego we wrześniu br. oraz wybrani uczestnicy Wędrującego Ale Kino!

Jury Dziecięce przyznaje nagrodę Marcinka w następujących kategoriach:

– najlepszy pełnometrażowy film aktorski dla dzieci
– najlepszy krótkometrażowy film aktorski dla dzieci
– najlepszy film animowany dla dzieci.

Spotkania z twórcami

Tradycją Festiwalu są spotkania z twórcami prezentowanych filmów. Zachęcamy młodych kinomanów oraz ich opiekunów do udziału w dyskusjach po obejrzanych filmach i poznawania reżyserów, aktorów, scenarzystów, którzy będą gościć na Festiwalu. Udział w tegorocznym festiwalu zapowiedziało już 20 gości zagranicznych oraz wielu z Polski.

Plebiscyt młodej widowni

Widzowie Festiwalu w PLEBISCYCIE MŁODEJ WIDOWNI wybiorą i nagrodzą najlepszy ich zdaniem film. Na seansach dla młodzieży otrzymają specjalne kupony zawierające oceny filmów w skali od 1 do 6. Prosimy o oderwanie odcinka kuponu z właściwą oceną i oddanie go po seansie obsłudze plebiscytowej.

„Alternatywna edukacja filmowa” – forum dla nauczycieli / 5-7 grudnia 2012

Forum jest wydarzeniem towarzyszącym 30. Międzynarodowemu Festiwalowi Filmów Młodego Widza Ale Kino! Główne cele tego przedsięwzięcia to: uzupełnienie wiedzy nauczycieli na temat współczesnego filmu dla młodego widza, rozwijanie umiejętności wykorzystania filmu i mediów audiowizualnych w procesie szkolnej edukacji dzieci i młodzieży. Informacje: Agnieszka Krajewska, Centrum Sztuki Dziecka, 61 646 44 78, forum@alekino.com

Organizatorzy 30. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! postanowili przyznać dwie nagrody specjalne Festiwalu – Platynowe Koziołki:

Andrzejowi Wajdzie – twórcy, który w swoich obrazach wielokrotnie, z wielką przenikliwością, portretuje ludzi młodych, a więc bliskich tym, którzy zasiadają na naszej widowni, u progu dojrzałości bohatersko usiłujących sprostać wyzwaniom niesionym przez dramatyczną historię kraju, zmuszonych rozstrzygać najtrudniejsze dylematy moralne, a jednocześnie dążących do pełni życia, szukających w nim miłości i radości, tak jak czynią to ich rówieśnicy na całym świecie. 

Nagrodę przyznajemy także i w równym stopniu za film w twórczości Andrzeja Wajdy wyjątkowy, znaczący dla każdego, kto zajmuje się wychowaniem najmłodszych. To „Korczak”, wnikliwy i przejmujący obraz wychowawcy, myśliciela i pisarza, który pragnął przynosić dzieciom to, co niezbędne każdemu człowiekowi do dobrego i godnego bytowania: poczucie miłości i wsparcia, a także wiarę we własne możliwości i umiejętność kształtowania życia w oparciu o emancypację, poszanowanie praw i opiekę. Film o Korczaku kończy się tragicznie, ale zarazem przynosi nadzieję, że idee i czyn Starego Doktora nie poszły na marne. W roku Janusza Korczaka, nie tylko przypominającym postać Korczaka, ale także zachęcającym do korzystania z jego myśli dzisiaj, nasza filmowa nagroda nie może trafić w lepsze ręce, niż właśnie Andrzeja Wajdy.

Tadeuszowi Wilkoszowi – za całokształt twórczości w dziedzinie filmu lalkowego. Animowane obrazy Tadeusza Wilkosza wypełnia galeria postaci, które współkształtowały dziecięcą wyobraźnię wielu pokoleń najmłodszych Polaków. Miś Colargol, Kuba, Misia i Bartek, czyli Trzy Misie,  Pingwin Pik – Pok  i wielu innych, to filmowi bohaterowie,  którzy mówiąc o sprawach najważniejszych dla dzieci: przyjaźni i miłości, prowadzą je w pełną przygód krainę bogatej plastycznie wyobraźni. I chociaż są lalkami, to jednak wzruszają i bawią, gdyż dzięki maestrii ich twórcy, młodzi widzowie znajdują w nich wizerunek samych siebie.

Bilet indywidualny 10 zł
Bilet grupowy (od 15 osób) 8 zł do dnia 28 listopada (dzień zakupu)
Bilet grupowy (od 15 osób 10 zł od dnia 29 listopada (dzień zakupu)
Karnet upoważniający do zakupu biletu zniżkowego 12 zł
Bilet zniżkowy dla posiadaczy karnetu 2 zł

Oferty promocyjne nie łączą się ze sobą.

Opiekunowie grup zorganizowanych otrzymują bilet bezpłatny (grupa od 15 osób). Na każdą rozpoczętą piętnastkę przypada jeden bilet darmowy dla opiekuna.

Zarezerwowane bilety na leży wykupić w terminie do 5 dni kalendarzowych od momentu złożenia zamówienia.

W przypadku niewykupienia zarezerwowanych biletów lub karnetów w w/w terminie – rezerwacja może zostać anulowana.

Ale Kino! z rodziną

Na seanse Ale Kino! z rodziną prezentowane 2 grudnia 2012 o godz. 14.00 i 16.00 promocyjna cena biletu – 10 zł (dziesięć złotych) dla rodzica + 1 dziecko bilet. bezpłatny.

Karnety

Karnety obowiązują wyłącznie na seanse o godzinie 17.00 i 19.30 od poniedziałku do piątku (w dniach 3-7 grudnia 2012) oraz na wszystkie seanse weekendowe (czyli w dniach 2 grudnia oraz 8 i 9 grudnia 2012). Posiadanie karnetu stanowi wyłącznie uprawnienie do nabycia biletu w cenie 2 zł, w miarę dostępności biletów w kasie.

Oferty promocyjne nie łączą się ze sobą.

Regulamin sprzedaży i rezerwacji biletów i karnetów oraz zasady wstepu na 30. MFFMW Ale Kino! dostępny jest na stronie www.alekino.com.