Przebudowa ronda Rataje: który wariant jest najlepszy?

Dyskusje na ten temat jeszcze potrwają, ale poznańskie stowarzyszenia: My-Poznaniacy oraz Inwestycje dla Poznania już zdecydowały, które powinny zostać zrealizowane.

Przypomnijmy: Zarząd Dróg Miejskich przedstawił poznaniakom do oceny 5 wariantów roziwązań komunikacyjnych ronda po przebudowie, razem z szacunkowymi kosztami każdej inwestycji. Wszystkim uważnie przyjrzeli się członkwoie obu stowarzyszeń – a oto ich ocena.

– Proponujemy modyfikacje wariantów 4 i 5 oraz przedstawiamy ekspercką propozycję rozwiązania dla ronda Rataje, którą określiliśmy jako wariant 6 – wyjaśnia Włodzimierz Nowak z My-Poznaniacy. –  Warianty 1 i 2 są w sposób jednoznaczny niezgodne z celami obowiązującej Polityki Transportowej Miasta Poznania, preferują ruch samochodowy, zwiększają ruch samochodowy w przeciążonym nim śródmieściu, upośledzają preferowany ruch pieszy pasażerów transportu publicznego, więc ich szersze opiniowanie jest niecelowe.

Z przedstawionych przez ZDM pięciu wariantów przebudowy ronda Rataje oba stowarzyszenia za najlepszy uznały wariant 5. Mają jednak obawy co do kosztów związanych z jego realizacją. “Środki, jakie miasto ma na inwestycje, należy alokować, maksymalizując efektywność tak bardzo jak to tylko możliwe, a tym bardziej w obecnej, trudnej sytuacji finansowej miasta” – czytamy w ich stanowisku. -“W związku z powyższym postanowiliśmy zaproponować rozważenie jeszcze jednego, tańszego rozwiązania, które roboczo nazwiemy „wariantem szóstym”.

Uważamy, że warto przyjąć następującą gradację rozwiązań, w zależności od dyspozycji środków finansowych:

I. Wariant piąty zmodyfikowany

Najważniejsza modyfikacja celem potanienia projektu i jednocześnie zachowania jego funkcjonalności to:

• zastosowanie dwóch pasów w jedną stronę na wyjeździe z tunelu dla samochodów w stronę Mostu Królowej Jadwigi, co zachowałoby obecny stan przepustowości w stronę śródmieścia.

Dodatkowa modyfikacja:
• dodanie jezdni dla autobusów (buspasa) w relacji wschód – zachód w ciągu ul. Krzywoustego oraz dodatkowego peronu położonego prostopadle do projektowanego przystanku celem zapewnienia obsługi autobusów nadjeżdżających z Trasy katowickiej i wyjeżdżających z niej na wspólnym przystanku centralnym.

II. Wariant szósty

Najważniejsze założenia (Patrz załącznik):
• budowa jednego, wspólnego tunelu dla samochodów w ciągu II ramy komunikacyjnej (północ – południe) pod rondem prowadzącego 4 pasy dla samochodów,
• przełożenie torowisk tramwajowych wzdłuż Jana Pawła II, Zamenhofa oraz Królowej Jadwigi ze środkowych pasów jezdni na bok celem zbliżenia ich do dworca autobusowego Rondo Rataje i stworzenia przy nim centrum przesiadkowego (tramwaje, autobusy, rowery miejskie),
• torowiska z podłożem asfaltowym, także dla używania dla autobusów (jako buspasy).

Zalety:
• optymalny czas przejazdu tramwajów,
• integracja transportu publicznego i umożliwienie przesiadek „drzwi w drzwi” – stworzenie jednego węzła przesiadkowego,
• osiągnięcie lepszej przepustowości dla ruchu samochodowego – przepustowość w tym wariancie jest najlepsza w porównaniu z innymi wariantami ZDM (ponad 10,5 tysiąca samochodów na godzinę),
• mniejszy ruch na samym rondzie dzięki zastosowaniu tunelu w ciągu II ramy,
• bezpieczne i wygodne przejścia dla pieszych oraz osób niepełnosprawnych w poziomie ulicy,
• ułatwienia dla transportu publicznego (buspasy).

Dodatkowa zaleta:
Osiągamy najlepszą przepustowość za cenę porównywalną z najtańszymi wariantami ZDM (!). Szacujemy koszt pomiędzy 90 mln a 100 mln zł.

III. Wariant czwarty mocno zmodyfikowany

Wariant czwarty byłby akceptowalny bez przejść podziemnych dla pieszych, które ten rodzaj ruchu ogromnie utrudniają (szczególnie osobom starszym i niepełnosprawnym) oraz wydłużają drogę, także do samych przystanków.  Najprostszym i najtańszym oraz jednocześnie najbardziej przyjaznym i efektywnym rozwiązaniem jest zastosowanie przejść dla pieszych (pasy).

• rezygnacja z budowy przejść podziemnych i zastosowanie zwykłych przejść w poziomie ulicy, tak w sposób tradycyjny, przecinających wyloty ulic, jak i prowadzących na przystanek centralny,

• dodanie jezdni dla autobusów (buspasa) w ciągu wschód – zachód celem zapewnienia obsługi autobusów nadjeżdżających z Trasy Katowickiej i wyjeżdżających z niej na wspólnym przystanku centralnym, tak jak w naszej powyższej uwadze do wariantu piątego.

Czytaj także:

Rondo Rataje: pięć wariantów przebudowy. Do wyboru