Ale Kino!po razy trzydziesty w Poznaniu

8 dni, 106 seansów filmowych i 136 filmów – w Poznaniu trwa jubileuszowa, 30. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!

Przez 8 dni odbędzie się 106 sensów filmowych, w trakcie których widzowie obejrzą 136 filmów (86 krótkometrażowych oraz 50 pełnometrażowych) z 34 krajów. Będą wśród nich filmy polskie i europejskie, ale również produkcje krajów, które rzadko goszczą na wielkich ekranach (m.in. Kolumbia, Azerbejdżan czy Kazachstan). W konkursie widzowie zobaczą 86 filmów, w tym 65 krótkometrażowych i 21 pełnometrażowych. Będą wśród nich 3 pełnometrażowe filmy polskie: „Felix, Net i Nika oraz teoretycznie możliwa katastrofa”, reż. Wiktor Skrzynecki, „Być jak Kazimierz Deyna”, reż. Anna Wieczur-Bluszcz oraz koprodukcja polsko-niemiecko-izraelska „Igor i podróż żurawi”, reż. Evgeny Ruman. Pozostałe filmy będą prezentowane w sekcjach: Panorama Młodych, Panorama Dzieci, Ale Kino! Z Piłką, Ale Kino! Ale Historia! Ale Kino! Z Rodziną.

Podczas imprezy będzie można zobaczyć filmy prezentowane na największych międzynarodowych festiwalach, w Berlinie, Sundance czy Annecy, a także obrazy nieznane dotąd szerszej publiczności. Przez tydzień wypełniony od rana do wieczora projekcjami widzowie obejrzą m.in. obsypany nagrodami holenderski film „Kauwboy. Chłopiec i kawka”, reż. Boudewijn Koole; nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem obraz „Twoja siostra” Urszuli Meier oraz laureata Kryształowego Niedźwiedzia – znakomity turecki film „Noc milczenia”, reż. Reis Çelik. Spośród filmów krótkometrażowych, które będą prezentowane w bloku konkursowym warto szczególnie zwrócić uwagę na dwa filmy irlandzkie nominowane do Oscara (w kategorii krótki metraż aktorski): „Zauroczenie” (reż. Michael Creagh) i „Zielone Świątki” (reż. Peter McDonald). Na pokazach krótkometrażowych animacji usłyszymy m.in. Helenę Bonham Carter, Shirley Henderson czy Johna Hurta, którzy użyczyli swoich głosów bohaterom filmu animowanego dla najmłodszych – „Dziecko Gruffalo”.

Filmy prezentowane w konkursie będą walczyły o nagrodę Złotych Koziołków, którą przyzna międzynarodowe jury. W tym roku zasiądzie w nim m.in. Dorota Kędzierzawska, laureatka wielu prestiżowych nagród na festiwalach w Polsce i za granicą (m.in. Deutsches Kinderhilfswerk Grand Prix oraz Peace Film Award na Berlinale 2011). W ubiegłym roku na Festiwalu Ale Kino! jej film „Jutro będzie lepiej” otrzymał Specjalne Wyróżnienie jury międzynarodowego oraz Nagrodę Marcinka dla najlepszego filmu aktorskiego przyznawaną przez jury dziecięce. W 2006 roku film „Jestem” Doroty Kędzierzawskiej został nagrodzony Platynowymi Koziołkami na 24. edycji Festiwalu Ale Kino!

Obok Doroty Kędzierzawskiej filmy aktorskie będą oceniali także: Petri Kotwica z Finlandii, Olivier Singer z Francji, Gert Hermans z Belgii, Jaroslava Hynštová z Czech oraz Lina Paulsen z Niemiec. Filmy animowane będą oceniali: Andrzej Gosieniecki, Janet Perlman oraz Richard Despres.

W trakcie festiwalu odbędą się również wydarzenia specjalne związane z jubileuszem Festiwalu: Bajki i Muzyka, pokaz filmów krótkometrażowych z 1962 roku z muzyką na żywo (7.12 (piątek), godz. 12.00 i 17.00, Multikino 51) oraz pokaz filmu Konrada Nałęckiego „I ty zostaniesz Indianinem” (5.12 (środa), godz. 12.00, Multikino Stary Browar).

– Pięćdziesiąt lat temu babcie i dziadkowie naszych widzów chodzili do kina… na polskie filmy. Spotykali się także w domach co zamożniejszych lub bardziej uprzywilejowanych rodzin swoich kolegów, aby oglądać wspólnie telewizję, która od niedawna zaczęła nadawać codziennie i nie trafiała jeszcze do każdego domu. A w tej telewizji oglądali polskie bajki. Z bohaterami polskich obrazów przeżywali wielkie przygody, a że trudno nawet było sobie wyobrazić podróżowanie do Ameryki, czasami to Indianie przyjeżdżali do nas. Niezwykłe polskie filmy animowane, autorstwa Witolda Giersza, Tadeusza Wilkosza i wielu, wielu innych, uczyły wrażliwości plastycznej i… muzycznej, a jakże – do bajek pisali najwięksi luminarze muzyki, z Krzysztofem Pendereckim czy Stefanem Kisielewskim. To był wspaniały czas polskiego kina dla dzieci, które powstawało w czasami wręcz pionierskich okolicznościach, ale wnosiło na ekrany znakomite filmy. Dzieci z widowni tamtych czasów, dzisiaj, jako się rzekło, są już babciami i dziadkami, a przecież obrazów, które cudownie ubarwiały i wzbogacały ich dzieciństwo, na pewno nie zapomniały. A same filmy, podobnie jak ludzie, chociaż też się trochę zestarzały, to przecież nadal cieszą i ujmują swoim nieprzemijającym pięknem – mówi Jerzy Moszkowicz, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!

Ale Kino! odbędzie się w dniach 2-9 grudnia w dwóch kinach: Multikinie 51 oraz Multikinie Stary Browar.