Kazimierz Nowak stanął przed dworcem. W wersji z lodu

Zawarczały piły i na ogromnej bryle lodu zaczął powstawać wizerunek mężczyzny z rowerem. teraz sam Kazimierz Nowak będzie witał pasażerów Dworca PKP w Poznaniu, bo jego lodowa podobizna stoi na kładce łączącej most Dworcowy z budynkiem dworca.

Na początku to była tylko okazała bryła lodu. Ale po uwaznym przyjrzeniu się mozna było na niej zauważyć rysunek mężczyzny z rowerem.
– To będzie Kazimierz Nowak – wyjaśnił Michał Mizuła, jeden z rzeźbiarzy. I zabiera się z powrotem do pracy przerwanej przyjściem dziennikarzy.

Postać Kazimierza Nowaka nabiera kształtów, a w tym czasie Przemysław Terlecki, rzecznik prasowy firmy Trigranit, opowiada, jak doszło do jej realizacji.
– Ze względu na to, że to Trigranit jest sponsorem Festiwalu Rzeźby Lodowej pomyśleliśmy, że dobrze byłoby ustawić tu rzeźbę z lodu tematycznie związaną z podróżami – wyjaśnia. – Cieszymy się, że w Poznaniu udało się zachować tradycję festiwalu rzeźby lodowej, to jedyny taki festiwal w Polsce. I nie mówimy tutaj o pieniądzach, to nie o to chodzi. Jak tylko usłyszelismy, że festiwalu może nie być, natychmiast chwyciliśmy za telefon i zadzwoniliśmy do miasta…

Kazimierz Nowak z lodu zostanie jeszcze podświetlony specjalnymi reflektorami, by równie efektownie  wyglądał po zmroku, a 14 grudnia po drugiej st4ronie kładki stanie druga rzeźba.
– Zamiast zielonej choinki będzie to coś z akcentem świątecznym z lodu – mówi tajemniczo Terlecki.

Miłośnicy rzeźb lodowych powinni stawić się także na Starym Rynku. 8 i 9 grudnia będzie tu można zobaczyć na żywo jak powstają dzieła  sztuki z lodu. Imprezę odwiedzają najbardziej utalentowani artyści i mistrzowie świata w rzeźbie lodowej. W Poznaniu pojawią się reprezentacje aż ośmiu krajów: Polski, Francji, Bułgarii, Holandii, USA, Kanady, Rosji, a nawet z Filipin.

8 grudnia będzie można podziwiać Speed Ice Carving, najbardziej widowiskową konkurencję festiwalu. Rzeźbiarze w ciągu kilkadziesiąt minut mają odtworzyć zadany wzór w bryle lodu. Najwierniej odtworzony wzór wygrywa. 9 grudnia natomiast odbędzie się Konkurs Główny, w którym 12 dwuosobowych zespołów będzie rzeźbiło temat dowolny. Projekty nawiązujące do tematu Świąt Bożego Narodzenia będą premiowane dodatkowymi punktami.

– Wybór zwycięzcy i wręczenie nagród odbędzie się tradycyjnie już wieczorem drugiego dnia, około 18.30 – wyjaśnia Przemysław Terlecki. – Na szczęście pogoda sprzyja, lodowe rzeźby będzie więc można długo oglądać w mieście.