Ale Kino: wyniki ogłoszone, nagrody rozdane

Po raz trzydziesty już wręczono nagrody najlepszym filmom dla dzieci i młodzieży na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza ALE KINO!

W konkursie widzowie zobaczyli 86 filmów, w tym 65 krótkometrażowych i 21 pełnometrażowych. Jury międzynarodowe filmów aktorskich, w składzie: Dorota Kędzierzawska (przewodnicząca), Gert Hermans, Jaroslava Hynštová, Lina Paulsen, Olivier Ringer, Petri Kotwica obejrzało 16 filmów pełnometrażowych i 27 krótkich. Jury międzynarodowe filmów animowanych, w składzie: Janet Perlman (przewodnicząca), Andrzej Gosieniecki oraz Richard Despres obejrzało 5 pełnometrażowych filmów animowanych oraz 44 krótkie animacje. Filmy oceniało również Jury Młodych oraz Jury Dziecięce. Podczas seansów dla młodzieży odbywał się także plebiscyt publiczności, w ramach którego widzowie oceniali obejrzane filmy.

NAGRODY 30. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza ALE KINO!

JURY MIĘDZYNARODOWE – FILMY AKTORSKIE
 
Nagroda Jury Międzynarodowego ZŁOTE KOZIOŁKI
dla najlepszego pełnometrażowego filmu aktorskiego dla dzieci
„Wojna guzików” (The War of the Buttons), reż. Yann Samuell, Francja 2011
Film posiał ziarno wolności i niezależności w duszach młodych bohaterów, przedstawionych w jasnych i radosnych barwach. Ukazuje on dzieci, które w pełni cieszą się dzieciństwem.

Nagroda Jury Międzynarodowego ZŁOTE KOZIOŁKI
dla najlepszego pełnometrażowego filmu aktorskiego dla młodzieży
„Dowód osobisty” (Identity Card), reż. Ondrej Trojan, Czechy 2011
Piękny, subtelny film, wprowadza nas w czas miniony, w świat, który przestał istnieć. Reżyser bierze nas za rękę i z rozczuleniem, ale też uśmiechem na ustach prowadzi na spotkanie z czwórką młodych bohaterów. Krążymy cichaczem wśród nich mając wrażenie, że naprawdę stoimy na praskim wzgórzu…

Nagroda Jury Międzynarodowego ZŁOTE KOZIOŁKI
dla najlepszego krótkometrażowego filmu aktorskiego dla młodzieży
„Na plaży” (On the Beach), reż. Marie-Elsa Sgualdo, Szwajcaria 2012
Film mądrze i z wielką warsztatową dojrzałością ukazuje portret młodej dziewczyny rozdartej między trudną do udźwignięcia odpowiedzialnością wobec rodziny, a budzącym się pożądaniem. Oglądamy moment wkraczania w dorosłość, przedstawiony zwięźle i przystępnie.

Nagroda Jury Międzynarodowego ZŁOTE KOZIOŁKI
dla najlepszego krótkometrażowego filmu aktorskiego dla dzieci
„Koko” (Cluck), reż. Michael Lavelle, Irlandia 2011
Krótki film oparty jest na fantastycznym pomyśle, konsekwentnie prowadzi fabułę od samego początku aż po śmiałe zakończenie. Zabawna i wzruszająca historia, wspaniała reżyseria, zdjęcia i gra aktorska czynią z “Koko” prawdziwy filmowy klejnot.

Jury Międzynarodowe WYRÓŻNIENIE
dla najlepszego aktor: Rick Lens za rolę w filmie „Kauwboy. Chłopiec i kawka”, Holandia 2011
 
Jury Międzynarodowe – FILMY ANIMOWANE
Nagroda Jury Międzynarodowego ZŁOTE KOZIOŁKI
dla najlepszego filmu animowanego dla dzieci
„Ernest i Celestyna” (Ernest & Celestine), reż. Benjamin Renner, Vincent Patar, Stéphane Aubier, Francja, Belgia, Luksemburg 2012 za doskonałą realizację klasycznej historii, opowiedzianej z wielką wrażliwością i humorem.

Nagroda Jury Międzynarodowego ZŁOTE KOZIOŁKI
dla najlepszego filmu animowanego dla młodzieży / for Best Animated Film for Young People
„Gospoda” (The Inn), reż. Izu Troin, Francja 2012 za poruszającą adaptację prozy Maupassanta.

Jury Międzynarodowe WYRÓŻNIENIE dla filmu animowanego dla dzieci
„Dziecko Gruffalo” (The Gruffalo’s Child), reż. Johannes Weiland, Uwe Heidschotter, Wielka Brytania 2011 jako perfekcyjną animację pokazującą siłę wyobraźni.

ZŁOTE KOZIOŁKI w kategorii najlepszego filmu animowanego dla młodzieży otrzymuje: „Gospoada”
 Dodatkowo jury postanowiło wyróżnić film: „Dziecko Gruffalo”

Jury Młodych – FILMY AKTORSKIE

Nagroda Jury Młodych / „MARCIN” dla najlepszego pełnometrażowego filmu aktorskiego dla młodzieży
„Terri”, reż. Azazel Jacobs, USA 2011

Nagroda Jury Młodych „MARCIN” dla najlepszego krótkometrażowego filmu aktorskiego dla młodzieży
„The Arm” (The Arm), reż. Jessie Ennis, Brie Larson, Sarah Ramos, USA 2011

Jury Młodych – FILMY ANIMOWANE

Nagroda Jury Młodych „MARCIN” dla najlepszego filmu animowanego dla młodzieży
„Tajemnica góry Malakka” (The Mystery of the Malakka), Mountain, Polska 2011, reż. Jakub Wroński

Jury Młodych WYRÓZNIENIE
dla filmu animowanego dla młodzieży „Deser” (Dessert), Czechy 2011, reż. Anna Mastnikova

Jury Dziecięce – FILMY AKTORSKIE

Nagroda Jury Dziecięcego „MARCINEK” dla najlepszego pełnometrażowego filmu aktorskiego dla
„Kauwboy. Chłopiec i kawka” (Kauwboy), Holandia 2011, reż. Boudewijn Koole

Nagroda Jury Dziecięcego „MARCINEK”dla najlepszego krótkometrażowego filmu aktorskiego dla dzieci
„Porwany” (Kidnapped), Niemcy 2011, reż. Sarah Winkenstette
 
Jury Dziecięce – FILMY ANIMOWANE

Nagroda Jury Dziecięcego „MARCINEK” dla najlepszego filmu animowanego dla dzieci
„Obraz” (The Picture), Francja, Belgia, Szwajcaria 2011, reż. Jean-François Laguionie

Jury Dziecięce WYRÓŻNIENIE dla filmu animowanego dla dzieci „Liście” (Leaves), reż. Agnieszka Borowa

Organizatorzy 30. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! postanowili przyznać dwie nagrody specjalne festiwalu – Platynowe Koziołki:

Andrzejowi Wajdzie, twórcy, który w swoich obrazach wielokrotnie, z wielką przenikliwością, portretuje ludzi młodych, a więc bliskich tym, którzy zasiadają na naszej widowni, u progu dojrzałości bohatersko usiłujących sprostać wyzwaniom niesionym przez dramatyczną historię kraju, zmuszonych rozstrzygać najtrudniejsze dylematy moralne, a jednocześnie dążących do pełni życia, szukających w nim miłości i radości, tak jak czynią to ich rówieśnicy na całym świecie.
Nagrodę przyznajemy także i w równym stopniu za film w twórczości Andrzeja Wajdy wyjątkowy, znaczący dla każdego, kto zajmuje się wychowaniem najmłodszych. To Korczak, wnikliwy i przejmujący obraz wychowawcy, myśliciela i pisarza, który pragnął przynosić dzieciom to, co niezbędne każdemu człowiekowi do dobrego i godnego bytowania: poczucie miłości i wsparcia, a także wiarę we własne możliwości i umiejętność kształtowania życia w oparciu o emancypację, poszanowanie praw i opiekę. Film o Korczaku kończy się tragicznie, ale zarazem przynosi nadzieję, że idee i czyn Starego Doktora nie poszły na marne. W roku Janusza Korczaka, nie tylko przypominającym postać Korczaka, ale także zachęcającym do korzystania z jego myśli dzisiaj, nasza filmowa nagroda nie może trafić w lepsze ręce, niż właśnie Andrzeja Wajdy.

Tadeuszowi Wilkoszowi, za całokształt twórczości w dziedzinie filmu lalkowego. Animowane obrazy Tadeusza Wilkosza wypełnia galeria postaci, które współkształtowały dziecięcą wyobraźnię wielu pokoleń najmłodszych Polaków. Miś Colargol, Kuba, Misia i Bartek, czyli Trzy Misie, Pingwin Pik-Pok i wielu innych, to filmowi bohaterowie, którzy mówiąc o sprawach najważniejszych dla dzieci: przyjaźni i miłości, prowadzą je w pełną przygód krainę bogatej plastycznie wyobraźni. I chociaż są lalkami, to jednak wzruszają i bawią, gdyż dzięki maestrii ich twórcy młodzi widzowie znajdują w nich wizerunek samych siebie.

W niedzielę, 9 grudnia o godzinie 17.30 w obu kinach odbędą się projekcje nagrodzonych filmów. W Multikinie Stary Browar widzowie będą mogli obejrzeć laureata nagrody publiczności, czyli film dla młodzieży – „Być jak Kazimierz Deyna”. Z kolei w Multikinie 51 młodsi uczestnicy festiwalu zobaczą animowany film „Obraz” nagrodzony Marcinkiem przez JURY DZIECIĘCE. Już w piątek, szóstego dnia festiwalu został pobity ubiegłoroczny rekord frekwencyjny festiwalu ALE KINO! – filmy obejrzało blisko 13 tysięcy widzów.