Skromna rocznica wprowadzenia stanu wojennego

13 grudnia przypada 31. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. W tym roku w Poznaniu obchody rocznicy rozpoczęły się już 12 grudnia, ale są wyjątkowo skromne.

Historycy do dziś spierają się nad przyczynami i skutkami wprowadzenia Stanu Wojennego w Polsce. 13 grudnia 1981 generał Wojciech Jaruzelski ogłosił stan nadzwyczajny wbrew zapisom konstytucyjnym, a władzę w państwie objął WRON. Na ulicach miast pojawiły się czołgi, wprowadzono godzinę policyjną oraz cenzurę korespondencji. Zabiegi te zamiast uspokoić społeczeństwo wywołało falę akcji protestacyjnych organizowanych przez NSZZ Solidarność.

Obchody tych wydarzeń rozpoczęły się w Poznaniu już 12 grudnia o godzinie 23.00. W Kościele Ojców Franciszkanów na Wzgórzu Przemysła odbędzie się koncert Chóru Kameralnego i Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej im. I. J. Paderwskiego w Poznaniu pod batutą profesora Marcina Sompolińskiego.

13 grudnia o godzinie 17.00 w kościele oo. Dominikanów, przy alejach Niepodległości, odbędzie się msza święta. Po mszy, na krużgankach klasztoru złożone zostaną kwiaty przy tablicy Ofiar Stanu Wojennego.

O 18.00 przy Pomniku Poznańskiego Czerwca 1956r. odbędzie się specjalna uroczystość wraz ze złożeniem kwiatów. Pół godziny później, o 18.30, przy pomniku członkowie NZS ułożą napis ” 13 grudnia 1981r. Pamiętamy”.

O godzinie 19.30 Instytut Pamięci Narodowej zachęca do wzięcia udziału w akcji społecznej pod nazwą “Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”. By uczcić pamięć ofiar wystarczy o 19.30 postawić w swoim oknie “światełko wolności” lub zapalić je wirtualnie na oficjalnej stronie IPNu. Tradycja ta nawiązuje do gestu jaki w akcie solidarności mieszkańcy innych krajów wykonali dla Polaków w Wigilię Bożego narodzenia w 1981 roku.

Jednocześnie organizatorzy akcji czyli Zarząd Regionu Wielkopolska NSZZ „Solidarność” we współpracy z Niezależnym  Zrzeszeniem Studentów UAM w Poznaniu oraz Akademią Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu proszą o oddelegowanie pocztów sztandarowych oraz o przyniesienie zniczy.

Nauczyciele, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat Stanu Wojennego mogą wziąc udział w szkoleniu, które odbędzie się 14 grudnia o godzinie 15.00 w poznańskiej siedzibie IPN przy ulicy rolnej 45a. Prócz wykładu na temat stanu wojennego prezentowane będą również scenariusze przykłądowych lekcji oraz zostaną rozdane materiały dydaktyczne mające pomóc w przeprowadzeniu lekcji. Udział w szkoleniu jest bezpłatny, obowiązują jednak wcześniejsze zapisy.

NSZZ “Solidarność” zaprasza na I  Grudniowy Turniej Piłkarski, organizowany w ramach obchodów upamiętniających prowadzenie Stanu Wojennego. Turniej ten odbędzie się 16 grudnia w godzinach 10.00-19.00 na hali sportowej Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 na os. Stare Żegrze. Koszt udziału w turnieju wynosi 250 złotych.