Radni ze Starego Miasta walczą o przystanki wiedeńskie

Ulica Strzelecka i Gwarna – to ulice, na których właśnie zdaniem radnych ze Starego Miasta  powinny się znaleźć przystanki wiedeńskie. Na ostatniej sesji Rada Osiedla Stare Miasto podjęła uchwałę wzywającą ZTM do wprowadzenia takich udogodnień.

– Chodzi o budowę przystanków wiedeńskich, ale także o lepsze wykorzystanie posiadanego taboru – wyjaśnia Jan Zujewicz, radny ze Starego Miasta.

W uzasadnieniu uchwały radni wyjaśniają, dlaczego ich zdaniem przystanki wiedeńskie sprawdziłyby się akurat w tych lokalizacjach.

“Na ulicy Strzeleckiej funkcjonuje 5 przystanków (razem z przystankiem przy ul. Garbary) i żaden z nich nie jest przystankiem podwyższanym. Co gorsza, dwa z nich oddziela od torowiska jezdnia, na której panuje intensywny ruch samochodowy. Te wszystkie okoliczności powoduje intensywne uwagi i interwencje mieszkańców. Wielokrotnie zwracali oni uwagę na niedogodności, które utrudniają im życie na i w okolicach ulicy Strzeleckiej. Wychodząc im naprzeciw, wnioskujemy do ZTM o wprowadzenie poniższych rozwiązań.

Apelujemy o przebudowę wszystkich przystanków na ul. Strzeleckiej. Z jednej strony torów pasażerowie powinni wsiadać na „standardowym” przystanku podwyższanym, z drugiej, gdzie do pokonania jest jezdnia, przystanek powinien zostać przebudowany w konwencji tzw. „przystanku wiedeńskiego”. Uważamy, że jest on optymalnym rozwiązaniem w miejscu, w którym jezdnia musi oddzielać przystanek od torów.”

Radni zwrócili się też do Zarządu Transportu Miejskiego z prośbą o przedstawienie wstępnych kosztów tego przedsięwzięcia – budowa takich przystanków została zapowiedziana przez dyrektora ZDM w marcu tego roku na posiedzeniu Komisji Gospodarki Komunalnej i Polityki Mieszkaniowej.

Do czasu przebudowy przystanków radni proszą natomiast ZTM o kierowanie na te trasy, zwłaszcza ulicę Strzelecką, tramwajów niskopodłogowych. Wsiadanie do tych tramwajów z poziomu jezdni jest łatwiejsze dla osób starszych lub mających kłopoty z poruszaniem się, a wśród mieszkańców Strego Miasta jest takich sporo.

– Wierzymy w to, że drobnymi krokami, jakim jest przebudowa przystanków na ul. Strzeleckiej czy skierowanie tam tramwajów niskopodłogowych, sprawimy, że mieszkańcy będą bardziej cieszyć się z życia na Starym Mieście – podsumowują radni osiedla Stare Miasto.