Iwona Czajka – Gwiazdor z Poznania

Zaczęło się 10 lat temu od pomysłu i pomocy kilku znajomych – teraz to wielka akcja „Gwiazdor”, dzięki której jej twórczyni, Iwonie Czajce, udało jej się zgromadzić ponad 1000 prezentów dla dzieci z ponad 50 świetlic środowiskowych i socjoterapeutycznych.

Iwona Czajka z z Centrum Rozwoju Szkół Wyższych TEB Akademia w Poznaniu od 10 lat koordynuje tę akcję.
– Na pomysł akcji wpadłam po urodzeniu córki Kasi  – opowiada. – Kiedy zbliżały się święta, pomyślałam, jaka to wielka radość, że moje dziecko urodziło się w szczęśliwej rodzinie. Wtedy uświadomiłam sobie, że jest wiele dzieci, o których trzeba pomyśleć, i że wystarczy mały gest z mojej strony, aby im pomóc.

Z czasem w akcję zaangażowali się pracownicy z firm i instytucji, m.in. z Bridgestone Poznań i EBS, BNP Paribas, Carlsberga, Volkswagen Poznań, Domu Wydawniczego Kruszona, NFZ Poznań czy Wyższej Szkoły Bankowej. Każdego roku przed świętami Bożego Narodzenia ich pracownicy odwiedzają świetlice środowiskowe i socjoterapeutyczne, które zajmują się pomocą dzieciom z dysfunkcyjnych lub ubogich rodzin. Wolontariusze wcielają się w rolę Gwiazdorów i rozdają podopiecznym przygotowane przez siebie świąteczne prezenty.

Z roku na rok działanie Gwiazdorów jest organizowane z coraz większym rozmachem. W ubiegłym roku przygotowanych zostało 1200 prezentów dla dzieci z ponad 50 ośrodków. Tej zimy upominków na pewno będzie więcej. Sukcesywnie zwiększa się także liczba osób zaangażowanych w przedsięwzięcie. Pierwsza edycja akcji „Gwiazdor” w 2003 roku objęła tylko jedną firmę, w zeszłym roku było ich już dziewiętnaście. Inicjatywa od dawna przestała też mieć charakter lokalny, gdyż dołączyli do niej pracownicy z całej Polski. Od początku akcji, jak szacuje Iwona Czajka, Gwiazdorzy obdarowali ponad 4 500 dzieci z całego kraju.

Dlaczego pomagamy? Naukowcy twierdzą, że działając bezinteresownie, przede wszystkim pomagamy sobie przez to, że czujemy się potrzebni. Życie nabiera dzięki temu znaczenia i stanowi dla nas większą wartość. Największą radość czujemy wtedy, gdy obdarowani przez nas ludzie okażą nam wdzięczność. Liczy się również sam fakt pomagania, a nie to, ile możemy ofiarować drugiemu człowiekowi.

Naukowcy zajmujący się wpływem altruizmu na szczęście zgodnie twierdzą, że im więcej działamy bezinteresownie, tym sami stajemy się bardziej szczęśliwi. W swojej książce „The How of Happiness” (pol. „Wybierz szczęście”) dr Sonja Lubomirsky udowadnia, że istnieje pozytywny związek między ilością czasu spędzonego na działaniach charytatywnych, a poziomem szczęścia badanych osób.

Idą święta Bożego Narodzenia i na pewno większość z nas, jeśli jeszcze tego nie zrobiła, przypomni sobie o słuszności tego twierdzenia. Wszak warto wykorzystywać każdą możliwą chwilę do pomagania i stawania się szczęśliwym.

Wszystkie osoby zainteresowane wzięciem udziału w akcji prosimy o kontakt z Iwoną Czajką pod adresem: akcja.gwiazdor@wp.pl.