Muzeum Archeologiczne, czyli raj dla małych odkrywców

Muzeum nie musi być nudne – to teza, którą skutecznie i to od dawna udowadnia Muzeum Archeologiczne  w Poznaniu. Tym razem proponuje zajęcia na święta dla najmłodszych odkrywców…

Nowoczesne multimedia, interaktywne zabawy, dziecięce trasy zwiedzania – Muzeum Archeologiczne w Poznaniu zaprasza w soboty na nową odsłonę wystaw stałych. Dodatkowo – przygotowaliśmy atrakcję związaną z okresem świątecznym.
 
Do udziału w Muzeum Małego Odkrywcy zapraszamy rodziny z dziećmi w wieku 4-10 lat w soboty, w godzinach otwarcia Muzeum. Dodatkowo do uczestnictwa w Muzeum Małego Odkrywcy zapraszamy w dniach 27 – 30 XII 2012 r. – wstęp dla dzieci w wieku do 12 lat będzie wtedy bezpłatny!
 
Na czterech stałych wystawach („Pradzieje Wielkopolski”, „Tu powstała Polska”, „Śmierć i życie w starożytnym Egipcie”, „Archeologia Sudanu”) zainstalowaliśmy  specjalne Punkty Małego Odkrywcy i związanych z nimi Trasy Małego Odkrywcy. Punkty zawierają interaktywne przedmioty (m.in. kopie zabytków, ubrań z epok, stanowisko multimedialne do nauki hieroglifów, tablice magnetyczne), służące do aktywnego zwiedzania wystaw przez dzieci, szczególnie w wieku 4-10 lat.
 
„Mamy nadzieję, że realizując ten program, przełamiemy stereotyp muzeum, jako instytucji mało przyjaznej dla dzieci, a także zachęcimy naszych najmłodszych zwiedzających do jak najczęstszych i regularnych wizyt w Muzeum oraz innych instytucjach kulturalnych” – mówi Sabina Hryniewiecka z Działu Wystaw i Edukacji, inicjatorka programu.
 
Program kierujemy również do dzieci słabowidzących i o ograniczonej sprawności ruchowej. Na wystawach umieściliśmy kopie zabytków wykonanych w grafice reliefowej z opisem brajlowskim oraz specjalne podręczniki do nauki hieroglifów z opisem brajlowskim. Trasy oznaczono za pomocą dużych symboli, które znajdują się na poziomie dziecięcego wzroku w ten sposób, aby były łatwo dostępne także dla dzieci poruszających się na wózkach
 
„Muzeum Małego Odkrywcy” to nowy program Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, który otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (program: “Dziedzictwo kulturowe; priorytet: Wspieranie działań muzealnych”).