Pacjenci bez papierów, za to z opaskami

Wszyscy pacjenci, którzy w tym roku trafią do poznańskich szpitali, dostają opaski identyfikacyjne. A ci w przychodniach nie muszą już pokazywać druków RMUA. Wystarczy dowód osobisty i numer PESEL.

Od 1 stycznia w poznańskich placówkach zdrowia zaczął funkcjonować system eWUŚ – elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniodawców. Dla pacjentów oznacza to, że – jeśli są ubezpieczeni – nie będą już musieli nosić ze sobą druków RMUA, gdy zechcą się wybrać z wizytą do swojego rodzinnego lekarza. Wystarczy, że pokażą w rejestracji swojej przychodni dowód osobisty, a dzięki niemu pracownik rejestracji w bazie danych Narodowego Funduszu Zdrowia będzie mógł wyszukać informację o ubezpieczeniu klienta.

Jak ostrzegają pracownicy NFZ, na początku działania systemu trzeba się liczyć z tym, że nie zawsze wszystko zadziała prawidłowo, jednak wówczas wystarczy, że pacjent wypisze oświadczenie o tym, że jest ubezpieczony i będzie mógł zarejestrować się u lekarza. Sprawdzeniem, czy pacjent napisał prawdę, zajmie się NFZ, tak samo jak ściągnięciem pieniędzy za tę usługę, jeśli dana osoba nie miała do niej prawa.

Zmiany czekaja pacjentów także w szpitalach. Od 1 stycznia wszyscy trafiający na oddziały dostaną opaski identyfikacyjne z kodem kreskowym, w którym są zapisane informacje o pacjencie i jego chorobie. Zdaniem personelu to bardzo wygodne w przypadku pacjentów ciężko chorych lub nieprzytomnych. Dzięki niemu informacja o pacjencie jest zawsze razem z nim, co pozwala na szybsze udzielenie mu pomocy w razie konieczności.