VI Festiwal Atelier: spektakle już prawie gotowe

Festiwal Atelier za nieco ponad miesiąc, jednak ponieważ młodzi choreografowie PTT pracują nad spektaklami już od kilku miesięcy – już można podglądać efekty… jednym ze spektakli, jakie zobaczymy podczas tegorocznej odsłony festiwalu, będzie spektakl Pawła Malickiego “Hello, Stranger!

Choreografa zainspirował utwór “Inny” ks. Jana Tischnera. “Inność Innego wydobywa na jaw moją własną inność” – mówi o spektaklu. – “Inność jest wzajemna. Inność zaskakuje, przynosi wciąż nowe niespodzianki, w całej przewidywalności jest nieprzewidywalna.
Inny nie jest rzeczą między rzeczami ani przedmiotem między przedmiotami, lecz podmiotem, Innym Ja (…), z którym mogę wejść we wspólnotę My.
Inny, którego napotykam, znajduje się w ruchu, co sprawia,że i we mnie budzi się świadomość możliwego ruchu.
Muszę się “otworzyć” na samą inność Innego, “znosząc” własną inność. (…) Taka zmiana nie jest niczym więcej, jak konsekwentną zmianą punktu widzenia – z mojego na jego.
Inny wymaga, aby stać się jego pokarmem, jego częścią składową, nim. Inny zadaje ból.

Inny zbliża się, aby się “karmić mną”. Co mam począć? Odsunąć się czy poddać?”

Ten intrygujący spektakl jest jedną z pięciu premier, które zostaną pokazane podczas VI Festiwalu Atelier PTT w dniach 22-24 lutego 2013. Festiwal będzie się odbywał w Teatrze Ósmego Dnia.