Rok Cegielskiego się rozpoczął!

Uroczystą mszą świętą w Katedrze w intencji Hipolita Cegielskiego rozpoczęły się uroczyste obchody roku poświęconego temu wybitnemu Wielkopolaninowi. Rok Cegielskiego został ustanowiony przez Sejm RP i Sejmik Województwa Wielkopolskiego.

Taką decyzję sejm RP podjał w grudniu 2012 r. – wcześniej rok 2013 Rokiem Cegielskiego ustanowił samorząd Województwa Wielkopolskiego. W 2013 roku, 6 stycznia, przypada bowiem 200. rocznica urodzin tego wybitnego poznaniaka.

Oto, jak uzasadnili posłowie swoją decyzję o ustanowieniu roku 2013 rokiem Hipolita Cegielskiego:
„Urodzony się 6 stycznia 1813 roku w Ławkach koło Gniezna, doktor filozofii, autor licznych publikacji naukowych, Hipolit Cegielski był nauczycielem języka polskiego i języków starożytnych w poznańskim gimnazjum. Mimo wybitnych osiągnięć pedagogicznych władze pruskie z przyczyn politycznych zakazały mu wykonywania zawodu.

Pozbawiony środków do życia otworzył mały sklep z narzędziami rolniczymi, który szybko rozwinął w dobrze prosperującą fabrykę narzędzi i maszyn rolniczych. Prowadząc i ciągle rozbudowując firmę kontynuował pracę naukową publikując zarówno rozprawy filologiczne jak i książki techniczne. Był m.in. autorem pierwszego podręcznika pt. „Narzędzia i machiny rolnicze”.

Jako zwolennik „pracy organicznej” działał na rzecz rozwoju przemysłu i handlu nie tylko kierując własnym przedsiębiorstwem, ale też prowadząc rozległą działalność społeczną. Będąc założycielem i członkiem licznych towarzystw odgrywał znaczącą rolę w życiu obywatelskim Wielkopolski. Był m.in. wiceprezesem Towarzystwa Pomocy Naukowej, prezesem Towarzystwa Przemysłowego i Centralnego Towarzystwa Gospodarczego oraz wiceprezesem Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Był również gorącym zwolennikiem reformy szkolnictwa.

W 1848 r. założył w Poznaniu pierwszy niezależny dziennik – “Gazetę Polską”, której był redaktorem naczelnym.
W działalności politycznej skupiał się na pracy posła do sejmu pruskiego, gdzie mocno sprzeciwiał się polityce germanizacyjnej.

Dziełem Hipolita Cegielskiego był awans cywilizacyjny Wielkopolski i Polski. Fabryka przez niego założona została rozbudowana w okresie międzywojennym, będąc ośrodkiem innowacji i postępu technicznego. Po II wojnie światowej zapisała się w historii nie tylko jako producent wysokiej klasy silników okrętowych: to strajk jej pracowników zapoczątkował Poznański Czerwiec i przemiany październikowe 1956 roku.

Hipolit Cegielski, przemysłowiec i społecznik, polityk i intelektualista, dziennikarz i charyzmatyczny mówca był także kochającym mężem i ojcem zatroskanym o zdrowie i pomyślność rodziny.

Ten orędownik pracy organicznej, czyli skutecznej, dobrze zorganizowanej i społecznie użytecznej, jest dziś symbolem harmonijnej symbiozy ideałów humanistycznych, wiedzy i kultury osobistej z głębokim zrozumieniem dla spraw materialnych, rozwoju przemysłu i gospodarki”.

Uchwała w sprawie ustanowienia roku 2013 Rokiem Hipolita Cegielskiego podjęta została jednogłośnie przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

Z okazji Roku Cegielskiego w całej Wielkopolsce odbędzie się wiele konferencji naukowych dotyczących działalności Hipolita Cegielskiego, przewidziano też spotkania tematyczne, seminaria historyczne oraz imprezy kulturalne. Towarzystwo im Hipolita Cegielskiego wystosowało zaproszenie do wszystkich jednostek i instytucji związanych z tym wybitnym poznaniakiem do wzięcia udziału w obchodach – zaproszone zostały także wszystkie szkoły noszące jego imię.

“Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego od chwili zaistnienia systematycznie odnawia legendę tego Wybitnego Wielkopolanina, Wybitnego Polaka, upowszechnia ideały pracy organicznej i przybliża jego postać nowym pokoleniom” – czytamy w stanowisku THC. – “Aby w ten sposób zaszczepiać w młodych umysłach i sercach szacunek dla pracy, dla pragmatycznej działalności, dla rzetelności, stałego podnoszenia własnych kwalifikacji i w konsekwencji dla tworzenia własnej kariery, która ma służyć także ogółowi – Polsce”.