W Poznaniu nie ma dobrych liceów?

XIV LO we Wrocławiu zajęło pierwsze miejsce w rankingu liceów przygotowanym przez dziennik “Rzeczpospolita” oraz miesięcznik “Perspektywy”. Poznańskie ogólniaki wypadły bardzo słabo – żadne nie znalazło się w czołówce najlepszych polskich szkół średnich.

Ranking został przygotowany już po raz 15. Niestety, nie mamy dobrych wiadomości dla uczniów poznańskich ogólniaków – żadna ze szkół z naszego miasta nawet nie zbliżyła się do czołówki w Ogólnopolskim Rankingu Liceów Ogólnokształcących. Najwyżej – na 40 miejscu – znalazło się II Liceum Ogólnokształcące im. Gen. Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej. W stosunku do poprzedniego roku jest to awans o 10 pozycji, ale warto również przypomnieć, że to liceum w 2011 roku zajęło 31 miejsce.

Na 47 miejscu znalazło się I Liceum Ogólnokształcące im. Karola Marcinkowskiego. Ta pozycja jest dla uczniów “Marcinka” podwójną porażką – nie dość, że prześcignął ich “odwieczny rywal” w postaci II LO, to jeszcze “Marcinek” zanotował w rankingu spadek o 11 pozycji w stosunku do zeszłego roku.

Kolejne poznańskie liceum – LO im. św. Marii Magdaleny – znalazło sie na 54 pozycji. Oznacza to również spadek, w tym przypadku aż o 25 “oczek”. Powody do umiarkowanego zadowolenia ma natomiast VIII LO, które awansowało z 68 na 56 pozycję.

Jeszcze dalej, bo na 109 miejscu w skali kraju, uplasowało się poznańskie VI LO im. I.J. Paderewskiego. Warto jednak wspomnieć, że pomiędzy “Paderkiem” a II LO istnieje niewielka różnica w kwestii punktów przyznawanych w rankingu. VI LO uzyskało jedynie 8 punktów mniej niż najlepsze poznańskie liceum.

Więcej powodów do zadowolenia mają uczniowie z poznańskich techników – piąte miejsce w Rankingu Techników zajęło Technikum Komunikacji w ZS Komunikacji, 20 lokatę zdobyło Technikum Łączności w ZSŁ im. M. Kopernika, a na 48 miejscu znalazło się Technikum Energetyczne.

W rankingu liceów najlepiej punktowane były wyniki matury z przedmiotów dodatkowych, które stanowiły 40 proc. przyznawanych punktów. Mniej ważne okazały się sukcesy w olimpiadach (30 proc. przyznawanych punktów) oraz wyniki z matury z przedmiotów obowiązkowych (25 proc. przyznawanych punktów).

Oba rankingi łącznie uwzględniają 1500 najlepszych szkół ponadgimnazjalnych w Polsce z miast wojewódzkich i powiatowych.