Ferie: co robić, gdzie się wybrać?

Zimowe wakacje z Leonardem, Zimowe Pogotowie Sztuki, ferie na sportowo i z designem, kino na ferie, lodowiska, pływalnie i teatr – propozycji na ferie nie zabraknie dla nikogo. Bez względu na to, czym się interesuje.

Centrum Sztuki Dziecka w CK Zamek zaprasza dzieci w wieku od 7 do 12 lat do wzięcia udziału w warsztatach teatralnych i plastycznych w ramach Zimowych Wakacji z Leonardem. Tym razem nosi ona tytuł “W świecie teatru”, bo ich patron Leonardo da Vinci tworzył scenografie, rekwizyty, maski i kostiumy. Do poprowadzenia warsztatów organizatorzy zaprosili artystów, którzy zachęcą dzieci do wspólnej zabawy ruchem, dźwiękiem i muzyką. Na zajęciach uczestnicy będą również tworzyli sympatyczne marionetki, nowoczesne maski i scenografię teatralną.

Jeśli nie Leonardo – to może Zimowe Pogotowie Sztuki? To już trzynasta edycja interdyscyplinarnych warsztatów twórczych, prowadzonych przez zaproszonych artystów. Projekt składać się będzie z działań plastyczno-literackich i warsztatów animacji poklatkowej, w sumie zaplanowano 12 spotkań. Każde z nich trwać będzie około 2 godzin.

Podczas zajęć dzieci i młodzież będą miały możliwość swobodnej wypowiedzi artystycznej pod kierunkiem doświadczonych edukatorów. Każdy warsztat będzie miał inny temat. Artyści zaplanowali działania w różnych technikach plastycznych (rysunek, malarstwo, kolaż, komiks, obiekty, fotografia i animacja cyfrowa). Zajęcia poprowadzą: Małgorzata Kalinowska, Agata Macudzińska, Martyna Marcinkowska, Joanna Sowińska, Magdalena Parnasow-Kujawa, Wojciech Nowak, Piotr Pawlak, Tadeusz Wieczorek, Krzysztof Wosik.

Concordia Design w czasie ferii zaprasza na warsztaty artystyczne w Pracowni Sztukolada i zajęcia ruchowe z Magiel Fitness Klubem. Pozostała część dnia realizowana jest metodą kreatywnej nudy. Celowo pomiędzy warsztatami kreatywnymi i ruchowymi nie planujemy gotowych aktywności, bo wiemy, że najlepsze zabawy dzieci wymyślają same! Pamiętacie kredę, trzepak czy kapsle – niby nic, a ile się działo. Będą też wycieczki, dużo ruchu – wystarczy wejść na stronę Concordia Design i po prostu się zapisać.

Centrum Turystyki Kulturowej Trakt zaprasza na Ostrów Tumski – to oferta stworzona specjalnie dla  organizatorów półkolonii zimowych przez instytucje mające swoje siedziby na Ostrowie Tumskim: Rezerwat Archeologiczny, Muzeum Archidiecezjalne oraz Centrum Turystyki Kulturowej Trakt. Będzie można między innymi poszukać skarbów w XVI-wiecznym gmachu Akademii Lubrańskiego, dowiedzieć się, jak zostać królem i co do tego jest potrzebne, a także wybrać się na wycieczkę po Ostrowie i obejrzeć film „Trzy … dwa … jeden … TRAKT!”, który zaprezentuje dzieciom w ciekawy i dowcipny sposób, czym jest Trakt Królewsko-Cesarski oraz przedstawi najważniejsze wydarzenia historyczne, które miały miejsce w Poznaniu.

W czasie ferii zaprasza też Muzeum Archeologiczne na dwie duże imprezy: Poznański Dzień Fotografii – największe spotkanie fotografów przyrodniczych w Poznaniu (19 stycznia) i Spotkanie z Syberią – najbardziej mroźna impreza edukacyjna w naszej placówce (26 stycznia).
 
Najmłodszym szczególnie polecamy wzięcie udziału w aktywnościach w ramach Muzeum Małego Odkrywcy. W ramach wystaw stałych przygotowaliśmy specjalne trasy zwiedzania dla dzieci w wieku 4-10 lat. W ich ramach można rozwiązywać ciekawe zagadki. Punkty zawierają również interaktywne przedmioty – kopie zabytków, ubrań z epok, stanowisko multimedialne do nauki hieroglifów, tablice magnetyczne.
 
Ciekawostką jest wystawa czasowa „Egipski sen”. Zwiedzający mogą przekonać na niej, w jaki sposób spali starożytni Egipcjanie. Prezentujemy bowiem rekonstrukcje łoża i podgłówka, która można przetestować! Dopełnieniem jest egipski sennik „z przymrużeniem oka”.
 
Równie atrakcyjnie przedstawia się oferta Rezerwatu Archeologicznego Genius loci na Ostrowie Tumskim. W każdy czwartek ferii zimowych zapraszamy na warsztaty, na których dzieci  poznają opowiadania i legendy średniowieczne wykonają do nich ilustracje i postarają się wymyślić interesujące historie o swoich rówieśnikach sprzed 1000 lat. Codziennie wszystkie dzieci mogą podczas wizyty w Rezerwacie pograć w różne średniowieczne gry.
 
I najważniejsze: przez całe ferie wstęp zarówno do muzeum i rezerwatu dla dzieci do 12. roku życia jest bezpłatny! Na niektóre warsztaty obowiązują opłaty. Prosimy zapoznać się ze szczegółową ofertą na stronie Muzeum: http://www.muzarp.poznan.pl/nasza-oferta-na-ferie-zimowe/

Warto zajrzeć też na wykłady programu edukacyjnego “W służbie sacrum” do Muzeum Narodowego, które rozpoczęły się 6 stycznia i potrwają do 24 lutego, a także wykłady i spotkania przygotowane specjalnie na ferie.

Dzieci i młodzież zapraszają także Poznańskie ośrodki Sportu i Rekreacji. Od 14 do 25 stycznia w Hali Sportowo Widowiskowej Arena odbywać się będą liczne turnieje sportowe organizowane przez Młodzieżowy Ośrodek Sportowy. Zapraszają także baseny: będzie możnakorzystać z dużego i małego basenu przy ul. Chwiałkowskiego w godzinach od 9:15 – 15:15 (ostatnie wejście 14:30). Wstęp: 2,00 zł dla dzieci i młodzieży. A tuż obok znajduje się lodowisko Chwiałka, gdyby ktoś wolał pojeździć na łyżwach. Na lodzie będzie można również jeździć na Malcie. Chętni będą mogli również spróbować swoich sił w bowlingu w Ośrodku Przywodnym Rataje (os. Piastowskie 106 A).

Całe mnóstwo atrakcji proponuje młodszym poznaniakom Centrum Kultury Zamek. Do wyboru są między innymi warsztaty plastyczne, na których dzieci nauczą się techniki filcowania na mokro oraz wycinanki filcowej, warsztaty taneczne, prowadzone w technikach jazzowych z elementami baletu, tańca modern i akrobatyki, projektowanie i wykonanie instalacji przestrzennych z papieru, warsztaty parateatralne uświadamiające dzieciom, że same mogą stworzyć spektakl, a jeśli to potrafią, to nie ma na świecie rzeczy, której nie byłyby w stanie dokonać.  

Miłośnicy robienia zdjęć mogą się wybrać na Półkolonie z aparatem, czyli warsztaty fotografii dla dzieci. Zajęcia mają na celu rozwijanie kreatywności, zapoznanie z medium jakim jest fotografia oraz podjęcie próby stworzenia portretu współczesnego Poznania. Zajęcia odbywają się w dniach 14-23 stycznia i są bezpłatne.

A może ferie na Termach Maltańskich? Można tam wziąć udział w półkoloniach pływackich, które obejmują: 5-dniowe szkolenie pływackie z podziałem na grupy w zależności od poziomu umiejętności, 5 dni zabawy w największym Aqua Parku w Wielkopolsce, zajęcia w Centrum Wspinaczkowym „Climbing Sport” oraz zajęcia taneczne w Szkole Tańca „Mundo Bailando”.

A na ferie z piratami zaprasza Szkoła Pływania Fregata Swimming. Pirackie harce odbywać się będą na Termach Maltańskich – 25 stycznia, na basenie Rataje – 19 stycznia, na basenie Hotelu System – 20 stycznia i na basenie w Daszewicach – 26 stycznia.