Poznańskie Powstanie Komunikacyjne – to już dziś!

Rezygnacja z jazdy miejską komunikacją i wspólna przejażdżka bez biletu – to główne punkty dzisiejszego Poznańskiego Powstania Komunikacyjnego.

Wszystko z powodu ostatniej podwyżki cen biletów miejskiej komunikacji  – skok cen, i to już drugi w krótkim czasie wywołał oburzenie w mieście, a organizacje społeczne My Poznaniacy, Inwestycje dla Poznania, Projekt Poznań i Koliber przygotowały obywatelski projekt uchwały zamrażającej podwyżki. Podpisało się pod nim 16 tysięcy osób.

Jednak poznańscy radni głosami głównie Platformy Obywatelskiej odrzucili projekt i podwyżka cen biletów zaczęła obowiazywać od 1 stycznia tego roku.

W odpowiedzi na Facebook pojawiło się wezwanie do Poznańskiego Powstania Komunikacyjnego, czyli protestu społecznego wyznaczonego na 16 stycznia. Jego uczestnicy mają o 16 przejechać trasę od mostu Teatralnego przez centrum miasta bez biletów, by zaprotestować przeciwko podwyżce.

Organizatorzy akcji uznali podwyżkę cen biletów za “jeden z najbardziej skrajnych przykładów przerzucania problemów budżetowych miasta na mieszkańców. Chociaż udowodniono, że wzrost ten jest niewspółmierny do pnącej się w górę inflacji i cen paliw, to włodarze naszego miasta, prezydent Ryszard Grobelny wraz z radnymi Platformy Obywatelskiej, postanowili zignorować postulat tysięcy poznaniaków i poznanianek. I to w momencie, gdy wielu grupom spadają realne dochody, wzrasta bezrobocie i koszty utrzymania” – piszą oburzeni na FB. – “Ostatnią rzeczą, którą powinniśmy zrobić to podwinąć ogon, spuścić głowę i pogodzić się z werdyktem polityków. Pokażmy, że możemy się zorganizować!”

Akcja jazdy bez biletu zaplanowana na 16 stycznia to tylko jeden z elementów protestu. Jego organizatorzy zachęcają poznaniaków, by w ogóle rezygnowali z usług miejskiej komunikacji, a zamiast jazdy autobusem czy tramwajem wybierali spacer lub rower. A jeśli już jadą – żeby przekazywali sobie ważne jeszcze bilety.

Wszyscy uczestnicy powstania spotkają się 16 stycznia na moście Teatralnym, skąd wyruszą w podróż bez biletu przez centrum miasta.

Czytaj także:

Anarchiści: zbojkotujmy miejską komunikację!

Radni uchwalili: bilety drożeją od stycznia!

Coraz mniej poznaniaków kupuje bilety miejskiej komunikacji

Obniżka cen biletów: projekt uchwały i podpisy są już w biurze rady miasta

Obniżka cen biletów – jest projekt uchwały (film)