Jeżyce Story: premiera już jutro!

Profesor Musielak z żoną delikatnie zestawiają na podłogę miniaturowe domki. Każdy z nich to jedna opowieść o mieszkańcach ulicy Krasińskiego, o gościach i wydarzeniach ulicy. Tak zaczyna się jedna z opowieści cyklu Jeżyce Story, których premiera odbędzie się 8 lutego w Teatrze Nowym.

Jeżyce Story to pierwszy w historii polskiego teatru dokumentalny serial teatralny. Jego autorami są dramaturg Roman Pawłowski i reżyser Marcin Wierzchowski oraz, oczywiście, mieszkańcy Jeżyc. Bo to oni przynosili do teatru swoje historie, które stały się kanwą spektaklu.

Twórcy przez kilka miesięcy pracowicie je segregowali, spisywali, przekładali na język teatru – a w środę 6 lutego, dwa dni przed zaplanowaną premierą, mogli pierwsze fragmenty zobaczyć poznańscy dziennikarze.
W jednym z nich profesor Musielak, od urodzenia mieszkający przy Krasińskiego opowiada o tym fragmencie Jeżyc i ludziach, którzy tam mieszkali: od swoich rodziców po kucharkę Antosię, która pochodziła z Podhala i Anielkę, opiekunkę do dziecka.

O zupełnie innych Jeżycach opowiada bohater kolejnej historii: niespełniony sportowiec, okraszający w całkiem naturalny sposób swoją wypowiedź słowami powszechnie uważanymi za obelżywe. Czy widzowie rozpoznają tego chłopaka z Jeżyc? Pewnie tak – ale to okaże się po spektaklu…

– W przypadku tego odcinka jedna historia jest historia jasną, historia wielopokoleniowej rodziny, gdzie jest dostatek i szacunek – opowiada Roman Pawłowski. – Druga to historia ciemna, historia życia niespełnionego. Ale do historii osobistych, indywidualnych dodajemy plan problemowy, publicystyczny.

Autorzy spektaklu zaprosili też do współpracy znajomego informatyka, który zajmuje się badaniem tras, jakimi się poruszają ludzie po danym terenie. Temat jeżyckich ścieżek pojawi się w jednym z kolejnych odcinków cyklu, tak samo jak historia pytona, który uciekł z zoo. Ta historia pojawiła się już w trakcie prac nad spektaklem, jak zresztą wiele innych, podczas odkrywania Jeżyc przez autorów.

– Na co dzień mieszkam w Warszawie na Pradze – opowiada Roman Pawłowski. – I to jest miejsce apokaliptyczne, zwłaszcza teraz, podczas budowy metra… Nigdy zresztą tam nie czułem tej miejskości, mieszczaństwa. A tu w Poznaniu odkrywam to na trasie od teatru do rynku Jeżyckiego. Tu na Dąbrowskeigo mam miejsca, w którym jem, kupuję bułki, księgarnię, w której kupiłem fantastyczną powieść. Tu widzę miejsce tego głębokiego kapitalizmu, polskiej przedsiębiorczości, która tu była nawet mimo komuny, ze swoją kulturą. I to też będzie w jednym odcinku. Byliśmy otwarci na wszystko, co wiąże się z tym miejscem.

Klimat Jeżyc dla Teatru Nowego budowali ich mieszkańcy, ale także przedstawiciele Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów i stowarzyszenia Piękne Jeżyce – i tak powstała całość osadzona jednocześnie i w teraźniejszości, i w przeszłości, bo na Jeżycach od przeszłości nie da się uciec.

Piotr Kruszczyński, dyrektor Teatru Nowego, zwraca uwagę, że spektakl jest zakończeniem pewnej ścieżki narracyjnej, która polega własnie na wplataniu rzeczywistości w wątki teatralne na różne sposoby i jest w teatrze obecna w tym sezonie: od Domu lalki poprzez Firmę po Jeżyce Story właśnie.
– Jeśli ktoś chciałby to przeżyć, to zapraszam na te trzy spektakle w takiej własnie kolejności – zaprasza dyrektor.

Jeżyce Story będą miały ciąg dalszy, nie skończy się na zapowiedzianych czterech odcinkach. Twórcy chcieliby wyjść z tym pomysłem dalej w Wielkopolskę. W jaki sposób? Więcej informacji będzie można wkrótce znaleźć na www.jezycestory.pl, jak obiecuja realizatorzy.

– Czy jesteśmy w stanie na podstawie wycinka rzeczywistości opowiedzieć o całości? – pyta sam siebie reżyser. – Skoro się tego podjęlismy to mam nadzieję, że tak…

BUNTOWNICY i LOKATORZY – premiera 8 lutego 2013, godz. 19.00, Trzecia Scena
Kolejne spektakle: 9 i 10 lutego, godz. 20.00, Trzecia Scena

Reżyseria: Marcin Wierzchowski
Scenariusz: Roman Pawłowski, Marcin Wierzchowski
Dramaturgia: Roman Pawłowski  
Scenografia i kostiumy: Matylda Kotlińska
Muzyka: Michał Litwiniec
Animacje: Darcia Kopiec

OBSADY:

BUNTOWNICY: Edyta Łukaszewska, Paweł Binkowski, Paweł Hadyński, Nikodem Kasprowicz, Andrzej Lajborek
LOKATORZY: Edyta Łukaszewska, Agnieszka Różańska, Janusz Andrzejewski, Wojciech Deneka, Nikodem Kasprowicz

W kwietniu premiera trzeciego i czwartego odcinka.
MIASTO MĘŻCZYZN i MIASTO KOBIET premiera 26 kwietnia 2013, Trzecia Scena.

BUNTOWNICY – premiera z legitymacją 27 lutego 2013, godz. 20.00, Trzecia Scena

LOKATORZY  – premiera z legitymacją 26 lutego 2013, godz. 20.00, Trzecia Scena
Kolejny spektakl 28 lutego, godz. 20.00, Trzecia Scena

Ceny biletów:
50/30 PLN  (wt-cz) 55/35 PLN  (pt-nd)
Premiera z legitymacją: 15 zł (za okazaniem ważnej legitymacji szkolnej, studenckiej, emeryta)

Czytaj także:

Jeżyce Story wkrótce w Teatrze Nowym