Chcesz wyremontować kamienicę? Możesz nie płacić podatku

Właściciel kamienicy może już starać się o zwolnienie z części podatku – jeżeli zdecyduje się na remont elewacji swojego budynku. Wydział finansowy urzędu miasta, biuro konserwatora zabytków oraz radni z Komisji Rewitalizacji na czele z Mariuszem Wiśniewskim przygotowali treść nowej uchwały, która to umożliwia.

O zwolnienie mogą się starać właściciele nieruchomości budynków lub ich części, znajdujących się na obszarze jednostek pomocniczych – Osiedla Stare Miasto, Osiedla Jeżyce, Osiedla Sołacz, Osiedla Św. Łazarz, Osiedla Wilda oraz Osiedla Ostrów Tumski-Śródka-Zawady-Komandoria lub wpisanych indywidualnie do rejestru zabytków, w których wykonano remont elewacji.

Jakie muszą spełnić warunki?

Wystarczy wyremontować budynek wybudowany przed 1 stycznia 1965 r., a to oznacza wykonanie remontu co najmniej jednej ze stron elewacji (oprócz remontu samego dachu) i zakończenie remontu po 1 stycznia 2013 r.,
Budynek musi być wpisany indywidualnie do rejestru zabytków lub znajdować się na obszarze jednego z osiedli: Stare Miasto, Jeżyce, Sołacz, Św. Łazarz, Wilda, Ostrów Tumski-Śródka-Zawady-Komandoria.
Co najmniej 60% jego powierzchni użytkowej budynku pełni funkcję mieszkalną, a budynek nie jest objęty zwolnieniem na podstawie odrębnych przepisów.

Właścicielom nieruchomości, które spełniają powyższe warunki, przysługuje zwolnienie w wysokości 50% poniesionych kosztów na remont elewacji, nie dłużej jednak niż przez okres 10 lat, a ze zwolnienia mogą skorzystać od roku następnego po roku, w którym ukończyli remont elewacji. Jeżeli zakończą remont w bieżącym roku, to mogą korzystać ze zwolnienia od 2014 r.

Uwaga! W momencie przystąpienia do zwolnienia oraz w całym okresie korzystania z niego własciciel nie może zalegać z zapłatą zobowiązań wobec Poznania.

W celu skorzystania ze zwolnienia należy przedłożyć: deklarację woli skorzystania ze zwolnienia z podatku od nieruchomości, dokumentację potwierdzającą stan elewacji przed i po remoncie, kopie uzyskanych pozwoleń, uzgodnień lub zgłoszeń oraz protokół odbioru prac konserwatorskich oraz informację zbiorczą o wysokości poniesionych kosztów wraz z kopiami dokumentów potwierdzających te wydatki.

Dokumenty trzeba złożyć do 31 stycznia roku, w którym zamierza się skorzystać ze zwolnienia – nie później jednak niż w ciągu 3 lat od daty zakończenia remontu.