Środa Popielcowa: początek wielkiego postu

Wczoraj podkoziołek – dziś Środa Popielcowa. Wokół poznańskich kościołów zapanował wzmożony ruch. Posypaniem głów popiołem poznaniacy rozpoczynają wielki post.

Środa Popielcowa to – w kalendarzu chrześcijańskim – pierwszy dzień wielkiego postu, rozpoczynający 40-dniowy okres skupienia i refleksji mający przygotować katolików do Wielkanocy. Tego dnia każda osoba wierząca odwiedza najbliższą świątynię, by wziąć udział w rytuale posypania głowy popiołem.

Sypaniu towarzyszą słowa: “jesteś prochem i w proch się obrócisz”, by każdy, zwłaszcza podczas tego szczególnego dnia, pamiętał o kruchości życia i zwracaniu większej uwagi na sprawy ducha niż materii.

Tradycja posypywania głów popiołem jest bardzo stara – wprowadził ją w XI wieku papież Urban II, on też zadecydował, że popiół ma pochodzić ze spalonych ubiegłorocznych palm wielkanocnych. Wcześniej głowy popiołem posypywano tylko grzesznikom, którzy otrzymali rozgrzeszenie.

Środa Popielcowa to także dzień szczególnego postu: katolicy nie powinni w ogóle jeść pokarmów mięsnych, a posiłki tego dnia ograniczyć do trzech: jednego głównego i dwóch skromnych.

Środa Popielcowa jest celebrowana w całym katolickim świecie, a główne uroczystości odbywają się w Watykanie. W tym roku będzie to wyjątkowe święto: po raz ostatni przed tłumami wiernych pojawi się papież Benedykt XVI, który z końcem lutego odejdzie ze stanowiska.

W Poznaniu msza św. pod przewodnictwem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego odbędzie się w Katedrze Poznańskiej o godz. 18.00.