Ulepsz Poznań zbiera na schody na Wildzie

Mimo wielu kłopotów i perypetii związanych z renowację słynnych już wildeckich schodów – blog UlepszPoznań nie zamierza się poddać. – Skoro brakuje pieniędzy na remont, zróbmy zbiórkę – piszą blogerzy. I zapraszają do wpłacania datków.

Przypomnijmy, że autorzy bloga UlepszPoznań w sierpniu ubiegłego roku wystąpili do Zarządu Dróg Miejskich z propozycją pomalowania na kolorowo schodów prowadzących z Górnej Wildy na Dolną. Na ten cel chcieli przeznaczyć 2 tysiące złotych nagrody, którą dostali w konkursie Centrum Warte Poznania. Jednak ZDM wówczas się nie zgodził, bo “Stopnie utracą szorstkość, a kolorowe malowidła spowodują rozproszenie uwagi użytkowników schodów”…

Po wrześniowej interwencji Mariusza Wiśniewskiego, przewodniczącego Komisji Rewitalizacji i wiceprezydenta Jaworskiego Zarząd Dróg Miejskich zadecydował, że ostatecznie może się zgodzić na kolorowe schody. Okazało się jednak, że schody wymagają nie tylko pomalowania, ale i remontu, a na to 2 tysiące złotych nie wystarczą. Do inwestycji postanowiła się dołożyć Rada Osiedla Wilda dodając 2 tysiące złotych, ale – mimo początkowej zgody – urzędnicy jednak uznali, że to za mało i nie wydadzą zgody na remont i malowanie schodów.

Sprawa malowania schodów umarłaby więc śmiercią naturalną, gdyby nie upór blogerów z UlepszPoznań.

– Skoro ZDM ocenił, iż 2000 złotych to za mało, by doprowadzić podstopnie do odpowiedniego stanu, zwracamy się więc do Was o wsparcie projektu – apelują do poznaniaków za pośrednictwem poznańskich mediów. – Ogłaszamy zbiórkę za pośrednictwem portalu PolakPotrafi.pl! Za zebrane 1000 złotych sami wyremontujemy schody, a wiosną/latem pomalujemy je według jednego z waszych projektów! Pomysł zostanie jednak wsparty tylko jeśli do 02.04.2013 otrzyma wymagane 1000 zł. Liczymy więc na Wasze zaangażowanie!

Blogerzy mają już zgodę Wydziału Architektury i Urbanistyki na pomalowanie schodów, cały czas też napływają projekty, jak takie schody miałby wyglądać. Co ważne – pomalowane mogą być tylko podstopnie schodów, a pierwszy i ostatni stopień musi być koloru żółtego. Dodatkowo, by zachować bezpieczeństwo starszych osób przy barierkach z obu stron powinien pozostać 0,5-1 metrowy obszar niezamalowany.

Autorzy UlepszPoznań mają nadzieję, że mimo – nomen omen – schodów na drogdze do realizacji swojego pomysłu uda im się zebrać pieniądze i wiosną lub latem wraz z piknikiem, zabawami dla dzieci i przy akompaniamencie muzyki uroczyście je pomalują. Trzymamy kciuki!

Czytaj także:

Kolorowe schody na Wildzie – pomysł rodem z krajów arabskich? (film)

Malowania schodów nie będzie?