Prezydent Grobelny do posłanki Łybackiej: samorząd działa w zakresie swoich kompetencji

Posłanka Krystyna Łybacka w styczniu zwróciła się do prezydenta Poznania z apelem o podjęcie działań na rzecz ochrony praw lokatorów mieszkających w prywatyzowanych kamienicach. Teraz dostała odpowiedź od prezydenta.

Prezydent wyjaśnił w nim, że “jako organ administracji samorządowej od pewnego czasu informowany jest o dokonywanych na terenie nieruchomości przy ul. Stolarskiej 2 i Małeckiego 20/Rynek Łazarski 7, stanowiących własność osób fizycznych i prawnych, działaniach osób podających się za zarządców przedmiotowych budynków. Mieszkańcy wskazanych nieruchomości zgłaszają, w ich ocenie, niezgodne z prawem, nękające, zagrażające bezpieczeństwu lokatorów i ich mieniu zachowania ww. osób.”

Prezydent napisał, że w takiej sytuacji “organ administracji samorządowej, mając na uwadze ochronę praw mieszkańców ww. kamienic, podjął działania w zakresie swoich kompetencji, zgodnie z właściwością określoną przepisami prawa.”

Jakie? Na przykład kontrole techniczne stanu budynków. W przypadku kamienicy przy ul. Małeckiego 20/Rynek Łazarski 7 pracownicy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania wydali 14 listopada 2012 r. decyzję nakazującą naprawę przewodów kominowych, skucie i uzupełnienie odparzonych tynków, naprawę spękanych płyt balkonowych wraz z opierzeniami, uzupełnienie ubytków cegieł w gzymsie oraz na kominie, naprawę rynien oraz rur spustowych, obróbek blacharskich, a także naprawić nieszczelne pokrycie dachowe. Właściciele kamienicy mają na to czas do… kwietnia 2014 r. Po tym czasie PINB przeprowadzi ponowną kontrolę, żeby sprawdzić, czy właściciel kamienicy wykonali wszystkie te prace.

Kontrolowana była także kamienica przy ul. Stolarskiej 2. Tu PINB jeszcze we wrześniu sprawdził, czy zostały wykonane nakazane wcześniej prace. Jest ich pokażna lista: naprawić uszkodzone fragmenty gzymsów, oczyścić z rdzy i zakonserwować elementy konstrukcyjne płyt balkonowych oraz uzupełnić ubytki wierzchnich warstw tych płyt, odtworzyć brakujące elementy balustrad balkonowych, uszkodzonych podczas montażu rusztowania, wyrównać nawierzchnię dziedzińca, naprawić skorodowane rynny, rury spustowe i obróbki blacharskie, w tym opierzenia płyt balkonowych, uszczelnić pokrycie dachowe, z uwzględnieniem uszkodzeń powstałych w wyniku rozbiórki ściany poddasza wykonanej w dniu 6 lipca 2012 r., usunąć otwory wywiercone w stropie nad lokalem mieszkalnym nr 4, usunąć przyczynę powstawania zacieków na suficie i ścianach lokalu nr 4, wykonać wentylację grawitacyjną kuchni w lokalu mieszkalnym nr 3, uszczelnić instalację gazową przy zamknięciu zaworu stożkowego przed gazomierzem lokalu nr 2, umieścić w puszkach wystające przewody instalacji elektrycznej w częściach wspólnych budynku, uzupełnić brakujące tynki kominów ponad dachem w celu usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości w stanie technicznym przedmiotowego budynku.

W lipcu nakazał usunięcie nieprawidłowości w części przedmiotowego budynku poprzez skucie bardzo mocno nasiąkniętego wodą tynku na suficie pomieszczenia kuchni w lokalu mieszkalnym nr 4, który wywołuje zagrożenie życia i zdrowia ludzi oraz mienia i zakazującą użytkowania pomieszczenia kuchni w lokalu mieszkalnym nr 4 do czasu usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości, a także wstrzymał prace rozbiórkowe części budynku mieszkalnego wielorodzinnego w Poznaniu przy ul. Stolarskiej 2, tj. prostopadłej do ul. Stolarskiej ściany zewnętrznej części poddasza, wykonywanych bez wymaganego pozwolenia na budowę (rozbiórkę). Nakazał też wykonanie niezbędnych zabezpieczeń rozbieranego fragmentu budynku i stwierdził demontaż fragmentu instalacji wody w piwnicach budynku.

Ponieważ nakazy inspektorów pozostały niewykonane, PINB prowadzi obecnie stosowne postępowania zgodnie z przepisami prawa – ale jakie, tego już prezydent nie wytłumaczył.

Odrębnym problemem jest sprawa wody w budynku przy Stolarskiej. Tu PINB wydal nakaz przywrócenia sprawności tej instalacji we wrześniu ubiegłego roku, jednak Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w październiku uchylił decyzję i skierował ją do ponownego rozpatrzenia.

Właściciele budynku mieli do 31 stycznia dostarczyć opinię stanu technicznego całej wewnętrznej instalacji wodociągowej budynku – ale tego nie zrobili. A kolejna kontrola w styczniu tego roku, przeprowadzona na prośbę wojewody wielkopolskiego, nie wykazała widocznych uszkodzeń elementów konstrukcyjnych budynku (ścian i stropów). “W ocenie PINB dla Miasta Poznania, stan techniczny budynku nie uległ zmianie od czasu wydania decyzji nakazujących współwłaścicielom budynku usunięcie nieprawidłowości w jego stanie technicznym” – pisze prezydent.

W dokumencie jest też informacja o wielokrotnych interwencjach straży miejskiej i mandatach wręczanych zarządcy – znów bez widocznych efektów – co zaowocowało skierowaniem sprawy do sądu i dalszymi kontrolami.

Prezydent poinformował też, że lokatorzy zostali poinstruowani w kwestii przysługujących im praw – także i tym, że “to na wynajmującym spoczywa (o ile strony w umowie nie ustaliły odmiennie) zapewnienie sprawnego działania instalacji i urządzeń związanych z budynkiem, umożliwiających najemcy korzystanie z wody, paliw, ciepła, energii elektrycznej oraz innych urządzeń, stanowiących wyposażenie lokalu.
W przypadku remontu budynku, to właściciel ma obowiązek wskazać lokatorom lokale zamienne, jeżeli zamieszkiwanie w remontowanym lokalu nie jest możliwe. W lokalu zamiennym czynsz nie może być wyższy niż dotychczasowy, a po zakończonym remoncie właściciel ma obowiązek udostępnić remontowany lokal.”