Dla kogo konsultacje społeczne?

Czy zwykli poznaniacy powinni mieć prawo występowania do władz miasta o przeprowadzenie konsultacji społecznych? Miasto Poznań właśnie rozpoczęło… konsultacje społeczne na ten temat.

Dotąd o przeprowadzeniu konsultacji decydował albo prezydent miasta, albo rada miasta. Mieszkańcy natomiast nie mieli takich możliwości, a jak wykazały doświadczenia poznańskiego samorządu, w wielu sytuacjach bardzo by się przydały.

Dlatego władze miasta zadecydowały, że należy przeprowadzić konsultacje społeczne, by mieszkańcy mogli sami zadecydować, czy chcą mieć prawo do zgłaszania wniosku o takie konsultacje – czy nie.

Dotychczasowy zapis § 3 pkt 1. Uchwały nr LXXX/1200/V/2010 Rady Miasta Poznania z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji społecznych na terenie Miasta Poznania wskazuje, że „o przeprowadzeniu konsultacji decyduje Prezydent lub Rada”. Zgodnie z nową propozycją ten zapis zostałby zmieniony na: „Konsultacje mogą być przeprowadzone z własnej inicjatywy Prezydenta, na żądanie rady gminy lub na wniosek grupy mieszkańców”. Dzięki temu także grupa mieszkańców mogłaby wnioskować o przeprowadzenie konsultacji w ważnej dla nich sprawie.

W ramach konsultacji społecznych w połowie marca zostaną zorganizowane spotkania z przedstawicielami rad osiedli oraz organizacji pozarządowych. Będzie uruchomiony także punkt informacyjny, w którym chętni zapoznają się z propozycją zmiany uchwały oraz złożą własny wniosek (w każdy poniedziałek marca w godz. 15.00 – 17.00, Biuro Prezydenta Oddział Dialogu Społecznego, Plac Kolegiacki 17, pokój 206)
Wszyscy chętni będą mieli także możliwość przesyłania swoich uwag listownie lub przez internet na adres konsultacje@um.poznan.pl

Konsultacje trwać będą od 1 do 31 marca 2013 roku.

Poznań jest liderem konsultacji społecznych. Jako pierwsze miasto w Polsce przeprowadził Sondaż Deliberatywny na temat przyszłości Stadionu Miejskiego (listopad 2009) oraz „Sąd obywatelski” na temat charakteru ul. Umultowskiej (grudzień 2011).

W 2012 roku odbyło się w Poznaniu 67 konsultacji społecznych. Dwie trzecie z nich dotyczyły opracowywania planów miejscowych. Najciekawszymi projektami była m.in. Debata na temat przyszłości Stadionu Szyca, Poznański Budżet Obywatelski, konsultacje Strategii rozwoju rzeki Warty czy spotkania z mieszkańcami Starego Miasta w sprawie organizacji Strefy Kibica.