Kino Pałacowe zaprasza na “Migawkę”

Krzysztof Kieślowski i jego filmy, które mało kto zna, a także dyskusje poświęconemu temu wyjątkowemu twórcy – na to wszystko zaprasza przegląd filmowy “Migawka” który odbędzie się 14 marca w Nowym Kinie Pałacowym w CK Zamek.

Ufamy, że kina można się nauczyć, dlatego w ramach naszych przeglądów staramy się prezentować filmy odległe od tych spotykanych w multipleksowych salach. Kino często trudne, zadające pytania, poruszające. Przedstawiamy artystów czasami niedocenionych, bywa że zapomnianych, ale dla każdego wielbiciela kina ważnych. Wierzymy, że chęć obcowania z filmem, jako dziełem sztuki jest w każdym z nas, stąd nasze wybory. Zaczynamy od Kieślowskiego.

Zachęcamy do odkrycia na nowo twórczości Krzysztofa Kieślowskiego. Wychodzimy poza ramy Trzech Kolorów i Podwójnego Życia Weroniki, prezentujemy filmy bardziej osobiste. „Bez końca”, „Z Punktu Widzenia Nocnego Portiera” oraz „Zdjęcie” zakreślają ramy twórczości Kieślowskiego. Łączą metafizykę, wrażliwość reżysera ze zmysłem obserwacji oraz doskonałym portretowaniem otoczenia. „Z rzeczywistości” oraz „Ostatnie spotkanie z K.K.” pokazują Kieślowskiego takim jakim był. Najczęściej mówił o sobie: I`m so so.

PRZEGLĄD FILMOWY „MIGAWKA”: KRZYSZTOF KIEŚLOWSKI
g. 17 O Kieślowskim rozmawiają: Grażyna Banaszkiewicz, prof. Mikołaj Jazdon, dr Rafał Koschany – wstęp wolny

Projekcja filmów Krzysztofa Kieślowskiego:
g. 18.30 „Bez końca”, „Z punktu widzenia nocnego portiera”

g. 21 „Zdjęcie”, „Z rzeczywistości” reż. Grażyna Banaszkiewicz, „Ostatnie spotkanie z K.K.” realizacja Mikołaj Jazdon

Opisy filmów:

“BEZ KOŃCA”
reż. Krzysztof Kieślowski, wyk. Aleksander Bardini, Grażyna Szapołowska, Jerzy Radziwiłowicz.
Rok 1982. Polska pogrążona jest w stanie wojennym. Po śmierci mecenasa Antoniego Zyro obroną młodego robotnika Dariusza, który prowadził strajk, przejmuje mecenas Labrador. Ten nie dba o poglądy swego klienta, uczy go tylko, jak ma odpowiadać na pytania w sądzie. Robotnik jednak nie godzi się z linią obrony adwokata…

“Z PUNKTU WIDZENIA NOCNEGO PORTIERA”
reż. Krzysztof Kieślowski, wyk. Marian Osuch (jako on sam)
Film opowiadający o codziennym życiu i pracy nocnego portiera, którego głównym pragnieniem jest zaprowadzenie na świecie całkowitego porządku. Człowiek ten żyje według sztywnych zasad i chce by inni ludzie także postępowali według nich. Jego fanatyzm momentami może się wydawać wręcz komiczny, lecz dla tego człowieka te zasady są niczym dekalog. Portier nie uznaje niczyjej inności i ma niemalże faszystowskie poglądy.

“ZDJĘCIE”
reż. Krzysztof Kieślowski
Młody Krzysztof Kieślowski z kamerą w ręce, przy pomocy zdjęcia, stara się odnaleźć uczestników wydarzeń mających miejsce w 1945 roku w jednej z warszawskich kamienic. Stare zdjęcie przedstawia dwóch chłopców z karabinami w rękach i w żołnierskich czapkach. Reżyser odnajduje bohaterów, teraz już dojrzałych mężczyzn, i rejestruje ich emocje, wspomnienia, różne po-strzeganie przeszłości.

“Z RZECZYWISTOŚCI”
reż. Grażyna Banaszkiweicz
„Właściwie mówienie o twórcy jako człowieku, to jest niesłychanie trudne zadanie. Musi się tutaj naruszyć pewne prawa. Prawa człowieka do intymności. Mimo woli, jeśli mamy mówić o człowieku, to musimy wkroczyć w sfery bardzo głębokie”. Film „Z rzeczywistości” jest próbą przyjrzenia się Kieślowskiemu, jako człowiekowi i twórcy.

OSTATNIE SPOTKANIE Z KRZYSZTOFEM KIEŚLOWSKIM
realizacja Mikołaj Jazdon
Czy wszystko można pokazać kamerą, czy można włazić do ludzkich uczuć, namiętności, emocji? Być może są granicę, których film dokumentalny przekraczać nie powinien. 24 lutego, zamiast udać się do szpitala, Krzysztof Kieślowski pojawia się w Poznaniu, uczestnicząc w ostatnim spotkaniu z młodymi ludźmi.

Cena biletu: 10 zł /15 zł (do nabycia w kasie kina pałacowego)