Poznaniacy dotykali Teatru Polskiego

Aż 10 dni trwają w Poznaniu obchody Międzynarodowego Dnia Teatru. Dzięki temu widzowie mogą zaglądać za kulisy, rozmawiać z aktorami, podziwiać garderobę a nawet przymierzać stroje teatralne.

Wszystko dzięki akcji “Dotknij Teatru”. Jest to ogólnopolski projekt, którego celem jest stworzenie możliwości twórczego spotkania artystów i widzów. W Poznaniu odwiedzać można było m.in. Teatr Polski, gdzie zorganizowano wystawę rekwizytów, kostiumów, publikacji i plakatów. Szczerze mówiąc, plakaty i publikacje cieszyły się o wiele mniejszym powodzeniem niż stroje teatralne.

– W momencie gdy ludzie widzą kostiumy mogą poczuć się jak małe dzieci i pobawić się tym wszystkim – opowiada Ada Bobkowska, wolontariuszka z Teatru Polskiego. – Na wystawę przychodzą różni ludzie, mamy przekrój od studentów, przez ludzi w średnim wieku po emerytów.

Wystawa to jednak nie wszystko – goście Teatru Polskiego mogli również podziwiać teatr “od kuchni”, czyli zobaczyć to, co na co dzień jest niedostępne.
– To jest akcja, która umożliwia widzom zobaczenie, jak teatr funkcjonuje na co dzień, od takiej strony, która normalnie nie jest dostępna dla widzów. Można przybliżyć pracę w teatrze, specyfikę tego miejsca, można pokazać różne rekwizyty, urządzenia i mechanizmy wykorzystywane w pracy teatralnej – tłumaczy Tomasz Łagodziński z działu marketingu TP.

Uczestnicy obchodów Dnia Teatru, którzy odwiedzili Teatr Polski, mogli również podziwiać pokaz o nazwie “Otwarta Garderoba”, podczas którego oglądali co dzieje się w tytułowej garderobie podczas grania spektaklu. Jak tłumaczy Łagodziński, garderoba cieszyła się ogromnym zainteresowainem wszystkich odwiedzających.

– Zawsze jak tam wchodzimy to wszyscy robią takie wielkie oczy, że można to obejrzeć i dotknąć wszystkiego, co się tam znajduje – opowiada z radością Łagodziński. – Ludzie pytają o to, jak pracują aktorzy, co robią w kulisach… generalnie o ten świat, który dzieje się poza sceną w trakcie spektaklu czy normalnie na co dzień w życiu teatru.

Uczestnicy wycieczek mogli nie tylko obejrzeć teatr, ale też dowiedzieć się nieco o historii teatru. Tomasz Łagodziński, który występował również w charakterze przewodnika, opowiadał widzom o różnicach pomiędzy dzisiejszym teatrem a tym chociażby z XIX wieku.

– Mówimy o tym, jak dzisiaj się zachowują widzowie ale też pokazujemy, że dawniej te obyczaje w teatrach były zupełnie inne, widzowie mieli dużo więcej swobody niż obecnie. Dzisiaj w trakcie przedstawień widzowie skoncentrowani są na przedstawieniu i zachowują się tak, żeby nie przeszkadzać innym widzom i aktorom. Z kolei w poprzednim wieku widzowie mogli głośno wyrażać swoją dezaprobatę lub zadowolenie, mogli podawać swoje sugestie, np. że aktora trzeba wymienić. Światła były zapalone, to też wpływało na bardziej swobodne zachowanie widzów – mówi Łagodziński.

27 marca to ostatni dzień obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru. Następna okazja do odwiedzania poznańskich teatrów bez ograniczeń dopiero za rok.