Nie masz pracy? Załóż własną firmę

Ale nawet jeśli zastanawiasz się nad tym poważnym krokiem to nie zawsze wiesz, od czego zacząć. A może masz problemy z rozliczeniem z urzędem skarbowym lub po prostu szukasz inspiracji? 24 kwietnia koniecznie zajrzyj na Poznańskie Dni Przedsiębiorczości.

W ramach Poznańskich Dni Przedsiębiorczości odbędą się III Targi Przedsiębiorczości, VI Forum Gospodarcze Metropolii Poznań oraz X edycja Konkursu o tytuł Poznańskiego Lidera Przedsiębiorczości – a wszystko to w Sali Ziemi na MTP.

– Chciałbym by Poznańskie Dni Przedsiębiorczości były prawdziwym świętem – mówił Tomasz Kayser, zastępca prezydenta Poznania.- Spotkaniem osób, które mogą być dla siebie inspiracją, a także okazją do rozmowy na temat rozwoju.

Głównym celem Targów Przedsiębiorczości jest przede wszystkim wsparcie przedsiębiorstw.
– Na targach spotkają się różne instytucje współpracujące z przedsiębiorstwami – mówi Joanna Jajus z wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa.
Chodzi między innymi firmy konsultingowe i instytucje finansowe. Ponad to przedsiębiorcy znajdą wielkopolskie ośrodki wsparcia i otoczenia biznesu, które promować będą usługi doradcze, informacyjne i finansowe.

Adresatami targów są nie tylko osoby posiadające już własną działalność gospodarczą, ale także ci, którzy nad założeniem własnej firmy dopiero się zastanawiają. Osoby takie będą mogły zapoznać się ze wszystkimi aspektami prowadzenia własnej działalności oraz nawiązać swoje pierwsze kontakty biznesowe.

– Na targach ludzie dowiedzą się, jak pozyskać środki, wypełnić dokumenty, budować swoją markę czy rozwijać swoją firmę w internecie – zapewnia Jajus. – Wzorem poprzednich lat targi podzielone zostały na część wystawienniczą i warsztatową
Część wystawiennicza podzielona została na pięć stref: Administrację publiczną dla biznesu, Organizacje wsparcia dla przedsiębiorców, Innowacje i transfer technologii, Usługi finansowe oraz Doradztwo i obsługa Biznesu.

Forum Gospodarcze Metropolii Poznań w tym roku odbywa się pod hasłem “Wizja przyszłości”. Zostało podzielone na 2 bloki, składa się z 10 paneli, między innymi “Przedsiębiorczość wczoraj i dziś. Debata pokoleniowa”, “Firmy rodzinne w gospodarce Polski i świata” czy “Wielkopolska internetową Doliną Krzemową?”

Wojciech Kruk, Prezydent  Wielkopolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, zachęca do udziału w panelach młodych przedsiębiorców.
– Chcemy położyć nacisk na ludzi, którzy dopiero zaczną decydować o przyszłości naszego miasta.
Jednak Jacek Roloff, Wiceprezydent  Wielkopolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej przypomina:
– Każdy, kto chce być uczestnikiem, musi zarejestrować się na naszej stronie.

Również 24 kwietnia, o 18.30 w Sali Wielkiej CK Zamek odbędzie się Finałowa Gala Poznańskiego Lidera Przedsiębiorczości. x edycja konkursu skierowana jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz do firm akademickich.

Organizatorzy zachęcają do zwiedzania targów zwłaszcza studentów oraz uczniów szkół średnich wraz z rodzicami. Jacek Wajda z Centrum Innowacji i Transferu Technologii UAM potwierdza to.
– Wielu studentów myśli o własnej działalności – wyjaśnia. – Na poznańskich dniach Przedsiębiorczości mają  okazję zdobycia wiedzy u źródła. Można znaleźć inspirację. Program jest na tyle bogaty w warsztaty i szkolenia, ze każdy znajdzie coś dla siebie. Często biznes jest tworzony wspólnie, dlatego ważny jest dobór kompetencji. Tych na najwyższym poziomie.

– Rozwijać się będą te regiony, które wykażą się kreatywnością – mówi Przemysław Trawa,  Wiceprezes  Zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich – A w skład tej kreatywności wchodzą wynalazczość, design i właśnie przedsiębiorczość.