Wielkopolscy rzeźbiarze komentują konkurs na pomnik Paderewskiego

Mimo że profesor Petruk oficjalnie zrezygnował z realizacji pomnika Ignacego Jana Paderewskiego ze względu na bardzo nieprzychylne opinie poznaniaków o jego projekcie – sprawa nie cichnie. Na temat konkursu i jego kontrowersyjnego finału zajął Wielkopolski Związek Artystów Rzeźbiarzy.

W oświadczeniu opublikowanym na stronie WZAR 16 kwietnia czytamy: „Jako Prezes Wielkopolskiego Związku Artystów Rzeźbiarzy wyrażam moje niezrozumienie dla decyzji podjętej przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu o odrzuceniu dwóch wyłonionych prac w wyniku konkursu którego rozstrzygnięcie miało miejsce 13 marca 2013 roku.

Sad konkursowy zebrał się w składzie:
Prof. Józef Stasiński – przewodniczący,

Członkowie:
Prof. Anna Rodzińska – Iwiańska,
Prof. Jerzy Petruk,
Waldemar Idzikowski,
Józef Iwiański,
Henryk Nowakowski
Dr Marian Król
oraz sekretarz – Edmund Dudziński.

Wyłoniono 2 zwycięskie projekty. 2 Nagrody równorzędne po 10.000 – złotych przyznano:
Nr godła 090352
Artysta rzeźbiarz Antoni Walerych

Nr godła 283154
Artysta rzeźbiarz Jacek Jagielski
Architekt Bartosz Jagielski

oraz wyróżnienia.

Sąd konkursowy zebrał się i ocenił prace wielu znamienitych artystów rzeźbiarzy. Wiele projektów wpłynęło na konkurs. Uznano, że te dwie prace zasługują na szczególne uznanie i poproszono artystów o doprecyzowanie projektów.

Taki był finał na dzień 13 marca 2013 roku. Teraz dowiadujemy się z przykrością, że Towarzystwo postanowiło nie realizować żadnego z dwóch wyłonionych projektów. Zarząd Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego zleciło natomiast wykonanie projektu innemu artyście. Profesor Józef Petruk wykonał i zaprezentował projekt pomnika na łamach Gazety Wyborczej.

Przykro mi osobiście jest, że Profesor podjął się tej realizacji tym bardziej, iż był członkiem komisji która opiniowała projekty zgłoszone na konkurs. Zwyczajowo przyjmuje się, iż członkowie takich komisji nie startują w konkursach.

Na stronie internetowej poświęconej między innymi budowie pomnika wypowiedział się ceniony przeze mnie Pan Dominik Górny – rzecznik Kapituły Nagrody Pro Publico Bono, literat, dziennikarz. Pozwolę sobie zacytować fragment jego wypowiedzi. Swoją opinię o obywatelskiej inicjatywie wystawienia w Poznaniu pomnika Ignacego Paderewskiego ujął tak:”…Budowa pomnika Ignacego Jana Paderewskiego przekonuje, że inicjatywy lokalne mogą mieć znaczenie dla odradzania się kulturotwórczej świadomości w całej Polsce i w Europie (szczególnie wśród mieszkańców Polonii Zagranicznej) – to umacnia więzi narodowe, buduje tożsamość i etos człowieka w kulturze – ta zaś, jak przedsięwzięcia podejmowane przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego, jest wartością trwałą.”

Zgadzam się z Panem Dominikiem Górnym całkowicie, ponieważ Pomnik Jana Ignacego Paderewskiego powinien mieć charakter społeczny i kulturotwórczy. Uważam że postać Ignacego Jana Paderewskiego nie powinna w jakikolwiek sposób dzielić społeczeństwa. Dlatego niezrozumiałe staje się postępowanie Towarzystwa.

WZAR – Wielkopolski Związek Artystów Rzeźbiarzy został poproszony o rozesłanie informacji i rozpropagowanie konkursu. Uważamy, że jeśli nie podjęto wiążącej decyzji o realizacji żadnej z nagrodzonych prac, to stosownym wydaje się powtórzenie konkursu, aby wszelkie kwestie były czytelne i klarowne.

Z przyjemnością WZAR rozpropaguje ponowny konkurs wśród artystów rzeźbiarzy.

Prezes WZAR
Anna Słonka-Moskwa