Odkrycie meteorytu Morasko nominowane do nagrody Travelery 2012!

Odkrycie meteorytu na Morasku przez Magdalenę Skirzewską i Łukasza Smułę oraz prof. Andrzeja Muszyńskiego jest nominowane do nagrody Travelery 2012 National Geographic w kategorii “Naukowe odkrycie roku”!

Odkrycie meteorytu, do którego doszło – przypomnijmy – pod koniec października 2012 roku, znalazło się w doborowym towarzystwie. Wśród nominowanych są także: odkrycie Sali Mastodonta w Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie przez Dariusza Datę z zespołem, odkrycie materiału opatrunkowego nowej generacji przez Grzegorza Gorczycę, odkrycie motyli z Tramen Tepui, które ma na swoim koncie Izabela Stachowicz z zespołem oraz Tomasz Sulej, Grzegorz Niedźwiedzki i Robert Bronowicz, którzy odkryli skamieniałe żółwie w Porębie niedaleko Zawiercia.

Przypomnijmy, że poznańskie odkrycie to pamiątka po największym deszczu meteorytów  żelaznych nad Europą, które miało miejsce około 5000 tysięcy lat temu – i największy dotychczas odnaleziony w Polsce meteoryt. Znalezisko zostało zbadane przez specjalistów z Instytutu Geologii UAM, którzy ustalili, że obiekt “należy do tzw. gruboziarnistych metalicznych oktaedrytów i jest klasyfikowany jako: grupa IAB. Składa się on z dwóch podstawowych minerałów: kamacytu i taenitu, będących stopami żelaza i niklu. Średnia zawartość żelaza w meteorycie Morasko wynosi ok. 93,5 proc. a średnia zawartość niklu ok. 6,5 proc. Pozostałe minerały stanowią mniej niż 0,1 proc. składu meteorytu”.

Czy poznaniakom uda się zdobyć tytuł “Naukowego odkrycia roku”? To zależy od tych, którzy wezma udział w plebiscycie. Bo oddać głos na najlepsze, swoim zdaniem, odkrycie, może każdy chętny. Wystarczy w tym celu wysłać SMS o treści: TR.wybieram.D3 pod numer 71001. Oddawać głosy można jeszcze do 28 kwietnia.

Czytaj także:

Największy meteoryt w Polsce