KontenerArt rusza już 1 maja!

Kontenery już stoją szlifowanie desek trwa, budowanie baru i siedzisk też – z początkiem maja po raz szósty rozpoczyna swoją działalność nad brzegiem Warty KontenerArt. I oczywiście zaprasza wszystkich miłośników kultury. Niekoniecznie alternatywnej.
 

“KontenerArt powraca! Koniec z przymusem wyboru między ciekawym spędzeniem czasu wolnego, a przebywaniem na świeżym powietrzu! Już 1 maja, ponownie nad brzegiem Warty, swój szósty sezon działalności rozpocznie Mobilne Centrum Kultury KontenerArt” – tymi słwy zespół KontenerArtu poinformował wszystkich zainteresowanych, że zima się skończyła, wiosna już w pełni i czas wyruszyć w plener pod Starą Gazownię.
 
Kontenerowe miasteczko z plażą i leżakami na stałe wpisało się w krajobraz Poznania. Wszyscy przyzwyczaili się do tego, że można tu nie tylko posiedzieć i pobawić się, ale także aktywnie i twórczo spędzać wolny czas. Podobnie będzie i w tym roku.
– Stawiamy na to, co się już doskonale sprawdziło – przyznają Ewa i Zbyszek Łowżyłowie, pomysłodawcy i organizatorzy przedsięwzięcia. – Jak zawsze KontenerART otwarty będzie dla wszystkich mieszkańców Poznania, ich pomysły i aktywność.
   
A w tym roku będzie się tu działo bardzo dużo: 5 cykli warsztatów twórczych, około 50 wydarzeń – koncertów, seansów filmowych, spektakli teatralnych, paneli dyskusyjnych i wystaw oraz 4 pracownie tymczasowe.

Powidoki 2.0 to warsztaty filmu dokumentalnego jako płaszczyzna twórczej wymiany międzypokoleniowej. Ich organizatorzy – Katarzyna Waligórska, Adam Leniec i Szymon Mizera – chcą przełamywać granice i integrować odmienne grupy społeczne poprzez wspólne tworzenie etiud dokumentalnych.
– Zaprosiliśmy seniorów i dzieciaki z rodzinnych domów dziecka do uczestnictwa w dokumentalnym warsztacie – tłumaczą młodzi filmowcy. – Stworzyliśmy dodatkowo sześć miejsc dla osób żywo zainteresowanych sztuką dokumentu, które pomogą seniorom i dzieciakom w realizacji filmów.
 
Drugi cykl – Nowe życie starych rzeczy – to warsztaty z reanimacji rupieci. Warsztaty będą przeprowadzone przez artystów reprezentujących stowarzyszenie MISIETUPODOBA. Zajęcia poświęcone będą współczesnemu, ekologicznemu projektowaniu przedmiotów użytkowych.
– Zajmiemy się recyklingiem rzeczy starych, przeznaczonych do wyrzucenia, nadając im nowa formę i znaczenie – wyjaśniają organizatorzy. – W cyklu warsztatów wezmą udział wychowankowie Ośrodka Wsparcia Rodziny w Poznaniu, świetlic socjoterapeutycznych stowarzyszenia Rodzin Katolickich, świetlic PCK oraz seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Domu Dziennego Pobytu i innych klubów seniora w Poznaniu.
 
Cotygodniowe warsztaty rodzinne przyciągają do KontenerArt bardzo dużo osób. W tym roku zajęcia dla dzieci i ich opiekunów odbywać się będą pod hasłem Abstrakcyjna niedziela, a będzie można na nich poznać sztukę współczesną.

Warsztaty Tutaj Mówi Miasto!  to cykl spotkań organizowanych przez KontenerArt wspólnie ze stowarzyszeniem Podotykaj Sobie Poznań i kuratorką Małgorzatą Wosińską. Będzie to okazja do zdobycia umiejętności dziennikarskich w warunkach, które umożliwiają twórczą, kreatywną pracę, nastawioną zarówno na rozwój pasji, jak i dobrą zabawę. Ideą spotkań jest podjęcie działań o charakterze interwencyjnym (działań zaangażowanych społecznie) w przestrzeni miejskiej.

– Inspiracją dla tego projektu jest kryzys mediów, ich “celebrytyzm”, pogoń za “klikalnością” i sensacją, tabloizacja, a zwłaszcza oderwanie od rzeczywistych problemów mieszkańców – wyjaśnia Małgorzata Wosińska.- W trakcie trwania KontenerART 2013 przeprowadzimy serię warsztatów. Będzie to pierwszy krok w stronę nowoczesnego lokalnego wydawnictwa, gazety, której kreatorami będą mieszkańcy miasta bez względu na wiek, płeć, poglądy polityczne, wyznanie, orientację. Chcemy pokazać, że miasto jest jedną społecznością, zbiorem wielu ciekawych ludzi o różnych poglądach i zainteresowaniach.
 
Warsztatowy cykl piąty to KontenerArt Social Club – kilkadziesiąt zajęć, prezentacji i koncertów inspirowanych kulturą afrokubańska.
– W tym cyklu zajęć międzypokoleniowych wychodzimy z założenia, że aby poczuć potrzebę kreacji i aktywnego spędzenia czasu pierwszorzędne znaczenie ma radość życia – opowiadają pomysłowacy cyklu. – Nazwa cyklu została zainspirowana działalnością słynnego hawańskiego klubu z dzielnicy Buena Vista, oraz projektu muzycznego o tej samej nazwie. Kubańscy, często 90-letni artyści, swą wyjątkową energię, jak sami podkreślali, czerpią z muzyki, tańca, żartów i śpiewu. Poprzez cały czas trwania KontenerART chcielibyśmy przybliżyć tę energię i pogodę ducha. W tym celu będziemy spotykać się z ludźmi, którzy żyją pasją do afrokubanizmu oraz z mistrzami z samej Kuby i Afryki.
 
Jak zawsze, KontenerArt tworzy na swoim terenie pracownie. W tym roku będą ich aż cztery. Wszystkie będą miały szklaną – transparentną elewację, dzięki której każdy będzie mógł obserwować działania artystów, być świadkiem procesu twórczego.
 
Podotykaj Sobie Poznań – pracownia, której aktywność polegać będzie na ogniskowaniu działań graficznych, będzie aktywizować i integrować osoby interesujące się grafiką, drukiem, dziennikarstwem. Będzie to też miejsce składania gazety – magazynu i miejsce spotkań grupy redakcyjnej. Miejsce dla młodych adeptów dziennikarstwa i instruktorów prowadzących zajęcia.
 
Korzenie Rytmu, w której znajdą miejsce do pracy i prób artyści zajmujący się muzyką etniczną, oraz osoby realizujące program KontenerART Social Club
 
Demo Stacja – pracownia dla młodych zespołów muzycznych, umożliwiająca organizację prób, pierwszych nagrań.
 
Otwarta Tymczasowa Pracownia Warsztatowa – do wszelkich aktywności zewnętrznych zaproponowanych przez chętnych animatorów, artystów.
 
Od tego roku w KontenerArt pojawi się także Cargo, czyli niezależna przestrzeń wystawowa złożona z kilku kontenerów transportowych, do której zapraszani będą młodzi artyści.
 
Oczywiście, w KontenerArt nie zabraknie okazji do udziały w koncertach, spektaklach czy pokazach filmowych. Zaplanowano koncerty młodych i debiutujących zespołów muzycznych, między innymi dwudniowy mini-festiwal Kwadrofonia. Odbędą się tu koncerty muzyki etnicznej zaproszonych wykonawców m.in. w ramach warsztatów Korzenie Rytmu. Swoją koncertową scenę znajdą w KontenerArt zespoły z Europy i ze świata reprezentujące nowe kierunki w muzyce, między innymi New Urban Folk.
 
W programie filmowym znajdą się pokazy młodego polskiego kina, autorów realizujących warsztaty “Powidoki” oraz seanse gościnne. Tradycyjnie już nie zabraknie wystaw związanych z designem i innowacyjną architekturą oraz tych, prezentujących efekty warsztatów. Odbędą się spotkania literackie i dyskusyjne. A od początku czerwca w KontenerArt zacznie działać także… radio! Będzie nadawać swoje audycje w internecie.
 
Nie zabraknie też Plaży Miejskiej, która w ubiegłym sezonie cieszyła się zasłużoną popularnością, oraz boiska do gry w siatkówkę.