World Press Photo ponownie w CK Zamek

Jak zwykle w Poznaniu ma miejsce polska premiera wystawy World Press Photo. Najlepsze fotografie prasowe z całego świata można już oglądać w nowych przestrzeniach Centrum Kultury Zamek.

Już od 14 lat Poznań jest miastem, w którym swoją polską premierę ma wystawa World Press Photo. Co więcej, w 2013 roku stolica Wielkopolski będzie drugim miastem na świecie (tuż po Amsterdamie) do którego trafią najlepsze fotografie prasowe!

Ekspozycja jest wynikiem konkursu, w którym międzynarodowe jury przyznaje nagrody w 9 kategoriach. W 2013 roku trafiły one do 54 fotografów z 33 krajów. Wybierane jest również zdjęcie roku – tym razem wyróżnienie to zostało przyznane Paulowi Hansenowi ze Szwecji za fotografię pt. “Strefa Gazy”. Przedstawia ono kondukt żałobny w Palestynie, który niesie do meczetu ciała ofiar Izraelskiego nalotu. Na pierwszym planie widać ciała chłopców – jednego dwu, drugiego czteroletniego), z tyłu zaś, na noszach, niesione jest ciało ich ojca.

Na wystawie World Press Photo nie brakuje tak trudnych w odbiorze zdjęć, ale pojawiają się również inne, weselsze. Podkreśla to Anna Hryniewiecka, dyrektor CK Zamek.

– Świat jest niezwykle interesujący: często zatrwaązający, ale też równie często piękny. To wszysytko można zobaczyć na tych zdjęciach, najlepszych zdjęciach prasowych – opowiada o wystawie Hryniewiecka. – To fenomen, że co roku ta wystawa przyciąga kilkanaście tysięcy widzów. Niezależnie od popularności internetu ludzie chcą oglądać zdjęcia i wystawę na żywo.

Na wyjątkowość wystawy zwraca również uwagę Tessa Hetharia, przedstawicielka Fundacji World Press Photo.
– W mojej opini dwie rzeczy sprawiają, że ta wystawa jest tak wyjątkowa. Po pierwsze jest ponad 50 fotografów z całego świata, prezentujących różne style. Mamy możliwość, jako goście, obserwować różne podejścia do fotografii. Również same fotografie dotyczą różnych tematów. Wszyscy twierdzą, że rdzeniem tej wystawy są wiadomości, ale są też fotografie przyrody czy też przepiękne portrety sportowe, np. zapaśników sumo. Jest bardzo wielka różnorodność.

W wystawie, do której zgłoszono w 2013 roku ponad 103 tys. fotografii, został nagrodzone dwie Polki. Ilona Szwarc zdobyła III nagrodę w kategorii “Ludzie” za fotografię “Kayla” z cyklu “American Girl”. Drugą nagrodzoną Polką jest Anna Bedyńska, fotoreporterka “Gazety Wyborczej”. Otrzymała ona III nagrodę w kategorii “Portret Sesyjny” za fotografię z cyklu “Whote Power”, przedstawiającą cierpiącą na albinizm dziewczynkę.

Wystawa czynna będzie od 2 do 23 maja w godzinach od 11 do 19. Ceny biletów: 12 zł normalne, 10 zł ulgowe, 8 zł grupowe. Wystawa czynna będzie również w Noc Muzeów, 18 maja. Wówczas będzie można ją oglądać do 1 nocy. W Noc Muzeów będzie obowiązywała jedna stawka za zwiedzanie – 6 zł.