Baseny kulkowe to fajna zabawa, ale…

Twoje dziecko lubi się bawić w basenie z kulkami? To uważaj, bo zabawa może nie być bezpieczna…

W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej sal zabaw, wyposażonych m. in. w baseny z piłkami, labirynty z przeszkodami, zjeżdżalnie, drabinki, w których rodzice mogą zorganizować przyjęcia okolicznościowe dla swoich dzieci lub spędzić z nimi wolny czas. Ich atrakcyjność wzrasta zwłaszcza wtedy, gdy pogoda nie sprzyja zabawom na świeżym powietrzu.

Rodzice zazwyczaj chętnie pozwalają dzieciom na zabawę w takich basenach uważając je za miejsce, w którym maluch może bezpiecznie rozładować nadmiar energii. Co do rozładowania nadmiaru enrgii i świetniej zabawy – tu nie ma żadnych wątpliwości. Ale już jesli chodzi o bezpieczeństwo nie jest to takie pewne.

– Wspomniane miejsca nie podlegają urzędowej kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej – przestrzega Ewelina Suska, rzeczniczka prasowa Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu. – Przepisy prawne nie precyzują wymagań dotyczących prowadzenia tego typu działalności, a także podstawowych kwestii związanych z procesem mycia i dezynfekcji, utrzymanie czystości i porządku zależy od stopnia świadomości zagrożenia i dobrej woli właściciela lokalu.

Zgodnie z opinią Zakładu Epidemiologii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny dzieci z powodu niedojrzałego układu odpornościowego stanowią grupę ryzyka dla większości chorób zakaźnych, dlatego też przebywanie w salach zabaw może być źródłem narażenia na patogeny przenoszone drogą pokarmową i kontaktową.

– Ryzyko to wzrasta, jeśli w zabawach uczestniczą dzieci przeziębione lub z rozpoczynającą się infekcją – wyjaśnia Ewelina Suska.- W czasie zabawy może dojść także do urazów lub złamań, powstałych w wyniku naskoczenia jednego dziecka na drugie czy upadku.

To oczywiście nie oznacza, że należy zakazać swojemu maluchowi zabawy w basenie kulkowym. Jednak dla bezpieczeństwa jego i pozostałych dzieci korzystających z tej atrakcji koniecznie należy pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasadach higieny, przede wszystkim myciu rąk zarówno przed, jak i po skorzystaniu z urządzeń w sali zabaw, no i zdecydowanym zakazie zabawy w basenie dzieci, które mają objawy infekcji górnych dróg oddechowych.