Na placu Wolności powstaje… ogród

A konkretnie: donice, które zostaną ustawione w ogrodach tworzonych w ramach projektu Generator Malta. Każdy poznaniak może mieć swój udział w powstawaniu donic – wystarczy przyjść na plac Wolności!

Poznański plac Wolności był już świadkiem różnych wydarzeń: kręcono tutaj filmy, urządzano flash moby i pikniki, rekonstrukcje historyczne i przedstawienia teatralne. Nic dziwnego – ogromna pusta przestrzeń wręcz zachęca do wypełnienia jej przez różnego rodzaju aktywności. W długi weekend postanowił się za nią zabrać zespół Generatora Malta.

Czym jest Generator Malta? Jak tłumaczą to jego twórcy na blogu, jest to “nazwa szerszego projektu wpisanego w topografię miasta i zakładającego tworzenie nowych miejsc – małych ogrodów, wspólnych agor lokalnych społeczności”. Pierwsze efekty działalności Generatora Malta można już podziwiać np. na Wildzie, gdzie powstaje ogród zaaranżowany wspólnie przez mieszkańców i animatorów z Generatora. Kolejnym projektem w przestrzeni miejskiej jest tworzenie donic na roślinność, które potem staną w ogrodach.

Donice powstają właśnie na placu Wolności, nieopodal fontanny. Nietrudno zresztą zauważyć ten swoisty “zakład pracy” – obok stojących swobodnie kilkudziesięciu leżaków leżą płachty banerów reklamowych, przerabianych pracowicie przez grupę młodych osób na pojemniki na roślinność.

Można powiedzieć, że jest to dość dziwny sposób na spędzanie długiego weekendu – jednak nie dla członków Generatora Malta.
– Jest to inicjatywa Fundacji Malta, żeby stworzyć coś w mieście, w przestrzeni publicznej, dla miasta i dla mieszkańców – tłumaczy Jola Starzak, jedna z uczestniczek sobotniego budowania donic. – Jest to pierwsze takie wydarzenie miejskie, robimy donice, które potem posłużą do stworzenia ogrodu miejskiego na placu Wolności. To jest część większego projektu – 6 różnych ogrodów w poszczególnych dzielnicach Poznania.

Jak zaznaczają młodzi projektanci, każdy ogród będzie inny.
– Nie mamy gotowego projektu, tworzymy je wspólnie z mieszkańcami w oparciu o ich potrzeby – wyjaśnia Karolina Dziełak, kolejna twórczyni donic. – To jest dopiero początek, robimy donice, w których będziemy sadzić i siać rośliny ozdobne lub warzywa, w zależności od preferencji. Później będziemy też wykorzystywać palety i skrzynie drewniane, żeby zrobić miejsca do siedzenia i może też takie duże stoły, przy których będzie można spożywać posiłki i rozmawiać.

Co prawda idea tworzenia donic na placu Wolności nie przyciągnęła tłumów, przynajmniej na początku, jednak nie zniechęca to młodych projektantów.
– Przez to, że jest dużo pracy to zaplanowaliśmy całe wydazrenie od 11 do 17 w sobotę i niedzielę. Przez tę rozpiętość spodziewamy się ludzi przez cały dzień, jednak nie będzie to tak spektakularne, że nagle przyjdzie cały tłum. Ale też nie o to chodzi, po prostu musimy wykonać te donice, więc jeśli tylko ktoś dołączy na chwilę, to będzie to fajna pomoc – przekonuje Karolina.

Generator Malta jest nie tylko projektem mającym stworzyć wspólne przestrzenie dla mieszkańców Poznania – jest też zwiastunem zbliżającego się Malta Festival Poznań 2013, czyli najbardziej znanego poznańskiego festiwalu teatralnego. Tegoroczna edycja potrwa od 24 czerwca do 20 lipca.

Czytaj też:

Malta zaprasza: zróbmy coś razem, dla siebie!