Umowa podpisana – będzie nowy plan transportowy!

Blisko 70 tys. ankiet dotyczących transportu wypełnią mieszkańcy Poznania i okolic. Badanie posłuży stworzeniu planu transportowego aglomeracji poznańskiej. Dokument ten ma przyczynić się do lepszej organizacji transportu w całym powiecie.

Wystarczy rzucić okiem na listę linii autobusowych i tramwajowych w samym tylko Poznaniu aby wiedzieć, że ułożenie dobrego systemu transportowego dla tak dużego miasta nie jest łatwe. Sprawa dodatkowo się komplikuje, jeżeli dodamy do tego transport indywidualny, a także pociągi i autobusy z całego powiatu! W takich przypadkach potrzebny jest dobry plan, żeby transport funkcjonował prawidłowo.

Poznań co prawda posiada taki plan, jednak jest on już mocno nieaktualny. Powstał bowiem aż 13 lat temu! Dość powiedzieć, że wówczas, w 2000 roku Poznań nie dysponował ani autostradą na południu, ani zachodnią obwodnicą. Nie było wtedy również wielu punktów na mapie Poznania, do których teraz jadą mieszkańcy aglomeracji. Plan byl aktualizowany jedynie punktowo, na potrzeby konkretnych projektów, które miały uzyskać dofinansowanie unijne.

Na szczęście już wkrótce gotowy ma być nowy dokument dotyczący przemieszczania się mieszkańców aglomeracji poznańskiej. Władze Poznania (a także powiatu poznańskiego) podpisały bowiem umowę, dzięki której konsorcjum firm: Biuro Inżynierii Transportu Pracownie Projektowe Cejrowski i Krych oraz SMG/KRC Poland –
Media S.A., stworzą plan transportowy aglomeracji poznańskiej.

– Zgodnie z obowiązującym prawem, wszystkie szczeble administracji publicznej muszą zbudować takie plany transportowe – tłumaczy Mirosław Kruszyński, wiceprezydent Poznania odpowiedzialny za transport i komunikację. – Wydaje się zasadne, żeby Poznań przygotował taki plan razem z powiatem poznańskim.

Najbardziej widoczną częścią powstawania planu – przynajmniej w początkowej fazie – będą badania ankietowe. Konsorcjum firm, które zwyciężyło w przetargu, przygotuje ich dokładnie 69 tys. 800, zarówno wśród gospodarstw domowych jak i np. klientów centrów handlowych, szkół oraz na dworcach i przystankach (dla tych ostatnich miejsc przeznaczono 50 tys. ankiet). Pytania dotyczyć będą celów podróży i środków
transportu, z których korzystają mieszkańcy. Zmierzone zostanie również natężenie ruchu w aglomeracji.

Na tej podstawie zostanie opracowany plan transportowy aglomeracji poznańskiej, obejmujący model ruchu dla stanu isnitejącego i okresów prognostycznych, projekt dokumentu “Plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego Aglomeracji Poznańskiej” wraz z oceną oddziaływania na środowisko i uzasadnieniem przyjętych rozwiązań oraz opracowanie szczegółowego katalogu mierzalnych wskaźników jakości usług dla wszystkich orgainzatorów i operatorów publicznego transportu zbiorowego na terenie aglomeracji.

Krótko mówiąc – dzięki tym działaniom władze zarówno Poznania jak i całego powiatu poznańskiego mają dysponować szczegółowymi danymi na temat przemieszczania się mieszkańców wszystkimi rodzajami transportu. Spowoduje to lepsze wykorzystanie istniejącego transportu. Cena, jaką zaproponowało zwycięskie konsorcjum za wykonanie projektu to 1 mln 757 tys. zł. Cały projekt ma być gotowy do grudnia 2014 roku.

W ramach projektu została również uruchomiona strona internetowa: www.plantap.pl, na której prezentowane będą wszystkie informacje na temat planu.

Cyztaj też:

Ankiety poprawią transport w Poznaniu?

Transport w Poznaniu? Tylko wspólnie z aglomeracją!