Muzeum Utracone odwiedzi Poznań w Noc Muzeów

Projekt wzbogaci tegoroczną ofertę programową Nocy Muzeów. Mieszkańcy Poznania i innych miast w Polsce podczas multimedialnego pokazu zobaczą dzieła skradzione lub fizycznie zniszczone szczególnie podczas II wojny światowej. W Poznaniu będzie je można obejrzeć 18 maja o godzinie 22.30 na placu Wolności.

Założeniem projektu Muzeum Utracone jest popularyzowanie wiedzy na temat utraconego dziedzictwa narodowego oraz poszukiwanie możliwości dotarcia do zaginionych, w tym szczególnie w czasie II wojny światowej, dzieł. Projekt ma też na celu przywracanie pamięci na temat utraconych obiektów będących dziedzictwem kulturowym, nie tylko Polski, ale całej Europy.

W ramach projektu Muzeum Utracone – podczas 11. edycji Nocy Muzeów, w trzech polskich miastach tj. Warszawie, Krakowie i w Poznaniu, odbędzie się wirtualna wystawa prezentująca rzemiosło, rzeźbę i obrazy, których nie ma w polskich zbiorach, ale na odzyskanie których nadal istnieje szansa i o które na co dzień zabiega wiele instytucji kulturalnych.

– Noc Muzeów od kilku lat cieszy się ogromną popularnością wśród poznaniaków. Co roku przypomina nam, jak wiele miejsc sztuki i kultury w naszym mieście wartych jest odwiedzenia – mówi Ryszard Grobelny, prezydent Poznania, który objął Honorowy Patronat nad wydarzeniem. – Projekt Muzeum Utracone będzie dodatkową atrakcją dla entuzjastów tego wydarzenia, bo odkryje przed nami dzieła i artystów, których wcześniej nie znaliśmy lub o których zapomnieliśmy. Mam nadzieję, że frekwencja podczas tej wyjątkowej nocy będzie jeszcze większa niż w ubiegłym roku, a ci, którzy być może sądzili, że znają już zbiory poznańskich muzeów na pamięć, zostaną zaskoczeni.

Tegoroczny pokaz na placu Wolności obejmować będzie dzieła z utraconych kolekcji polskich, w tym także z poznańskich zbiorów m.in: „Diana i Kallisto” autorstwa Petera Paula Rubensa, „Adoracja Dzieciątka” autorstwa Lorenzo di Credi czy „Bez nadziei” autorstwa Wojciecha Gersona. Jednocześnie w trakcie multimedialnej prezentacji pokazane zostaną również miejsca, z których dzieła zginęły.

Czytaj też:

“Archeologiczne inspiracje”, czyli Noc Muzeów w Rezerwacie Archeologicznym Genius Loci

“Noc z Inkami” już w najbliższą sobotę w Muzeum Archeologicznym

Noc Muzeów w Poznaniu – przestrzeń utracona i… kuchnia z Peru

Zabytkowe samochody na Noc Muzeów