REKLAMA: Witaj w świecie inteligencji…

Inteligentne budynki…kojarzone raczej z filmami science fiction bądź przyszłością. Nic bardziej mylnego, to dzieje się już dziś. Firma Fibaro jest liderem w zakresie inteligencji budynków.

Fibaro zostało zaprojektowane podobnie jak układ nerwowy człowieka, składający się z trzech głównych elementów. HomeCenter2 jest mózgiem, bez którego cały organizm by nie działał. Bodźce, wysyłane przez zmysły, którymi są sensory i czujki, zamieniane są na informacje i wysyłane przez HC2 w formie poleceń. Elementy wykonawcze jak ręce i nogi systemu, czyli nasze mikromoduły, wykonują powierzone im zadania, kiedy domownicy wygodnie siedząc na swojej kanapie mogą cieszyć się otaczającym ich komfortem.

W kwestii bieżącego sterowania, Fibaro wykorzystuje te rozwiązania, które użytkownik już posiada,  mianowicie osobisty telefon komórkowy, tablet czy PC. System nie wymaga dodatkowych gadżetów, paneli, pilotów, a tym samym nie naraża na kolejne koszty. Wykorzystywane są obecne zasoby, zwiększające jego funkcjonalność.

System Fibaro daje elastyczne narzędzia, które domownik może w pełni dostosować do swoich potrzeb, wymagań, nawyków oraz wszelkich zachcianek. System Fibaro wyróżnia pełne dopasowanie do indywidualnych potrzeb użytkownika. Maksymalnie uproszczona obsługa i konfiguracja systemu umożliwia stworzenie własnej inteligentnej przestrzeni.

System skrojony na miarę – jak to możliwe?
Po pierwsze rozwiązanie Fibaro jest w pełni bezprzewodowe, umożliwiając instalację na każdym etapie istnienia budynku, zarówno w nowo budowanym jak i w kilkusetletniej kamienicy. Zakup i montaż systemu nie wiąże się z żadnymi przeróbkami w domu. Instalacja sprowadza się do zdjęcia obudowy z gniazdka lub kontaktu, rozłączenia przewodów, podłączenia do nich modułu Fibaro, dokręcenia kabli, wciśnięcia 3-krotnie modułu, żeby wykrył się w centralce zarządzającej i dokręcenia obudowy do kontaktu lub gniazdka. Proces instalacji nie trwa więcej niż kilka minut.

Po drugie prosty i intuicyjny interfejs konfiguracyjny daje pełną swobodę w tworzeniu własnego, uszytego na miarę, inteligentnego środowiska. Domownik sam tworzy swój inteligentny dom, informując HC2 o nazwie pomieszczeń, dodając do nich określone urządzenia, tworząc scenariusze zdarzeń, jakie system ma wykonać, np. zaparzenie porannej kawy czy dostosowanie temperatury powietrza przed powrotem do domu. Można zbudować również zależności między urządzeniami, kształtując tym samym bezwarunkowe odruchy domu. Opcja wykrywania ruchu, pozwoli uniknąć spryskania wodą w trakcie przejścia przez ogród, gdy zraszacze są włączone.

Sterowanie głosem
Fibaro jako pierwszy system wprowadził sterowanie automatyką budynkową za pośrednictwem głosu. Asystentka głosowa LiLi na bieżąco wykonuje zadane jej polecenia, w razie niejasności doprecyzowuje je odpowiednimi pytaniami.  Funkcjonalność ta jest niezwykle przydatna w sytuacjach z ograniczaną możliwością operowania na ekranie telefonu, np. podczas jazdy samochodem. LiLi to także perfekcyjne rozwiązanie dla osób niepełnosprawnych, dla których operacje ruchowe są znacznie utrudnione.

Powalająca cena
Fibaro jest obecnie najtańszym na rynku tak rozbudowanym, bezprzewodowym rozwiązaniem inteligentnego domu. Koszt instalacji systemu zależy oczywiście od wielkości obiektu i ilości punktów elektrycznych, jednakże uśredniając koszt zautomatyzowania mieszkania 50 m2 to ok 5.000pln*, natomiast domu 120m2 ok 10.000pln*.

Więcej informacji na temat rozwiązania można znaleźć na www.fibaro.com w salonach Fibaro:
ul. Podgórna 46 B / 1 (wjazd od Sobieskiego) 62-030 Luboń
ul. Zgoda 30 B (Pętla Górczyńska) 60-122 Poznań
Zobacz jak działa system FIBARO!

Więcej informacji na temat funkcjonalności systemu Fibaro już w następnym artykule za 2 tygodnie…