Wyślij korek prezydentowi Grobelnemu!

Na Facebooku powstała grupa nawołująca do wysyłania zdjęć zakorkowanych ulic do Ryszarda Grobelnego, prezydenta Poznania. To efekt kontrowersyjnej wypowiedzi, jaką główny urzędnik miasta wygłosił podczas wizyty w Radiu Merkury.

– Nie widzę większych korków na ulicach, więc poznaniacy nie przesiedli się do samochodów – stwierdził w trakcie rozmowy z dziennikarzem Radia Merkury Ryszard Grobelny, prezydent Poznania. Była to odpowiedź na raport Stowarzyszenia Inwestycje dla Poznania, w którym zauważono, że sprzedaż biletów komunikacji miejskiej w Poznaniu w porównaniu z 2009 rokiem spadła aż o 23 proc.

Co ciekawe, prezydent Grobelny nie poparł swojej wypowiedzi żadnymi statystykami – stwierdził po prostu, że nie widzi większych niż zwykle korków. W takim przypadku wypada jedynie pozazdrościć panu prezydentowi, że zna sposoby na przejazd przez Poznań, o których najwyraźniej większość poznaniaków nie ma pojęcia.

O wzrok (i wiedzę) prezydenta postanowili jednak zadbać internauci. Na portalu społeczonściowym Facebook założyli oni wydarzenie o nazwie: “Wyślij KORKOWI (prezydentowi Ryszardowi Grobelnemu) zdjęcia korków!”.

“Zainspirowani przez naszych fanpejdżowiczów (dziękujemy Justyna Krynicka i Jack Jones) gorąco namawiamy – co rano rzesze z nas widzą korki. Wystarczy wyjąć telefon i je sfotografować. Potem trzeba zdjęcie dołączyć do maila wysłać na adres: prezydent@um.poznan.pl” – piszą bliżej nieokreśleni organizatorzy wydarzenia.

Podają też proponowaną treść wiadomości do prezydenta:
“Szanowny Panie Prezydencie,

Jestem mieszkańcem Poznania. Codziennie borykam się z problemem dojazdu do pracy/szkoły/na uczelnię. W wielu miejscach naszego miasta napotykam korki – zarówno w godzinach porannych jak i popołudniowych, podczas powrotu do domu. W ostatnim czasie sytuacja w zakresie zakorkowania miasta oraz jakości komunikacji miejskiej uległy pogorszeniu. W wypowiedzi dla Radia Merkury stwierdził Pan, że nie widzi więcej korków – choć liczba kupujących bilety spadła. Jeśli nic się nie zmieniło to skąd korek na zdjęciu? Co stało się z tymi mieszkańcami, którzy zrezygnowali z komunikacji zbiorowej? Masowo przesiedli się na rowery? Trudno w to uwierzyć. Liczymy, że jako prezydent Poznania zweryfikuje Pan sposób prowadzenia inwestycji i swoje spojrzenie na sytuację w mieście.

Z poważaniem”

Inicjatywa jest dziełem Stowarzyszenia My Poznaniacy, które prosi o wysyłanie zdjęć korków również do nich (zaznaczając opcję “do wiadomości” na adres: stowarzyszenie@my-poznaniacy.org). Społecznicy podkreślają, że chcieliby wiedzieć, ile osób wysłało prezydentowi wiadomość i naciskać na głównego urzędnika miasta w przypadku braku odzewu. My Poznaniacy przypominają, że prezydent na odpowiedź ma do 30 dni.

Do stwierdzenia o braku większych korków odnieśli się również członkowie Inwestycji dla Poznania. Zwrócili oni uwagę na zmianę stanowiska w kwestii korków w ciągu zaledwie kilku dni:
“Niesamowite jest, jak szybko Prezydent potrafi zmienić retorykę. Zaledwie parę dni wcześniej oficjalnie pytał swojego zastępcę, dlaczego po Poznaniu jeździ się gorzej. Pół roku wcześniej, podczas debaty o uchwale obywatelskiej próbował bronić się liczbami. Na swoim blogu pisał, że mieszkańcom należy się rzetelna informacja. Wskazywał, że według liczb, sprzedaż wcale nie spada. Jednak teraz, kiedy statystyka wyraźnie odwraca się przeciwko pomysłom Prezydenta, sprowadza on debatę do poziomu : Ja nie widzę… Cóż, my widzimy i to w oficjalnych danych uzyskanych od ZTM.”