Odmień swoje podwórko!

24 i 25 maja w Poznaniu odbywają się warsztaty, które zmieniają wizerunek centrum Poznania. Biorą w nich udział mieszkańcy kamienic przy dziesięciu podwórkach zakwalifikowanych do akcji „Odmień swoje podwórko”. Przy udziale ekspertów powstaną projekty zazielenienia podwórek na obszarze Starego Miasta.

Prace projektowe prowadzone będą w 10 zespołach po 6 osób, gdzie każdy zespół reprezentować będzie 3 mieszkańców i 3 ekspertów. Każde z zakwalifikowanych podwórek będzie miało szansę na odmianę, przy wsparciu Miasta Poznania, według wypracowanego podczas warsztatów projektu.

Warsztaty mają formę gry przestrzennej wypracowanej przez prowadzącego warsztaty. Warsztaty w pič tek w godzinach 16-20 i w sobotę w godzinach 9-16 odbywają się w Nowej Gazowni (ul. Ewangelicka 1, Stare Koryto Warty).

Akcja “Odmień swoje podwórko” jest realizowana w ramach Miejskiego Programu Rewitalizacji dla Miasta Poznania od maja 2010 r. Pierwsza edycja akcji, która miała miejsce na Jeżycach rozpoczęła się warsztatami projektowymi, na których powstały projekty zagospodarowania podwórek. Mieszkańcom pomagali specjaliści
z różnych dziedzin.

W drugim etapie mieszkańcy porządkowali i zazieleniali swoje podwórka. Miasto Poznań wsparło ich poprzez zakup i dostarczenie ziemi oraz sadzonek, a także symboliczny zestaw narzędzi na “dobry początek”. Na dwóch kolejnych spotkaniach sąsiedzkich organizowanych pod hasłem “Spotkajmy się w bramie”, przy kawie i ciastku, sąsiedzi mogli się wymienić doświadczeniami i porozmawiać o dalszych działaniach na rzecz upiększania podwórek. Każde podwórko biorące udział w akcji otrzymało tabliczkę “Fifne podwórko w Miejskim Programie Rewitalizacji 2010″ oraz nagrody w postaci urządzeń do wyposażenia podwórek wybranych przez mieszkańców.

W listopadzie na trzech podwórkach powstały murale związane tematycznie z historią każdej z kamienic. Projekty murali powstały przy współpracy mieszkańców podwórek, w ramach inicjatywy “Pomaluj Swoje podwórko”, organizowanej przez stowarzyszenie No Women No Art. Kolejne edycje akcji obejmowały kolejno: w 2011 r. Śródkę i Chwaliszewo, a w 2012 r. akcja wpisywała się w Program „Rewitalizacja w budowie
– tworzymy zręby rewitalizacji w Polsce” i obejmowała swym zasięgiem Śródmieście.

Głównym celem akcji jest aktywizacja i integracja mieszkańców wokół procesu poprawy jakości życia w mieście. Przedmiotem tegorocznej gry będzie, podobnie jak w latach ubiegłych, znalezienie takich pomysłów na zazielenienie i ożywienie podwórek Starego Miasta, aby stały się one przyjaznymi i atrakcyjnymi miejscami dla ich mieszkańców. Przeprowadzone warsztaty mają przyczynić się do poprawy jakości życia mieszkańców tych obszarów – zarówno poprzez działania materialne, a także poprzez działania integrujące lokalną społeczność.

Aby podwórko zostało zakwalifikowane musi się zgłosić z jednego budynku co najmniej 3 mieszkańców. Każde z zakwalifikowanych podwórek będzie miało szansę rozpocząć zazielenienie swojego podwórka przy wsparciu Poznania.

Organizatorami warsztatów są Miasto Poznań, Rada Osiedla Stare Miasto i Stowarzyszenie Chwaliszewo.

Czytaj także:

Czas na piękne podwórka!