Ekipa „hakowiczów” z Zespołu Szkół Komunikacji jedzie na galę finałową!

Walczyli z czerniakiem na wiele sposobów, edukowali poznaniaków, zaprosili profesora Andrzeja Mackiewicza, żeby ich wsparła – i okazało się, że są w tym bardzo dobrzy. Tak dobrzy, że dotarli do finału akcji!

O działalności zespołu w ramach ogólnopolskiej akcji „Mam haka na raka” pisaliśmy w styczniu i marcu, kiedy miał miejsce jej pierwszy etap. „Hakowicze”, czyli osoby biorące w niej udział z Zespołu Szkół Komunikacji przeprowadzili prezentacje dotyczące nowotworu skóry powiązane z bezpłatnymi badaniami znamion w ponad 20 miejscach (w tym szkołach, kościołach, domach kultury i innych). Apogeum aktywności przypadło na dzień 2. lutego, gdy obył się happening oraz wykład otwarty z udziałem m.in. prof. Andrzeja Mackiewicza, twórcy jedynej na świecie szczepionki przeciwko czerniakowi złośliwemu, nie wywołującej praktycznie żadnych skutków ubocznych.
 
Po kilku tygodniach nadszedł czas na podsumowanie działań. W sumie naszej prezentacji wysłuchało 1729 osób, miało to miejsce podczas 20 spotkań. Po 6 prelekcjach, chętne osoby mogły poddać się bezpłatnemu badaniu swoich znamion.
– Z tej możliwości skorzystało 135 osób, z czego w 15 przypadkach zalecono kontrolę lekarską, 5 przypadkach wycięcie znamienia, a w przypadku 1 osoby, 8-letniego chłopca, wykryto czerniaka – mówi Andrzej Urbanowicz, rzecznik prasowy zespołu. – W tym roku przyłożyliśmy się do edukacji, otworzyliśmy się na mniejsze miejscowości województwa wielkopolskiego i można było nas zobaczyć poza Poznaniem również w  Krobi, Gostkowie, Pudliszkach, Gostyniu czy Kórniku. Było o nas głośno także w mediach – relacje pojawiły się w pięciu telewizjach, 4 stacjach radiowych oraz 3 prasach internetowych – w tym portalu codziennypoznan.pl.
 
Zespół wystosował także list otwarty do Ministra Zdrowia, p. Bartosza Arłukowicza. Na chwilę obecną mają powyżej 2000 podpisów, liczba ta cały czas rośnie, gdyż poparcie listu może się odbyć także drogą elektroniczną, za pomocą portalu petycje.pl. Grupa odwiedziła też polityków, wspomniany list poparli posłowie różnych partii – zarówno Platformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości czy Sojuszu Lewicy Demokratycznych.
 
– Po ogłoszeniu wyników I etapu musieliśmy wymyślić, a później nagrać, kampanię społeczną, czyli spot telewizyjny oraz radiowy zachęcający do badań profilaktycznych – wyjaśnia Andrzej Urbanowicz. – Każdy zespół, który do tego miejsca dotrze, zostaje zaproszony na galę finałową do Warszawy. Jesteśmy dobrej myśli, gdyż do naszego zespołu wysłano jednego z 3 ambasadorów projektu. Wraz z nami, na antenie Radia Merkury pojawił się Liber – piosenkarz znany między innymi z programu “Bitwa na głosy”.

Kochani “hakowicze”! Mocno  trzymamy za was kciuki!

Więcej informacji i zdjęć, oraz wspomniany list otwarty do Ministra Zdrowia, mozna znaleźć na stronie internetowej (www.mhnrZSK.pl) oraz facebookowym profilu (www.facebook.com/MHNRZSK).

Czytaj także:

Mamy haka na raka, czyli jak uczniowie walczą z czerniakiem