Konkursy Kompozytorskie Transatlantyk 2013 ogłoszone!

Młodzi kompozytorzy z całego świata po raz kolejny będą mogli wziąć udział w unikalnych konkursach muzyki filmowej: TRANSATLANTYK Film Music Competition oraz TRANSATLANTYK Instant Composition Contest. Łączna pula nagród, ufundowanych przez Fundację Transatlantyk oraz RAIFFEISEN Bank Polska S.A., wynosi 52 500 dolarów.

Podobnie jak w latach ubiegłych Międzynarodowy Festiwal Filmu i Muzyki TRANSATLANTYK 2013 zaprasza młodych kompozytorów z całego świata do sprawdzenia swoich umiejętności w dwóch konkursach muzyki filmowej: TRANSATLANTYK Film Music Competition oraz TRANSATLANTYK Instant Composition Contest.

W konkursowych zmaganiach mogą uczestniczyć osoby, które do 10 sierpnia br. nie ukończą 35 lat. Na zwycięzców czekają nagrody w łącznej wysokości 52 500 dolarów, których sponsorami zostali w tym roku Fundacja Transatlantyk oraz RAIFFEISEN Bank Polska S.A. Dyrektorem artystycznym obu konkursów jest Jan A. P. Kaczmarek.
 
TRANSATLANTYK Film Music Competition
Pierwszy z festiwalowych konkursów – TRANSATLANTYK Film Music Competition polega na skomponowaniu muzyki do dwóch krótkich filmów: 4 minutowego fragmentu obrazu „Trzeci cud” w reż. Agnieszki Holland oraz 6 minutowej animacji „Pigeon Impossible” w reż. Lucasa Martella, wyprodukowanej przez Studio Martell Animation.

Z nadesłanych do dnia 8 lipca br. kompozycji członkowie jury wyłonią 10 finalistów, którzy zostaną zaproszeni na wielki finał, który odbędzie się 7 sierpnia br. w Poznaniu.
Zwycięzca konkursu otrzyma:
– tytuł Transatlantyk Young Composer 2013 oraz Transatlantyk Young Composer Award – First Prize w wysokości 20 000 USD.
Jury przyzna również:
– Transatlantyk Young Composer Award – Second Prize (10 000 USD),
– Transatlantyk Young Composer Award – Third Prize (5 000 USD).
W tym roku dodatkową nagrodą specjalną dla jednego z 10 finalistów konkursu będzie możliwość podpisania umowy publishingowej z Sony ATV na wspólnie ustalonych zasadach.
Szczegóły dotyczące nagród znajdują się w regulaminie konkursu.
Termin nadsyłania zgłoszeń: 8 lipca 2013 r.
Termin konkursu: 7 sierpnia 2013 r.
Rozdanie nagród: 8 sierpnia 2013 r.
 
TRANSATLANTYK Instant Composition Contest
Drugi z towarzyszących Festiwalowi konkursów – TRANSATLANTYK Instant Composition Contest – odbędzie się 6 sierpnia 2013 r.  Kompozytorzy zobaczą krótki materiał filmowy, po czym na scenie, na oczach widzów, będą musieli stworzyć połączony z obrazem utwór fortepianowy. Tworzone instynktownie i na żywo improwizacje oceni jury.

Zwycięzca konkursu otrzyma:
– tytuł TRANSATLANTYK Instant Composer 2013 oraz pierwszą nagrodę w wysokości 10 000 USD.
Jury przyzna również:
– drugą nagrodę (5 000 USD),
– trzecią nagrodę (2 500 USD).
Nagrody w obu konkursach zostaną wręczone w Poznaniu 8 sierpnia br., podczas gali kończącej tegoroczną edycję Festiwalu TRANSATLANTYK. Szczegóły dotyczące nagród znajdują się w regulaminie konkursu.
Towarzyszące Festiwalowi konkursy muzyki filmowej są nie tylko okazją do zmierzenia się z najzdolniejszymi kompozytorami młodego pokolenia i spotkania wybitnych przedstawicieli wszelkich związanych z filmem zawodów, ale także szansą na rozwój i międzynarodową karierę.
Termin nadsyłania zgłoszeń: 21 lipca 2013 r.
Termin konkursu: 6 sierpnia 2013 r.