Biblioteka Raczyńskich: przygotujcie się na wielkie święto!

Historia nowego skrzydła Biblioteki Raczyńskich zaczęła się już 10 lata temu – wówczas to bowiem rozstrzygnięto konkurs architektoniczny, w którym wybrano projekt budynku. Inwestycja ta jest już niemal ukończona – brakuje tylko niektórych elementów wyposażenia, a niektóre meble nie są jeszcze rozstawione. Otwarcie biblioteki już wkrótce – 29 czerwca, czyli w święto miasta. – Na […]

Historia nowego skrzydła Biblioteki Raczyńskich zaczęła się już 10 lata temu – wówczas to bowiem rozstrzygnięto konkurs architektoniczny, w którym wybrano projekt budynku. Inwestycja ta jest już niemal ukończona – brakuje tylko niektórych elementów wyposażenia, a niektóre meble nie są jeszcze rozstawione. Otwarcie biblioteki już wkrótce – 29 czerwca, czyli w święto miasta.

– Na pewno będzie feta z przecięciem wstęgi, chociaż nie wiem, czy akurat to poznaniacy najbardziej lubią. Pewnie będą chcieli skorzystać z pomieszczeń bibliotecznych – podkreśla Ryszard Grobelny, prezydent Poznania. – Po cichu powiem, że liczymy na przybycie prezydenta Bronisława Komorowskiego. Wysłaliśmy zaproszenie, ale nie mamy jeszcze oficjalnego potwierdzenia wizyty. Dla poznaniaków będą natomiast dwie bardzo sypmatyczne akcje.

Pierwsza z nich będzie wymagała zaangażowania samych poznaniaków – i to sporej ich liczby. 800 osób jest bowiem potrzebnych, aby połączyć filię na ul. Święty Marcin z nowym gmachem biblioteki. W ten sposób przeniesione mają zostać ostatnie woluminy z opuszczanego przez Bibliotekę Raczyńskich budynku. Uczestnicy akcji będą po prostu z rąk do rąk przekazywać sobie pakiety książek. Po przeprowadzce zaś wszyscy chętni będą mogli zwiedzać nowe skrzydło przy Alejach Marcinkowskiego.

Nie oznacza to jednak, że poznaniacy będą wykonywać ciężką pracę, którą powinni byli wykonać pracownicy biblioteki – już teraz bowiem na Św. Marcinie pozostało niewiele książek.
– Przeniesiona została już całość księgozbioru. Na Św. Marcinie pozostały nieliczne egzemplarze, przeprowadzka trwa dalej, trwa ustawianie ich w określonym systemie. Te przenosiny będą więc symboliczne – wyjaśnia Wojciech Spaleniak, dyrektor Biblioteki Raczyńskich.

Przenosiny będą zapewne najbardziej spektakularną, ale nie jedyną akcją z okazji otwarcia nowego gmachu. Również 29 czerwca w 5 miejscach w centrum Poznania powstaną czytelnie na świeżym powietrzu. Pojawią się biblioteczne regały, krzesła i oczywiście książki. Dzieciaki będą mogły posłuchać bajek czy też porysować.

Na ulicach miasta odbędzie się również wydarzenie przygotowane przez Interdyscyplinarną Grupę Teatralną “Asocjacja 2006”. Będzie to wędrowny spektakl w trzech częściach: pierwsza uświetni Uroczystą Sesję Rady Miasta Poznania (odbędzie się 29 czerwca w ratuszu), druga część przygotowana została specjalnie na uroczyste otwarcie Biblioteki Raczyńskich, natomiast trzecia to zakończenie spektaklu, koncerty i wydarzenia muzyczno-artystyczne.

Dyrektor Spaleniak poleca równieżwystawę “Księgi i sztuka. Dziedzictwo po Edwardzie i Atanazym Raczyńskich”. Wystawa w nowym gmachu ukaże wszystko to, co najcenniejsze w zbiorach biblioteki. Dodatkowo z Muzeum Narodowego wypożyczono kolekcję grafik i dzieł sztuki, należących niegdyś do kolekcji Atanazego Raczyńskiego. Wystawa będzie wyjątkowa, ponieważ dzieła te żadko są pokazywane publiczności.

Prace budowlane przy nowym gmachu Biblioteki Raczyńskich rozpoczęły się w grudniu 2010 roku. Budynek liczy siedem kondygnacji (w tym jedną podziemną), a powierzchnia użytkowa to ponad 9,5 tys. m. kwadratowych. Znajdą się w nim biblioteka dla dzieci, galeria sztuki, wypożyczalnia z uniwersalnym księgozbiorem i wolnym dostępem do półek, biblioteka dla niewidomych i słabowidzących, czytelnie: ogólna, czasopism i multimedialna, pokój pracy zespołowej, czytelnia zbiorów specjalnych, magazyny, parking (w podziemiach) oraz herbaciarnia.