Będziemy mieli nowy czołg!

Działające przy Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Muzeum Broni Pancernej ma już w swoich zbiorach kilka perełek, takich jak czołgi Sherman Firefly i T34/85 “Rudy” czy też lekki czołg rozpoznawczy TK-S. W dawnych koszarach sołackich, gdzie mieści się siedziba pancernego muzeum, nie brakuje również różnego rodzaju dział, haubic, transporterów, ciągników, samochodów, motocykli, krótko mówiąc – pojazdów […]

Działające przy Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Muzeum Broni Pancernej ma już w swoich zbiorach kilka perełek, takich jak czołgi Sherman Firefly i T34/85 “Rudy” czy też lekki czołg rozpoznawczy TK-S. W dawnych koszarach sołackich, gdzie mieści się siedziba pancernego muzeum, nie brakuje również różnego rodzaju dział, haubic, transporterów, ciągników, samochodów, motocykli, krótko mówiąc – pojazdów wojskowych różnej masy, wielkości i przeznaczenia. Wkrótce do pokaźnej kolekcji dołączy kolejny eksponat – czołg Centaur MK I.

Pełna nazwa nowego nabytku jest nieco dłuższa: Cruiser Tank Mk VIII Centaur Mk I typ C. Dłuższa jest również historia pozyskania tej jednostki – dość powiedzieć, że włączyli się w nią nawet Ministerstwa Obrony Narodowej Polski oraz Portugali, a także nasze rodzime Ministerstwo Spraw Zagranicznych. To właśnie w Portugalii został odnaleziony czołg, który wkrótce przybędzie do Poznania.

Pojazd znajdował się dotąd w bazie Pułku Remontowego w Entroncamento, portugalskim miasteczku znajdującym się 120 km od Lizbony. Tam żołnierze z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu i logistycy z z 1. Brygady Logistycznej Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy wraz z attaché pułkownikiem Arturem Wilińskim załadowali czołg na transporter i wyruszyli do stolicy Portugalii. Tam odbędzie się oficjalneg przekazanie czołgu i początek jego podróży do Polski.

W Poznaniu czołg zostanie poddany kompleksowej renowacji, a następnie zaprezentowany publicznie. Centaur będzie prawdziwą (kolejną) perełką w kolekcji Muzeum Broni Pancernej – na całym świecie zachowało się bowiem jedynie kilkanaście sztuk tego typu czołgu. Pojazdy tego typu służyły niegdyś w polskiej armii – to właśnie m.in. na nich operowała Pierwsza Dywizja Pancerna gen. Maczka.