Jarmark Świętojański wraca na Stary Rynek

Rozpocznie się 15 czerwca, potrwa dwa tygodnie i – ku radości wszystkich tych, którym nie podobało się przeniesienie jarmarku na Chwaliszewo – będzie się odbywał tradycyjnie na Starym Rynku. I warto się wybrać, bo w tym roku sporo nowości.

W części handlowej jak zawsze obok tradycyjnego jarmarcznego mydła i powidła będą wyroby rzemieślnicze – tym razem  także egzotyczne, bo na jarmark przyjadą także rzemieślnicy z Hiszpanii, Włoch, Węgier i Bułgarii, a dodatkową atrakcją będą stoiska z afrykańskimi rzeźbami z Zambii, Malawi, Tanzanii, Mozambiku i Konga. Z bardziej lokalnych atrakcji będą wyroby z gliny czy szkła, wielkopolskie smakołyki, a na wielu straganach będzie można podejrzeć pracę rzemieślników na żywo.

Nie zabraknie oczywiście jarmarku staroci: na ulicy Żydowskiej rozłożą się sprzedawcy starych lamp, mebli, monet, znaczków pocztowych i starych płyt, a na Wronieckiej – z artystyczną biżuterią, obrazami i sztuką użytkową. W tym roku na jarmarku pojawi się 150 wystawców!

Tu także stanie miejsce zabaw dla dzieci, gdzie będzie można zostawić swoją pociechę pod opieką na czas zwiedzania jarmarku. Wśród licznych atrakcji będzie czytanie bajek, zorganizowane przez księgarnię “Z bajki”, a wśród czytających będzie prezydent Ryszard Grobelny.

Jednak część handlowa to tylko jeden z kilku elementów jarmarku – i jak się okazuje, chyba nawet nie dominujący. Bo przez wszystkie dni imprezy na scenie jarmarku będą się odbywały koncerty, spektakle i występy.
– Moją ambicją jest ożywienie imprezy – wyjaśnia Krzysztof Janowski, prezes zarządu spółki Targowiska, która jest organizatorem jarmarku.

Koncerty będą się odbywały w określonym porządku: od godziny 12 na scenie będą występowały zespoły dziecięce i młodzieżowe, a popołudniami zespoły ludowe. Wyjątkami będą tu między innymi poniedziałek 17 czerwca, kiedy to scenę opanują sportowcy prezentujące przeróżne dyscypliny z okazji Dnia Sportu, czwartek 20 czerwca, który będzie Dniem Mody, piątek 21 czerwca – dzień Fitness, sobota 22 czerwca – Dzień Motoryzacji oraz środa 26 czerwca – Dzień Kibola.

– Chcemy wrócić też do tradycji koncertów chóralnych – mówi Krzysztof Janowski. – Dlatego o 19 będą się odbywały k0oncerty chóralne, a w niedzielę – koncerty muzyki poważnej.

Główny koncert dnia będzie się odbywał o 20.15 i o tej porze wystąpią między innymi Snowman, Ufly, Breaking News, Inity Dub Mission i Gedeon Jerubbaal.

Szczególnym dniem jarmarku będzie niedziela 30 czerwca, ponieważ tego dnia koncerty będą się odbywały pod hasłem “Razem dla Piotra”. Piotr Sznura, muzyk, jest sparaliżowany, a jego rodziny nie stać na taka rehabilitację, by przywrócić mu sprawność pozwalającą na samodzielne funkcjonowanie. Dlatego wszystkie pieniądze, jakie się uda zebrać tego dnia, zostaną przeznaczone na rehabilitację Piotra. Współorganizatorem koncertu jest Adam Bardabusz, w którego orkiestrze występował Piotr Sznura. Podczas tego koncertu wystapią między innymi kwartet smyczkowy Artus, Jan Zieliński, Dr Blues&Soul Re Vison, Ania Polowczyk i Piotr Schulz oraz Hanna Sobkowska i Jerzy Karwowski z Bardabusz Orkiestra.

Na rynke przylecą też motyle Hospicjum Palium.
– Nasi wolontariusze będą zbierac datki na budowę hospicjum – mówi Barbara Grochal z Hospicjum Palium. – Zorganizujemy też warsztaty malowania i tworzenia nasZych motyli.

Wśród pozostałych atrakcji jarmarku będzie malowanie flagi przygotowane przez Wiarę Lecha, wizyta Ejbra i Gzuba, a w ratuszu będzie można zajrzeć na przegląd poznańskiej twórczości telewizyjnej i filmowej “Zyzol”, a na nim m.in. film w reżyserii Jacka Kubiaka o Hipolicie Cegielskim oraz Agaty Ławniczak o Stanisławie Hejmowskim.

– Jarmark ma być czasem wielkiej radości, zabawy i ma przyciągnać jak najwięcej poznaniaków – podsumował wiceprezydent Tomasz Kayser.

W tym roku jarmark potrwa od 15 do 30 czerwca.