Przeprowadzka Biblioteki Raczyńskich: to już dziś!

Uroczyste przecięcie wstęgi przez Bronisława Komorowskiego, prezydenta RP, przeprowadzka wspólnymi siłami wszystkich chętnych poznaniaków i jeszcze spektakl teatralny przygotowany przez studentów Uniwersytetu Artystycznego – oto atrakcje otwarcia nowego skrzydła Biblioteki Raczyńskich.

Biblioteka oficjalnie zostanie otwarta przez prezydenta Komorowskiego w samo południe. A po południu wszyscy chętni poznaniacy będą mogli zwiedzić piękny, nowy budynek – przypomnijmy, że w nowym gmachu na czytelników oprócz bogatego księgozbioru czekają liczne stanowiska komputerowe, sala wystawowa i kawiarnia. Bo biblioteka ma stać się także przestrzenią dyskusji i wydarzeń kulturalno-literackich.

Oczywiście nie tylko zwiedzić. Z okazji otwarcia władze Poznania zapraszają wszystkich chętnych do udziału w akcji “Przeprowadź bibliotekę!” czyli do przenoszenia księgozbioru z likwidowanej filii na Świętym Marcinie do nowego gmachu wspólnymi siłami. Oczywiście symbolicznie – większość księgpozbioru już znajduje się na swoich nowych miejscach. Chodzi tu raczej o symboliczne zaakcentowanie więzi między starą siedzibą a nową i utworzenie wielkiego łańcucha osób między filią na Świętym Marcinie a nowym skrzydłem i przekazywanie sobie z rąk do rąk pakietów książek.

W szeregu zamierza stanąć między innymi prezydent Ryszard Grobelny, Ewa Wycichowska, dyrektor Polskiego Teatru Tańca, a także radni, znakomici piłkarze jak Bartosz Bosacki i Piotr Reiss oraz cały zespół Audiofeels.

Jak się włączyć w akcję? Wystarczy przyjść 29 czerwca o godzinie 15 do jednego z punktów informacyjnych na trasie przeprowadzki: na ul. Św. Marcin 65, na rogu ulic Św. Marcina i Ratajczaka, na rogu ulic Ratajczaka i 27 Grudnia, na rogu ul. Ratajczaka i Plac Wolności oraz na rogu Placu Wolności i Al. Marcinkowskiego. Tam wszyscy chętni otrzymają wszystkie niezbędne wskazówki – no i książki do przenoszenia… A na pamiątkę przenoszący dostaną pamiątkowe koszulki.

Po wspólnej przeprowadzce wszyscy będą mogli zwiedzić nowy budynek, a także wziąć udział w wielu konkursach i innych atrakcjach towarzyszących imprezie. Między godziną 11.00 a 15.00 będzie można skorzystać z czytelni na świeżym powietrzu, które powstaną w 5 punktach w centrum Poznania tj. na ulicy św. Marcin w okolicach CK Zamek, na Placu Cyryla Ratajskiego, w okolicach Teatru Polskiego na ul. 27 grudnia, na Starym Rynku i przy skrzyżowaniu ulic Półwiejskiej i Strzeleckiej. W tym dniu nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych – dzieci będą mogły posłuchać bajek oraz narysować i pokolorować bohaterów książkowych.

Będzie też można obejrzeć spektakl ŚŚ Piotr i Paweł  2013 „Miłość i  Morze Śródziemne” przygotowany przez Interdyscyplinarną Grupę Teatralna Asocjacja 2006 działającą przy Uniwersytecie Artystycznym. Spektakl jest dedykowany nieżyjącemu profesorowi Jarosławowi Maszewskiemu, twórcy Asocjacji Kółko Graniaste. To on zainicjował obchody Święta Patronów Miasta Poznań w formie korowodu.

Kontynuację i rozbudowę czynnie przejęła Interdyscyplinarna Grupa Asocjacja 2006, która myśl profesora Maszewskiego rozbudowała już na zasadach zawodowych. Od wielu lat założyciel grupy i fundacji Asocjacja 2006 Piotr Tetlak (współpracownik prof. J. Maszewskiego) inscenizuje widowiska na ulicach miasta.

Planowane widowisko będzie ruchomym spektaklem ze stacjami – etiudami teatralnymi. Będzie przede wszystkim posługiwać się uniwersalnym, plastyczno – muzycznym językiem, co uczyni je interesującym dla mieszkańców oraz gości Poznania. Pojawią się duże mobilne obiekty, odpowiednie do skali przestrzeni, które są znakiem rozpoznawczym grupy.

Artyści będą zajmować swoimi działaniami przypadkowych widzów tak, aby rozbudowywać korowód aż do miejsca docelowego, gdzie zakończy się wędrowny spektakl, a następnie odbędą się koncert i inne wydarzenia artystyczno – muzyczne (Miejsce Bogdanka – okolice lodowiska).  

Całość składa się z trzech części:

I część:  Pretorium – Miłość i Morze Śródziemne
Uroczysta Sesja Rady Miasta Poznań ( Stary Rynek)
Działanie dla ludzi nawiązujące do Rady Miasta, jako głosu ludu. Swego rodzaju Igrzyska zmienią się w iskrzące humorem spotkanie centurii rzymskich w montypaitonowskim wydaniu, rozgrywających na oczach widzów akcję z pojawieniem się postaci dwóch wędrowców: Piotra i Pawła. Patroni poza piórem i kluczami miasta przywiozą ze sobą dary dla ludzi, którymi obdarują zgromadzonych i zaproszą do wspólnego świętowania. Działania będą podkreślały związek Patronów z Miastem.

II część: Drukarz i Bibliotekarz
Wsparcie uroczystego otwarcia Biblioteki Raczyńskich ( Al. Marcinowskiego)
Inscenizjacja na Al. Marcinkowskiego będzie surrealną i widowiskową wypowiedzią. Główni bohaterowie wydarzenia – Patroni Miasta, będą inicjowali rozpowszechnienie tekstu i myśli konfrontując się z widzami. Przekazywanie zapisanych myśli będzie ulegało progresji, aż do wyczerpania rozwiniętej akcji. Wielka machina, początkowo środek transportu w kształcie galery, przybije pod nowy gmach Biblioteki Raczyńskich. Machina zmieni się, będzie imitowała drukowanie tekstów upamiętniających otwarcie nowego gmachu. Bibliotekarzem i drukarzem będą oczywiście Piotr i Paweł. Przewidziane są zwroty akcji, gdy urządzenie psuje się, jest naprawiane i unowocześniane podczas drogi, pokazując upływ czasu.

III część: koncerty i wydarzenia muzyczno – artystyczne
Miejsce Bogdanka

Czytaj także:

Biblioteka Raczyńskich: wielkie zmiany na “książkowej” mapie Poznania

Prezydent zwiedzał Bibliotekę Raczyńskich