Miasto buduje mieszkania – jest już wiecha!

105 nowych mieszkań powstaje przy ulicy Podolańskiej. Do końca budowy coraz bliżej – na osiedlu zawisła już wiecha, a pierwsi mieszkańcy ustawiają się w kolejce do nowego “M”. Zakończenie inwestycji zaplanowano na grudzień 2013 roku.

W Poznaniu jest problem z mieszkaniami komunalnymi – to fakt. Faktem jest jednak również to, że problem ten jest systematycznie zwalczany. Już pod koniec 2013 roku “na rynek” trafi 105 mieszkań przy ulicy Podolańskiej. Mieszkania będą miały od 52 do 62 metrów kwadratowych (2 lub 3 pokoje), ponieważ – jak tłumaczy odpowiedzialny za inwestycję Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych – takich właśnie powierzchni oczekują obecni najemcy, klienci Biura Zamiany Mieszkań ZKZL.

Jak podaje ZKZL, chęć zamieszkania przy ulicy Podolańskiej wyraziło dotychczas 130 osób, jednak jeszcze nie wiadomo, komu zostaną przyznane nowe mieszkania. Na stworzenie takiej listy ZKZL ma czas do końca roku, chociaż Mirosław Kruszyński, wiceprezydent Poznania, wyrażał obawę, że w rzeczywistości czasu może być mniej.

– Życzę panu dyrektorowi, a można nawet powiedzieć, że prezesowi in spe (ZKZL ma się przekształcić w spółkę, co w założeniu ma ułatwić i przyspieszyć inwestycje komunalne – przyp. red.), żeby szybko starał się przygotować liste mieszkańców, którzy mają tutaj zamieszkać, bo wykonawca może szybciej ukończyć budowę – przemawiał Kruszyński podczas uroczystości zawieszenia wiechy.

Również wykonawca zwracał uwagę, że prace idą zgodnie z harmonogramem, a jedynym opóźnionym aspektem budowy jest… wiecha. Nie tylko zakończone są wszelkie prace konstrukcyjne – we wnętrzach są już niemal gotowe tynki, a na podłogach układane są pierwsze płytki. Tempo prac jest imponujące – budowa rozpoczęła się na początku 2013 roku – m.in. dzięki niezwykle prostemu projektowi. Każdy z budynków ma 3 kondygnacje, bez piwnicy i bez balkonów. Można powiedzieć, że projekt jest wielokrotnego użytku – stosowany jest bowiem również w innych miejscach Poznania, gdzie ZKZL buduje mieszkania komunalne. Pozwala to znacznie ograniczyć koszty – inwestycja przy Podolańskiej pochłonie 11 mln zł a to oznacza, że jeden metr kwadratowy kosztuje 1,8 tys. zł brutto. W budynkach przy Podolańskiej znajdzie się również 6 mieszkania przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz 3 lokale usługowe. Wykonawcą prac jest Firma Remontowo-Budowlana Piotr Szymański.

Do nowych mieszkań wprowadzają się dotychczasowi klienci ZKZL, a zwolnione przez nich lokale są przeznaczane na mieszkania socjalne. Bloki przy Podolańskiej to nie jedyne lokale komunalne budowane w ostatnich latach przez ZKZL. Łącznie z osiedlem przy Podolańskiej, w latach 2009 lub 2013 powstało (lub powstanie) 382 mieszkania. Potrzeby jednak są znacznie większe, dlatego też ZKZL chce przekształcić się w spółkę. Pozwoli to na budowę ok. 1000 mieszkań w ciągu najbliższych kilku lat.