Transatlantyk już coraz bliżej!

150 filmów z całego świata, w tym przegląd dzieł Stanleya Kubricka polecany przez Tomasza Raczka, Angela Basset jako gość, Yoko Ono z koncertem i Paco Perez, mistrz kuchni z dwiema gwiazdkami Michelina – Transatlantyk w tym roku wypłynie na szerokie wody!

– Jest coraz lepiej, coraz bardziej wierzymy w sens festiwalu – zapewniał pół żartem, pół serio Jan AP Kaczmarek, dyrektor i ideolog festiwalu. – Najlepszy dowód, że kryzys i świat się wali, a Tomasz Raczek jednak przyjechał…

Ale jeśli chodzi o znane nazwiska – będzie nie tylko Tomasz Raczek. Odkąd festiwal zauważyła i doceniła prasa na całym świecie, a szczególnie amerykańska, znakomitych gości nie brakuje. W tym roku na Transatlantyk przyjedzie z koncertem Yoko Ono, gościem festiwalu będzie słynna aktorka Angela Basset, a smakowitą stronę festiwalu zapewni jeden z najbardziej znanych mistrzów kuchni na świecie – Paco Perez.

Kto woli dobre kino od nawet najsłynniejszych gwiazd – też się nie zawiedzie. Bo w tym roku będzie mógł obejrzeć ponad 150 filmów w 21 sekcjach: Transatlantyk Panorama, Transatlantyk Docs, Kino Kulinarne, Kino Drogi “Skoda. Wiesz co dobre!”, Mobilne Kino Skoda, Sundance na Transatlantyku, Kino Łóżkowe, Filmowa Droga Mistrza, Transatlantyk Konfrontacje, Nowe Kino Niemieckie, Nowe Kino Skandynawskie, Oscar 2013 – nominacje dla dokumentów pełnometrażowych, Transatlantyk Eko, Ekstaza i mdłości: Kino Klasy B, Transatlantyk Art, Poza gatunkiem: Superbohater, Sacrum w kinie, Sezon, Kino rowerowe, Transatlantyk dla dzieci oraz Pokazy specjalne. Jest w czym wybierać!

Czego nie można przegapić? Nowości. Wśród nich jest Kino Drogi i Sundance na Transatlantyku. Kino Łóżkowe co prawda było już w ubiegłym roku, ale tym razem stanie na placu Wolności. Smakosze koniecznie muszą zaliczyć Kino Kulinarne ( 3-7 sierpnia), tradycyjnie połączone ze smakowitymi kolacjami w festiwalowej restauracji położonej tuż obok Multikina 51.

Co roku też przedstawiane są najciekawsze filmowe premiery – w tym roku widzowie zobaczą “Pietę” Kim Ki-Dika, laureata Złotego Lwa z 2012 roku, a także “Pozycję dziecka” Calina petera Netzera, zwycięzcę tegorocznego berlinale, a także najnowsze filmy Kena Loacha – “Spirit of 45” – i Marco Bellocchio – “Śpiąca królewna”. Będą też dwie komediowe premiery – widzowie festiwalu zobaczą je jako pierwsi w Polsce – “Królowie ciepła” i “Najlepsze najgorsze wakacje”.

Będzie też retrospektywa Stanleya Kubricka, o której opowiadał Tomasz Raczek na konferencji prasowej zapowiadającej festiwal.
– To przypomnienie filmów reżysera symbolicznego i dla festiwalu, i dla kina XX wieku, a uważanego przez wielu za najwybitniejszego reżysera w dziejach kina w ogóle – mówił Tomasz Raczek. – To był też reżyser wyjątkowych skrajności…

Miłośnicy Stanleya Kubricka będą mogli zobaczyć jego sześć filmów: “Mechaniczną pomarańczę”, “Lśnienie”, “Full Metal Jacket”, “2001: Odyseję kosmiczną”, “Oczy szeroko zamknięte” i “Zabójstwo”, a dopełnieniem będzie komedia “Być jak Stanley Kubrick” z Johnem Malkovichem.

Będą też koncerty: 4 sierpnia w  Auli UAM odbędzie się koncert 35-lecia Varese Sarabande, słynnej wytwórni płytowej, a 7 sierpnia w tym samy mmiejscu wystąpi Yoko Ono z Thurstonem Moore. Galę otwarcia festiwalu uświetni natomiast koncert Glorii campaner, jednej z najlepszych pianistek młodego pokolenia.

– Festiwal jest glokalny – wyjaśniał Jan AP Kaczmarek. – A to oznacza lokalny, poznański   w działaniu i tożsamości, ale jednocześnie globalny, bo jesteśmy połączeni ze światem, świat o nas pisze i chce z nami być…

Dokładny program można znaleźć na festiwalowej stronie www.transatlantyk.org. Festiwal rozpocznie się 2 i potrwa do 9 sierpnia.