Francuska moda i wybitni kreatorzy w CK Zamek

Coco Chanel, Christian Dior, Elsa Schiaparelli, Yves Saint-Laurent i wielu, wielu innych słynnych kreatorów mody oraz ich dzieła – wszyscy czekają na naprawdę niezwykłej wystawie w CK Zamek: Elegancja – Francja. Z historii mody XX wieku. Dla wszystkich miłośniczek mody pozycja obowiązkowa!

Wystawa jest spojrzeniem na kobiecą modę XX wieku z perspektywy Paryża – bo to on był naówczas stolicą mody, zresztą jest nią do dziś, mimo że wiele miast od lat próbuje podważyć jego pozycję. Możemy więc podziwiać 50 kreacji największych mistrzów pochodzących z prywatnych kolekcji, wśród których są dzieła Jean-Philippe Wortha, Jeanne Lanvin, Christiana Diora, Thierry’ego Muglera czy Christiana Lacroix.

Ale nie chodzi tu tylko o zwykłą prezentację pięknych sukien.
– Piękne suknie przecież każdy może sobie obejrzeć w sklepie czy kupić żurnal – wyjaśnia Piotr Szaradowski, kurator wystawy. – Tu chodziło mi o to, żeby o nich coś opowiedzieć, choćby dwa-trzy zdania. A jeśli to nie wystarczy, to jest folder wystawy, w którym można przeczytać więcej.

I rzeczywiście, warto sięgnać po pięknie wydany folder, bo podpisy pod kreacjami właściwie tylko zaostrzają apetyty na wiedzę. Dlaczego czarna suknia Balmaina jest prezentowana na lewej stronie i żakiet Coco Chanel także?
 
– W sukni Balmaina chodziło o pokazanie ręcznego wykończenia szwów – wyjaśnia Piotr Szaradowski. – A żakiet Chanel dlatego, żeby było widać ten charakterystyczny łańcuszek, który był wszywany w dół żakietu. On miał go obciążać i sprawiać, żeby właściwie leżał…

Zwiedzających wita jednak zupełnie inna, wspaniała kreacja autorstwa Jean-Philippe Wortha, gdzie można podziwiać kunszt twórców haute couture w najczystszej postaci. Później, w kolejnej sali, czeka już cała podróż przez style, gusty i zmiany w modzie. Mamy tu i suknie wieczorowe, i koktajlowe, strój do krykieta i strój kąpielowy, który doskonale pokazuje, jakie sylwetki kobiece były modne na początku naszego stulecia. Są też dwa gorsety, suknie z ręcznie naszytymi cekinami, pierwsze kreacje mini i stroje będące przykładem odkryć w dziedzinie tkaniny czy konstrukcji.

– Jeden z działów to estetyka Art Deco od fazy orientalnej do geometrycznej – wylicza kurator. – Później mamy Baleciagę i Diora i ich dwa podejścia do krawiectwa, chociaż żeby to tak napraw pokazać, trzeba by było tylko na ten temat zrobić oddzielną wystawę… A ostatni dział to ubiór przyszłości, Curreges i Miyake.
Wystawa nie prezentuje także zbyt wielu dodatków – to także temat na oddzielną ekspozycję, może nawet całą serię – ale warto zwrócić uwagę na fantazyjny i uroczy kapelusik zdobiony kwiatami z kolekcji Elsy Schiaparelli.

WYstawę przyjechała zobaczyć znakomita projektantka Grażyna Hasse.
– Bardzo się ucieszyłam dowiedziawszy się, że jest ta wystawa – powiedziała. – Bo takich prezentacji jest w Polsce stanowczo za mało, a przecież cały świat interesuje się modą. No i młodym projektantom warto przypomnieć od czasu do czasu, co to jest haute couture, bo wielu z nich mysli, że moda zaczęła się dopiero wraz z nimi…

Wystawie towarzyszyć będzie spotkania, wykłady oraz pokazy filmów:

28.07. g. 11.30 Warsztat dla dzieci “Kapelusz Elsy” / prowadzenie: Paulina Szeląg / przestrzenie wystawy Francja – Elegancja / wstęp wolny
Będzie to warsztat wokół kapelusza Elsy Schiaparelli. Elsa Schiaparelli to włoska projektanka znana z ekstrawaganckich realizacji, m.in. z projektu kapelusza w kształcie damskiego buta. Na wystawie prezentowane jest jej nakrycie głowy równie intrygujące, bowiem w całości pokryła je kwiatami. Ten bajeczny, kolorowy kapelusz będzie dla nas punktem wyjścia dla puszczenia wodzów fantazji i zaprojektowania nakrycia głowy o niespotykanym kształcie oraz niezwykłej dekoracji.
28.07. g. 13 zwiedzanie kuratorskie wystawy, oprowadza Piotr Szaradowski / Sala Wystaw / wstęp wolny: wejściowki
1.08. g. 18 „Ubiór jako dzieło sztuki?” – wykład  Dominiki Łukoszek / Hol Balkonowy / wstęp wolny
11.08. g. 13 „Moda Art Deco” – wykład Teresy Michałowskiej-Barłóg / Hol Balkonowy / wstęp wolny
11.08. g. 14 zwiedzanie kuratorskie wystawy, oprowadza Piotr Szaradowski  / Sala Wystaw / wstęp wolny: wejściowki

Od gorsetu do… gorsetu. Filmy o modzie / pokazy o g. 19 w Sali Kinowej

3.07. Od gorsetu do… gorsetu: „Coco Chanel”,  reż. Anne Fontaine (2009), 105`
10.07. Francuskie krawiectwo Haute Couture „Szalona miłość – Yves Saint Laurent”, reż. Pierre Thoretton (2010), 98`
17.07. Estetyka Art Deco: „Artysta”, reż. Michel Hazanavicius (2011), 100`
24.07. Minirewolucja: „Annie Hall”, reż.  Woody Allen (1977), 93`
31.07. Od gorsetu do… gorsetu: „Zapomniana melodia”, reż. Konrad Tom, Jan Fethke (1938), 93`
Cena biletu: wystawa+ kino: 10 zł (ulgowy), 12 zł (normalny) 11 zł (grupowe)

Wystawa czynna od 3.07. do 18.08. w g.11-19