Historia o 47 roninach – pośrodku Śródki

Opowieść Pawła Kamzy o roninach, pokazy sztuk walki i kawiarenek na moście – to tylko niektóre atrakcje kolejnego spotkania w ramach projektu kulturalnego „Pośrodku Śródki”, które odbędzie się 7 lipca o 13. Oczywiście na moście Jordana.

Tym razem Paweł Kamza opowie historię o 47 roninach, będzie też pokaz sztuk walki Szkoły TANTO, warsztaty dla dzieci oraz kawiarenka na moście.

„Pośrodku Śródki” to  interdyscyplinarny projekt artystyczno-edukacyjny obejmujący cykl letnich imprez artystycznych na moście: salon muzyczny, piknik, plener artystyczny itp. „Historia 47 Roninów” – 7 lipca to także inauguracja akcji “Lato poŚródku”.  

W ramach projektu planowane są następujące przedsięwzięcia:
„A w niedzielę po sumie na moście…” – cykl letnich imprez artystycznych na moście Biskupa Jordan. Nazwa nawiązuje do staropolskiej tradycji kiedy to po sumie (czyli po głównej mszy w niedzielę ludzie nie wracali zaraz do domów, ale zachodzili do restauracji czy kawiarni, by spotkać się, porozmawiać, pobyć ze sobą, a przy ładnej pogodzie pospacerować.

Przez kilka letnich niedziel po mszy w Katedrze, czyli ok. godz. 13, Most Biskupa Jordana zmieni się na dwie godziny w letnią „kawiarnię” z małą sceną i pracownią artystyczną.
Koncerty Śródeckie – zaplanowane na jesień, gdy warunki atmosferyczne są mało przychylne na imprezy plenerowe. W trzy – cztery środy października w Kościele św. Małgorzaty na Śródce odbędą się koncerty w wykonaniu dzieci z poznańskich szkół muzycznych.

Dzień Sąsiada – festyn realizowany w ramach corocznej imprezy w ostatnią sobotę września. W trakcie festynu planowane jest przeprowadzenie kiermaszu prac dzieci, występy muzyczne, gry plenerowe i in. Planujemy zaprosić mieszkańców dzielnic rewitalizowanych – Chwaliszewo, Łazarz i Jeżyce.

Pochód gigantów – to projekt inspirowany podobnymi przedsięwzięciami organizowanymi w miastach Europy, w tym przypadku nawiązujący do głównych postaci związanych ze Śródką – Biskupa Jordana i świętej Małgorzaty – patronce tutejszego kościoła, które staną się kanwą spektaklu plenerowego w postaci uroczystego przemarszu postaci – gigantów. Realizowany będzie przez dorosłych aktorów z udziałem dzieci ze szkół śródeckich. Otrzyma on także specjalną oprawę muzyczną. Impreza planowana na pierwszą niedzielę października.

Śródeckie Anioły – zwyczajem ubiegłorocznym w grudniu  na Śródce pojawią się artystyczne anioły, których inwazja przedświąteczna jest zaplanowana na każdy plac, skwer, most Śródki a także Ostrowa Tumskiego. W tym roku zaprosimy do współpracy studentów Uniwersytetu Artystycznego, poznańskich artystów oraz wszystkich, którzy będą mieli ochotę takiego anioła stworzyć.

Spotkanie Wigilijne – przybrało ono już formę tradycyjnego przedsięwzięcia realizowanego od kilku lat przez mieszkańców. W tym roku, ponownie jak w poprzednich latach, do współpracy zaproszeni zostaną wszyscy potencjalni partnerów lokalnych. W trakcie wigilijnego spotkania planowane jest przeprowadzenie kiermaszu rękodzieła, licznych konkursów, wspólne dzielenie się opłatkiem, rozstrzygnięcie konkursu na „śródeckiego piernika”, a także występy artystyczne. Ponadto można będzie skosztować tradycyjnych potraw wigilijnych i różnych przysmaków świątecznych.

Projekt finansowany jest z programu „Centrum Warte Poznania”