Poznańscy radcy prawni świętują

Już po raz trzeci radcy prawni w Polsce uczczą swoje święto. Dzień Radcy Prawnego, obchodzony 6 lipca, ułatwia nieformalną integrację środowiska prawniczego. Pomaga też przybliżyć charakter i specyfikę tego zawodu.

W Wielkopolsce jest 2651 radców prawnych i 1075 aplikantów radcowskich, w tym ponad 300, którzy w tym roku uzyskali pozytywny wynik z egzaminu radcowskiego i za chwilę złożą radcowskie ślubowanie.

Ich profesja ma długą historię – 6 lipca 1982 r. polski Sejm uchwalił ustawę o radcach prawnych, określającą ramy wykonywania zawodu, powstała też wówczas Krajowa Izba Radców Prawnych. To właśnie z tego powodu datę wybrano na Dzień Radcy Prawnego.
– Już trzeci raz obchodzimy nasze święto i jesteśmy z tego powodu dumni – mówi Krystyna Babiak, Dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu. Ta instytucja zrzeszająca radców prawnych i kształcąca aplikantów działa w Poznaniu już od 31 lat. – To świetna okazja do wzajemnego poznania i nawiązania kontaktów w trochę mniej formalnych okolicznościach. Dlatego chcielibyśmy zaprosić do wspólnego świętowania wszystkich przedstawicieli środowiska prawniczego oraz ich rodziny.

Okręgowa Izba Radców Prawnych w programie obchodów swojego święta zaplanowała szereg atrakcji skierowanych do środowiska prawniczego. Pierwszą z nich były II Ogólnopolskie Regaty Żeglarskie w klasie Omega o Puchar Dziekana OIRP na Jeziorze Kierskim w Poznaniu. Dwudniowe potyczki odbyły się w dniach 15 i 16 czerwca.

W niedzielę 7 lipca zorganizowana zostanie impreza plenerowa Piknik nad Maltą, skierowana do radców prawnych, aplikantów radcowskich oraz ich rodzin. Najmłodsi uczestnicy również nie będą się nudzić.  W ramach wydarzenia przewidziano wiele atrakcji między innymi zjazd pontonami, skoki na trampolinie, zorbing, strzelanie z łuku i liczne konkursy.

Radcy prawni to prawnicy, którzy świadczą pomoc prawną osobom fizycznym, podmiotom gospodarczym i jednostkom organizacyjnym. Do zakresu ich obowiązków należy udzielanie porad prawnych, sporządzanie opinii oraz występowanie przed sądami i urzędami. Opracowują oni także projekty aktów prawnych. Chociaż często porównuje się radcę prawnego do adwokata, zawody
te dzieli kilka znaczących różnic. Najistotniejsza z nich dotyczy reprezentacji oskarżonego w sprawach karnych – radca prawny, w przeciwieństwie do adwokata, nie posiada póki co takich uprawnień. Obecnie trwają prace nad nowelizacją tego przepisu.