Jerzyce rządzą!

Drogowskaz z nowatorsko brzmiącą nazwą starej poznańskiej dzielnicy pisaną przez “rz”, czyli “Jerzyce” wywołał burzę w internecie. A internauci prześcigają się w domysłach, czym jest spowodowana owa nietypowa kreatywność Zarządu Dróg Miejskich…

Jako pierwszy oryginalny drogowskaz zauważył portal lepszypoznan.pl – i natychmiast zdjęcie z “Jerzycami” wrzucił do sieci.

Natychmiast też internauci zaczęli się prześcigać w domysłach, co spowodowało zmianę pisowni nazwy tej jednej z najstarszych i bardziej szacownych dzielnic Poznania. Naturalnie najprostszym założeniem byłoby stwierdzenie, że ktoś, kto zatwierdzał projekt tablic i ten, kto je produkował, jest na bakier z ortografią, bo ten błąd to poziom szkoły podstawowej.

Jednak internauci byli bardziej kreatywni i większość z nich przyjęła, że to po prostu wykształcony miłośnik historii swojego miasta, jako że faktycznie nazwę dzielnicy na przestrzeni dziejów pisało się różnie (Yssycz, Issyce, Giżyce, Iżyce, Jerzyce, niem. Jersitz). Pisownia przez “rz” obowiązywała w XIX wieku.

Nie wierząc własnym oczom postanowiliśmy się osobiście wybrać na wiadukt Górczyński i zobaczyć owe “Jerzyce”. I zobaczyliśmy. Ale na tablicy zaraz obok zobaczyliśmy nazwę dzielnicy tym razem napisaną przez “ż”. I bądź tu, poznaniaku, mądry.

Z pewnością jednak do wszystkich szkoleń, jakie przydałyby się poznańskiemu Zarządowi Dróg Miejskich, doszło kolejne. Z języka polskiego i znajomości Poznania.