Rozrasta się kulinarne dziedzictwo Wielkopolski

Szesnaście nowych podmiotów otrzymało certyfikaty Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolski – wśród nich restauracje, pasieki oraz Browar Fortuna. Uroczyste wręczenie certyfikatów odbyło się w Poznaniu.

Wielkopolska kuchnią stoi – a regionalnych produktów, niezwykłych restaruacji i przede wszystkim ludzi, którzy dbają o tradycje, w naszym województwie nie brakuje. Potwierdzeniem tego jest Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolski, w ramach której od 2008 roku przyznawane są specjalne certyfiakty. Sieć zrzesza już 69 członków – 16 nowych zostało przyjętych na uroczystej gali, która w środę odbyła się w poznańskiej restauracji “Zagroda Bamberska”.

Wśród nowych członków sieci nie brakuje restauracji, hoteli i gospodarstw agroturystycznych. Jest też jeden browar a także kilka pasiek. Przedstawiciel jednej z nich podkreśla, że certyfikat jest bardzo dobrą promocją.

– Produkuję róznego rodzaju miody, m.in. akacjowy, lipowy i spadziowy. Generalnie propaguję zdrowy styl życia i postuluję: jedzmy miody, nie zakwaszajmy organizmu i pozbywajmy się żywności przetworzonej – opowiada Tomasz Szeląg, właściciel firmy Bartnik-Wielkopolska.pl spod Jarocina. – Trzeba wracać do produktów naturalnych, to nam pomoże a już na pewno nie zaszkodzi. Nasze miody są z naszego regionu, nie ma mowy o jakiejś tam kombinacji.

W przyszłosci Szeląg chce rozwinąć sieć promocji a także ofertę – m.in. o miód słonecznikowy.
– Certyfikat daje nam niesamowitą promocję w jakiejkolwiek działalności, nie tylko kulinarnej. Gdy się o nim dowiedziałem to stwierdziłem, że jest to możliwość nie do przegapienia. Na pewno ten wykorzystam go maksymalnie w promocji moich produktów.

Tak entuzjastyczny nie jest Aleksander Chmielewski, współwłaściciel Browaru Fortuna, który również został przyjęty do sieci. chociaż również przedsiębiorca przyznaje, że certyfikat bardzo go cieszy.
– Na samych certyfikatach nie można bazować. One są raczej potwierdzeniem tego, że robimy coś dobrego. Jeżeli w jakiś sposób wpłyną na nasze produkty to super, natomiast nie liczymy jakoś specjalnie na to. Uważamy, że sam produkt jest najważniejszy i miło nam, że zostało to docenione. Certyfikat pomoże, ale nie jest decydujący – wyjaśnia Chmielewski. – Nasz browar wytwarza produkty, które są tradycyjne, od wielu lat działa w Wielkopolski. Te produkty wspisują się w tradycję i kulturę regionu. To, co się pije jest elementem kultury, dlatego można to traktować – i my to tak widzimy – jako związki browaru z kulturą Wielkopolski.

Chmielewski przyznaje jednak, że martwi go nieobecność wielkopolskiego piwa w daniach i potrawach, przygotowywanych w naszym regionie. Być może jednak certyfikat wpłynie i na to.

Do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolski przystąpiło 16 nowych podmiotów: Gospodarstwo Pasieczne „Miody Szlaku Piastowskiego” Agata i Karol Patalas w Biskupicach (gmina Pobiedziska, powiat poznański), Gospodarstwo Pasieczne „Noteckie Miody” Kamila Lisińska w Biezdrowie (gmina
Wronki, powiat szamotulski), Restauracja „A Nóż Widelec” Michał Kuter w Poznaniu, Restauracja Ratuszova w Poznaniu, Restauracja „Hacjenda” L.A.S. Wiatrowscy Spółka Cywilna w Poznaniu, P.P.H.U. „Jagoda Plus” Marzena Swędrowska w Gizałkach (powiat pleszewski), „Spiżarnia Poznańska” Karolina Zalewska w Poznaniu, Gospodarstwo Agroturystyczne „Ranczo w Dolinie” Hanna Sudoł w Dąbrówce
Kościelnej (gmina Kiszkowo, powiat gnieźnieński), Browar Fortuna Sp. z o.o. w Miłosławiu (powiat wrzesiński), ParkHotel Rosana w Klęce (gmina Nowe Miasto nad Wartą, powiat średzki), „Dąbrowskiego 42” Restauracja Kawiarnia Akademia 42 w Poznaniu, Restauracja „Leśna Polana” Bogdan Boroński w Tokarach (powiat koniński), MMM Małgorzata Suchecka-Perczyńska Agroturystyka w Pławnie (gmina
Murowana Goślina, powiat poznański), Zakład Cukierniczy Urszula Kinowska w Kaliszu, Obiekt Rolny Linie Marek Grądzki w Liniach (gmina Lwówek Wlkp., powiat nowotomyski) oraz Pasieka “Bartnik-Wielkopolska.pl” Tomasz Szeląg w Brzostowie (gmina Jaraczewo, powiat jarociński).