Idealne zdjęcie – na UAP nauczą, jak je zrobić

Uniwersytet Artystyczny poszukuje pasjonatów fotografii – nie po to jednak, aby im zlecić jakieś zadanie, ale dlatego, żeby przekazać im wiedzę. Na UAP bowiem uruchomiono nowy kierunek – Fotografię.

Wybór studiów to zawsze jest trudna decyzja – wielu kandydatów nie wie, czy kierować się pasją czy też wybrać kierunek niemal gwarantujący dobrze płatną posadę. Najlepiej jednak wybrać gwarantujący obie te rzeczy, a przy tym oferujący nowoczesną ścieżkę kształcenia.

Takim kierunkiem może być tegoroczna nowość na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Uczelnia bowiem uruchomiła nowy – i prawdopodobnie pierwszy w naszym kraju tak kompleksowy – kierunek o nazwie Fotografia. Co prawda wcześniej można było studiować tę dziedzinę na UAP, jednak tylko jako specjalność w ramach bardziej ogólnych kierunków.

Dzięki temu, jak tłumaczy Jarosław Klupś, kierownik II Pracowni Fotografii na UAP, można było zbudować nowy program, za pośrednictwem którego ma być przekazywana nowoczesna wiedza.
– Przede wszystkim mieliśmy znacznie większa swobodę w budowaniu programu tego kierunku, któy właściwie został napisany od nowa z uwzględnieniem naszych wieloletnich doświadczeń w kształceniu na specjalności fotografia. Mamy bardzo dużą ilość zajęć praktycznych i teoretycznych, jak równiez podstawowe zajęcia w pracowniach fotografii, których mamy 7 – opowiada Klupś. – Mamy również pewną nowość: zajęcia prowadzone w charakterze wykładów gościnnych. Będą się odbywały raz w miesiącu co 3 tygodnie. Na nie będa zapraszani artyści, którzy w zasadzie będą prowadzili wieczory autorskie, będące szansą na spotkanie i bezpośrednie rozmowy z autorami. To będą osoby zarówno z kraju jak i z zagranicy.

Spotkania w takiej formie, z autorytetami i uznanymi artystami mogą nieco deprymować, jednak pracownicy UAP podkreślają, że nie ma się czego bać. Co więcej, przed rozpoczęciem studiów można porozmawiać z wykładowcami, pokazać im swoje portfolio i zapytać, czy te studia są właśnie dla nas. Taka forma przygotowania do rekrutacji jest ogromną rzadkością na polskich uczelniach.

– Od lat staramy się w jakimś sensie przygotowywać, ale też ułatwiać życie naszym przyszłym studentom i kandydatom. Dlatego wprowadziliśmy taką formułę wstepnych rozmów z kandydatami. Odbywają się one na podstawie portfolio. Każdy kandydat, który przyjdzie do nas w odpowiednim terminie będzie mógł porozmawiać z nami, a ta rozmowa ma w jakimś sensie ukierunkować go na to, jaka jest formuła egzaminu, jakie są wymagania dotyczące kandydatów – tłumaczy prof. Piotr Wołyński, kierownik katedry fotografii na UAP. – Myślę, że to jest bardzo pomocne dla osób, które wahają się, jeszcze nie są do końca zdecydowane czy zdawać czy nie, można wtedy przyjść i porozmawiać nie tylko o swoich pracach, ale również o całym trybie studiowania na uczelni.

Prof. Wołyński podkreśla jednak, że idealni kandydaci to przede wszystkim ci, którzy posiadają pasję fotograficzną. Ważniejsze zatem od perfekcyjnych zdjęć w portfolio (aczkolwiek powinny być one wartościowe) jest indywidualna motywacja i chęć funkcjonowania w obszarze fotografii. Ten zaś, jak podkreśla kierownik katedry fotografii, jest bardzo obszerny.

– To nie tylko sztuka, ale również sztuka użytkowa, wszelkie formy fotografii związanej z reklamą, z muzealnictwem, krytyką i teorią sztuki. Nasz program, jako że jest programem uniwersyteckim, jest bardzo szeroki i myślę, że kształci w bardzo szerokim zakresie – tłumaczy prof. Wołyński.

Przeszkodą nie powinien być także sprzęt, jakiego używają kandydaci na studia fotograficzne.
– To zupełnie nie ma dla nas znaczenia na etapie początkowym. My jesteśmy po to, żeby naprowadzić studentów na to, co może być istotne w ich działalności, czy to komercyjnej czy to artystycznej. Oczywiście aparat będzie niezbędny, ale nie ma tu potrzeby posiadania jakiegoś wyrafinowanego zaplecza, czy to sprzętowego czy studyjnego – podkreśla Jarosław Klupś. – Na ogół jest tak, że w praktyce potrzeby sugerują to, jakim sprzętem ci studenci będą pracować, czy to będzie kosztowny sprzęt cyfrowy czy też analogowy. Wymogów jako takich nie ma. Przy studiach stacjonarnych studenci mają również możliwość korzystania ze sprzętu, który katedra fotografii posiada, a są to sprzęty bardzo profesjonalne, których nawet nie możemy wymagać od kandydatów.

O tym wszystkim można się również dowiedzieć osobiście, na konsultacjach i przeglądzie portfolio. Odbędą się one w dwóch terminach: 31 sierpnia (sobota) w godzinach od 12 do 14 oraz 7 września (również sobota, w tych samych godzinach co pierwsze konsultacje). Dokumenty na studia stacjonarne składać można od 2 do 10 września, natomiast na studia niestacjonarne – od 10 do 13 września. Sprawdziany kwalifikacyjne odbędą się:
– studia stacjonarne pierwszego stopnia: 16-18 września 2013 (przegląd portfolio oraz sprawdzian praktyczny z fotografii, rysunku i malarstwa)
– studia niestacjonarne pierwszego stopnia: 21 września 2013 (przegląd portfolio)
– studia niestacjonarne drugiego stopnia: 22 września 2013 (przegląd portfolio)